عکسی متفاوت از میدان تجریش، یک قرن قبل!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، معمولا عکس های خیلی قدیمی از سر پل تجریش، به صورت سیاه و سفید هستند و کیفیت پایینی دارند. اما در اینجا برای اولین بار تصویری رنگی و با کیفیت از این منطقه را می بینید که اتفاقا بسیار هم قدیمی است.

عکسی متفاوت از میدان تجریش، یک قرن قبل!

به گزارش فرادید، جایی که ما امروز به آن میدان تجریش می گوییم، در گذشته به سر پل تجریش معروف بوده است. چرا؟ چون قبل از شکل گیری میدان تجریش به شکل کنونی، این محل با پلی شناخته می شد که روی رودخانۀ دربند ساخته شده بود. اگر در نقشه به مسیر رودخانۀ دربند نگاه کنید، می بینید که مسیر این رودخانه دقیقا از زیر میدان تجریش عبور می نماید.

سر پل تجریش به دلیل آب و هوای خنک و فضای بسیار زیبای اطرافش که کوه و رودخانه و باغ های فراون را در خود جای داده بود، در گذشته یکی از مکان های تفرج و سرگرمی در تهران به حساب می آمده است.

معمولا عکس های خیلی قدیمی از سر پل تجریش، به صورت سیاه و سفید هستند و کیفیت پایینی دارند. اما در اینجا برای اولین بار تصویری رنگی و با کیفیت از این منطقه را می بینید که اتفاقا بسیار هم قدیمی است.

این عکس را فردریک گادامر، عکاس فرانسوی، 95 سال قبل در روز پنجشنبه 29 تیرماه سال 1306 شمسی از منظرۀ سر پل تجریش و منطقه ها پایین دست آن گرفته است. در این عکس علاوه بر منظرۀ پل، تصویری از خانه های سادۀ روستای تجریش (در سمت چپ تصویر) و یکی دو خانۀ اعیانی این منطقه (سمت راست) را نیز می توانیم ببینیم. با دقت زیاد در عکس می توانید علاوه بر دو نفری که در خیابان اصلی ایستاده اند، تصویر چند نفر دیگر را هم در سمت چپ تصویر و در سایۀ خانه های روستا تشخیص بدهید.

منبع: فرارو

به "عکسی متفاوت از میدان تجریش، یک قرن قبل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی متفاوت از میدان تجریش، یک قرن قبل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید