مفقودی چک ؛ مراحل اعلام و اثبات آن

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، طبق قانون صدور چک، صادر کننده چک یا شخص ذی نفع و یا نماینده قانونی آن ها با بیان اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری، خیانت در امانت یا جرایم دیگری بدست آمده، می تواند به صورت کتبی از بانک درخواست کند که وجه چک را به آورنده پرداخت نکند.

مفقودی چک ؛ مراحل اعلام و اثبات آن

ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند و یا به هر طریقی اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این شرایط ماده 14 قانون صدور چک راه حل قانونی را بیان کرده است. در وبلاگ تیم مسلم بر اساس قانون، در خصوص راه چاره مفقودی چک توضیح داده شده است.

نحوه اثبات مفقودی چک

طبق قانون صدور چک، صادر کننده چک یا شخص ذی نفع و یا کننده قانونی آن ها با بیان اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری، خیانت در امانت یا جرایم دیگری بدست آمده، می تواند به صورت کتبی از بانک درخواست کند که وجه چک را به آورنده پرداخت نکند.

مراحل اعلام مفقودی چک

شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و درخواست کتبی خود را در فرم های مخصوص نوشته و به بانک تحویل می دهد. بنابراین، همه اشخاصی که به نوعی نسبت به این چک حقی دارند مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده اند (پشت چک را امضا کرده اند) می توانند از بانک درخواست کنند که وجه چک را پرداخت نکند.

در این خصوص متقاضی عدم پرداخت وجه چک مفقودی، باید معینات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را در متن در خواست خود ذکر و به بانک اعلام کند.

بانک پس از شناسایی هویت، از پرداخت وجه چک به آورنده که ممکن است به بانک مراجعه کند خودداری خواهد کرد و چک را به مدت یک هفته مسدود می کند و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت صادر می کند.

درخواست کننده عدم پرداخت چک باید بعد از اعلام به بانک، شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم کند و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی شکایت خود را به بانک تحویل دهد، در غیر این صورت پس از پایان یک هفته بانک از محل موجودی حساب به تقاضای هر کس که چک را ارائه دهد وجه آن را پرداخت می کند.

دادخواست اعلام مفقودی چک

در خصوص درخواست شکایت باید گفت، در این مواقع معمولا مراجع قضایی ضمن صدور دستور، زیر شکایت نامه را مهر و امضا می کنند و به مراجع انتظامی می فرستند و بیشتر افراد گمان می کنند که اگر همین برگه را به بانک ارائه دهند، کافی است. باید گفت که شاکی نمی تواند شکایت نامه را به عنوان گواهی شکایت به بانک ارائه دهد بلکه باید یک گواهی دیگر در موضوع شکایت از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا مشخص تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.

چک سوخته در وجه حامل

حقوق دانان در خصوص اینکه اسناد مالی نظیر چک، قبض انبار و سایر اسناد تجاری که در جریان آتش سوزی از بین می فرایند، چه وضعیتی دارند و دارندگان این اسناد چه حقوق و تکالیفی دارند، بیان کرده اند؛ گاهی منشأ اسناد معین است مانند اسناد مالکیت که سوابق آن در دفاتر املاک اداره ثبت وجود دارد و در صورت مفقود شدن یا از بین رفتن، شخص می تواند مراجعه و برای دریافت المثنی اقدام کند. ولی گاهی بعضی اسناد مانند چک سوخته نیز هستند که در صورت ادعای شخص مبنی بر سوخته شدن چک، فرد باید بر اساس سایر گواهی و مدارک مربوط به طلب خود که در اختیار دارد مانند فاکتور و شهادت شهود از این طریق ادعای خود را اثبات کند.

باید در نظر داشت که ممکن است این اسناد در وجه حامل باشد و به دلیل اینکه اسناد تجاری در دست هر شخصی که باشد، وی مالک شناخته می شود، صاحب اصلی باید مفقود شدن اسناد را اعلام کند. در این موارد نیز می توان با استفاده از ابزارهایی مانند شهادت شهود، فاکتور یا مکاتباتی که بین افراد برقرار شده، وجود چک یا سایر اسناد تجاری را اثبات کرد و از مزایای آن برخوردار شد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط چک شخصی که فوت شده چک فرد فوت شده قابل وصول است؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "مفقودی چک ؛ مراحل اعلام و اثبات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفقودی چک ؛ مراحل اعلام و اثبات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید