آیا بلیط هواپیما رفت و برگشت ارزانتر است؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، یکی از گزینه های خرید بلیط هواپیما که جزء مزیت های سفر با هواپیما می باشد، معین تاریخ و ساعت دقیق برای برگشت از شهر مقصد می باشد. این ویژگی بیشتر برای افرادی که سفرهای زیادی دارند و باید در موعدی مقرر به شهر مبدا بازگردند، بسیار اهمیت دارد. اما اینکه در چه مواقعی بلیط را رفت و برگشت بخریم که هزینه کمتری را پرداخت کنیم، برای بسیاری از افراد مبهم است. جالب است بدانید با توجه به بعضی نکات ساده می توان بلیط هواپیما مقرون به صرفه را به صورت رفت و برگشت خریداری کرد.

آیا بلیط هواپیما رفت و برگشت ارزانتر است؟

خرید بلیط هواپیما مقرون به صرفه، به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد. تاثیر این عوامل با یکدیگر، در نهایت منجر به این می گردد که بتوانید با صرفه جویی در بخش های دیگر سفر، بلیط مقرون به صرفه تری را خریداری کرد. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر خرید بلیط مقرون به صرفه هواپیما، می توان به زمان اشاره نمود. اینکه چه زمانی بلیط خود را بخرید، بر قیمت بلیط شما تاثیرگذار است. بعلاوه مقصد سفر و نوع بلیط نیز در این امر تاثیرگذار است.

علاوه بر موارد بالا، تهیه بلیط مقرون به صرفه به صورت رفت و برگشت و یا یک طرفه، یکی از روش های خرید بلیط هواپیما مقرون به صرفه داخلی و یا خارجی بوده که بسته به زمان خرید، می تواند تاثیر مثبت یا منفی روی قیمت بلیط داشته باشد. در حالت عادی خرید بلیط به صورت رفت و برگشت با بلیط یک طرفه تفاوتی ندارد. در ادامه بعضی شرایط تاثیر گذار بر قیمت بلیط رفت و برگشت را شرح داده ایم.

بلیط هواپیما مقرون به صرفه رفت و برگشت را کی بخریم؟

همانطور که گفته شد، زمان خرید بلیط رفت و برگشت، تاثیر زیادی بر قیمت نهایی آن دارد. معمولا بلیط هواپیما مقرون به صرفه در روزهای مختلف سال قیمت متفاوتی دارد. بطور مثال در ایام نوروز، مراسم های مذهبی و هنگامی که مسافران بیشتری به سفر می فرایند، بلیط هواپیما با قیمت بیشتری به فروش می رسد که علت آن تقاضای بالای مسافران برای سفر به شهری خاص است. سعی کنید بلیط رفت و یا برگشت را در زمانی بخرید که با ایام تعطیلی مصادف نباشد.

البته در این میان استثنائاتی نیز وجود دارد. اگر زمان برگشت شما با روزهای تعطیل سال همزمان است، بهتر است هنگام خرید بلیط رفت، بلیط برگشت را نیز بخرید. زیرا با نزدیک شدن به زمان تعطیلی، تضاضا برای خرید بلیط بیشتر شده و امکان خرید بلیط مقرون به صرفه وجود ندارد. در صورتی که تاریخ برگشت شما با ایام خاصی مصادف نمی گردد، توصیه می کنیم، بلیط برگشت را در روزهای نزدیک به پرواز و به صورت جدا بخرید.

بعلاوه ممکن است زمان رفت و برگشت شما تنها به فاصله چند روز و در یک هفته باشد که در این صورت توصیه می کنیم بلیط هواپیما مقرون به صرفه را در روزهای میانی هفته بخرید. زیرا در روزهای انتهایی هفته به علت تقاضا برای بلیط هواپیما، معمولا بلیط های با قیمت بیشتری به فروش می رسد.

بلیط مقرون به صرفه رفت و برگشت را چارتری بخریم یا سیستمی؟

این سوال که بلیط رفت و برگشت را چارتری بخریم یا نه، پرسش بسیاری از مسافران بوده که ناشی از تاثیر این بلیط ها در هزینه نهایی بلیط است. بلیط هواپیما مقرون به صرفه در دو نوع چارتری و سیستمی را می توان از وب سایت های مختلف فروش بلیط خریداری کرد. این بلیط ها با داشتن شرایط متفاوت، دو نوع کاملا متفاوت از بلیط را ایجاد نموده اند که در زمان های متفاوت می توان هرکدام را خریداری کرد.

بلیط رفت و برگشت چارتری

بلیط های چارتری معمولا در راستاهای پر تردد و به وسیله شرکت های چارتر نماینده ارائه می گردد. این بلیط ها دارای نوسان قیمت بالایی بوده که در بعضی روزها به صورت لحظه ای تغییر نموده و به صورت مقرون به صرفهترین بلیط هواپیما فروخته می گردد. یکی از راستاهای هوایی پرتردد داخلی، راستا تهران به مشهد بوده که حتی در روزهای خلوت نیز مسافران زیادی دارد. اما در بعضی روزهای خاص قیمت بلیط هواپیما و به ویژه بلیط رفت و برگشت تهران مشهد ، با قیمت بالاتری به فروش می رسد.

بلیط چارتری به علت نداشتن نرخ مصوب و بعلاوه فروش به وسیله شرکت های میانجی، قیمت ثابتی نداشته و در روزهای مختلف، دچار نوسان قیمت می شوند و گاهی به عنوان بلیط هواپیما مقرون به صرفه شناخته می شوند. این بلیط ها بر اساس تقاضای مسافران برای بلیط، رفتار نموده و با افزایش تقاضا، گران تر می گردد. در صورتی که برای خرید بلیط برگشت مردد شده اید، به زمان برگشت خود توجه کنید. اگر در تاریخ برگشت شما، معمولا تقاضا برای سفر کمتر است، توصیه می کنیم بلیط چارتری را بخرید.

بلیط مقرون به صرفه رفت و برگشت سیستمی

بلیط های سیستمی نوع دیگری از بلیط هواپیما مقرون به صرفه بوده که در همه راستاهای پروازی ارائه شده و دارای نرخ مصوبی می باشند. این بلیط ها به صورت مستقیم از سوی ایرلاین ها ارائه شده و نمی توانند آن را با قیمت بیشتری بفروشند. این بلیط ها کمتر دچار نوسان قیمت می شوند، اما همین نرخ ثابت آن ها به یکی از مزیت های آن تبدیل شده و گاهی می توان برای خرید بلیط رفت و برگشت مقرون به صرفه، بلیط سیستمی خریداری کرد.

اینکه بلیط رفت و برگشت را سیستمی بخریم یا نه، به زمان بازگشت شما بستگی دارد. اگر می خواهید در زمانی بازگردید که معمولا بیشتر افراد به مسافرت می فرایند، توصیه می کنیم بلیط سیستمی را از چندین روز قبل بخرید، زیرا این بلیط ها از چندین روز قبل خریداری می شوند. اما در صورتی که زمان برگشت شما با ایام خاصی همزمان نیست، توصیه می کنیم بلیط هواپیما مقرون به صرفه را چارتری بخرید.

توصیه هایی برای خرید بلیط هواپیما مقرون به صرفه

بلیط هواپیما مقرون به صرفه از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد و همانطور که گفته، خرید بلیط رفت و برگشت یا یک طرفه نیز بر قیمت نهایی آن موثر است. علاوه بر آن، عوامل دیگری نیز در خرید بلیط مقرون به صرفه به صورت یک طرفه و یا رفت و برگشتی موثر هستند.

- نوع ایرلاینی که از آن بلیط هواپیما را می خرید، بر قیمت نهایی آن موثر است. بعضی ایرلاین ها به علت تازه تاسیس بودن و یا ارائه خدمات کمتر در طول پرواز، بلیط هواپیما را با قیمتی پایین تر می فروشند. پس بهتر است قبل از خرید بلیط، ایرلاین های مختلف را از نظر قیمت با یکدیگر مقایسه کنید.

- از تخفیف های دولتی و بعضی شرکت های هواپیمایی بهره ببرید. بعضی از اقشار جامعه مانند جانبازان از سوی نهادهای دولتی برای خرید بلیط هواپیما، حمایت شده و می توانند بلیط مقرون به صرفه را با 50 درصد تخیف خریداری نمایند. بعلاوه بچه ها و نوزادان با خرید بلیط سیستمی، از تخفیف شرکت های هواپیمایی بهره مند خواهند شد. این تخفیف ها در ایرلاین های مختلف، مقدار متفاوتی داشته و از 20 درصد الی 90 درصد متغیر است.

منبع: یک پزشک

به "آیا بلیط هواپیما رفت و برگشت ارزانتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بلیط هواپیما رفت و برگشت ارزانتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید