عدد پی تا 105 تریلیون رقم بدست آمد و رکورد جهانی را شکست!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، یک شرکت ذخیره سازی رایانه ای در ایالات متحده، عدد بی نهایت پی را تا 105 تریلیون رقم محاسبه نموده است و رکورد قبلی جهانی را شکست. انجام محاسبات برای بدست آوردن این عدد، 75 روز طول کشید و 1 میلیون گیگابایت داده مصرف کرد.

عدد پی تا 105 تریلیون رقم بدست آمد و رکورد جهانی را شکست!

تینا مزدکی: یک شرکت ذخیره سازی داده بیش از 100 تریلیون رقم پی را رمزگشایی نموده است که رکورد دنیای محاسبه عدد بی نهایت را شکست. باز کردن این تکه بزرگ پی به قدرت محاسباتی معادل صدها هزار تلفن هوشمند احتیاج داشت. عدد پی که اغلب به اختصار 3.14 خوانده می گردد، یک عدد بی نهایت است، به این معنی که دارای اعداد اعشاری بی نهایت تکرار نشدنی است. اندازه پی برابر است با محیط یک دایره (فاصله دور لبه آن) تقسیم بر قطر آن (فاصله بین دو نقطه مستقیماً مخالف). این بدان معناست که اگر قطر یا شعاع دایره را بدانید (نصف قطر) یا برعکس، می توانید محیط هر دایره ای را بفهمید زیرا ما اندازه پی را می دانیم.

کشف ارقام اعشاری پنهان پی هیچ تاثیر واقعی بر ریاضیات ندارد زیرا محاسبات به ندرت به بیش از چند ده رقم احتیاج دارند. برای مثال، دانشمندان ناسا فقط باید 15 رقم اعشار اول پی را بدانند تا بیشتر دنیا را درک نمایند. در عوض، محاسبه عدد به دقیق ترین اندازه آن مدت هاست به عنوان معیاری برای آزمایش برنامه های کامپیوتری نو و سیستم های ذخیره سازی داده ها استفاده می گردد.

در روز Pi (14 مارس)، Solidigm یک شرکت ذخیره سازی رایانه در ایالات متحده مستقر در کالیفرنیا، در بیانیه ای اعلام نمود که پی را تا حدود 105 تریلیون رقم اعشار محاسبه نموده است. برای بیان این موضوع، اگر این عدد را روی کاغذ با استفاده از فونت 10 نقطه ای در یک خط پیوسته تایپ کنید، طول آن حدود 3.7 میلیارد کیلومتر خواهد بود، به این معنی که می تواند از زمین تا جایی بین اورانوس و نپتون برسد و جال است بدانید رقم 105 تریلیون عدد پی، عدد 6 است.

این محاسبه که حدود 75 روز طول کشید و با 36 درایو حالت جامد (SSD) اختصاصی این شرکت، یک رسانه ذخیره سازی که در بسیاری از نوترین لپ تاپ ها نصب شده است، انجام شد که در مجموع حدود 1 پتابایت (1 میلیون گیگابایت) داده مصرف کرد. بعلاوه برای انجام بخشی از محاسبات به پردازنده ها با اجزای قدرتمندتر احتیاج است برای این که زمان انجام محاسبات لازم را کاهش می دهند. با این حال، ذخیره سازی قابل اعتماد و با ظرفیت بالا مسلماً مهم تر است زیرا شما احتیاج به ذخیره حجم عظیمی از داده ها در چنین فرآیندی دارید.

به گفته برایان بیلر، مالک Solidigm، این دستاورد، دستاورد کوچکی نبود چرا که احتیاج به برنامه ریزی دقیق، بهینه سازی و اجرا داشت. در آوریل 2023، Solidigm به 100 تریلیون رقم پی دست پیدا کرد که این اندازه به وسیله Google Cloud در سال 2022 محاسبه شده بود. قبل از آن، رکورد 62.8 تریلیون رقم بود که طی 108 روز به وسیله یک ابررایانه در دانشگاه علوم کاربردی گریسونز در سوئیس در سال 2021 محاسبه شد. حتی، رکورد 50 تریلیون رقمی در سال 2020 به وسیله تیموتی مولیکان از هانتسویل، آلاباما، با استفاده از رایانه شخصی ثبت شد.

با استفاده از کامپیوتر مغز انسان، برای بیشترین رقم پی حفظ شده به وسیله یک فرد، رکورد دنیای در حال حاضر 70000 است که به وسیله راجویر مینا در دانشگاه VIT هند در 21 مارس 2015 بر اساس رکوردهای دنیای گینس به دست آمد. همانطور که کامپیوترها در آینده قدرتمندتر می شوند، ما به ناچار آغاز به کشف تکه های بزرگتر و بزرگتر پی خواهیم کرد. با این حال، مهم نیست که کامپیوترها چقدر قدرتمند شوند، به علت ماهیت نامتناهی آن، هرگز نمی توانیم کل عدد را کشف کنیم.

منبع: livescience

323

منبع: خبرآنلاین

به "عدد پی تا 105 تریلیون رقم بدست آمد و رکورد جهانی را شکست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدد پی تا 105 تریلیون رقم بدست آمد و رکورد جهانی را شکست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید