آیا تشنج می تواند از علائم کرونای حاد در بچه ها باشد؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، به نقل از مدیکال نیوز، سندرم تنفسی حاد کروناویروس 2 (SARS-CoV-2)، عامل بیماری همه گیر، بیشتر باعث ایجاد علائم در بزرگسالان می گردد تا در بچه ها. در موارد نادر، علائم خفیف کووید-19 مانند سردرد، خواب آلودگی، میالژی، خستگی، تب و علائم تنفسی بی اهمیت در بچه ها ظاهر می گردد.

آیا تشنج می تواند از علائم کرونای حاد در بچه ها باشد؟

در بزرگسالان مبتلا به عفونت شدید سارس-کوو-2، تظاهرات عصبی مانند سکته مغزی، حمله ایسکمی گذرا، تغییر شرایط روانی و تشنج رخ می دهد، با این حال هیچ نشانه ای از علائم عصبی در بچه ها مبتلا به بیماری کووید-19 در دسترس نیست.

ارتباط احتمالی بین تشنج و کووید-19 شدید

تشنج به اسم یکی از علائم عصبی کووید-19 در نظر گرفته نشده است، زیرا در بیماران مبتلا به عفونت شدید سارس-کوو-2 در حین بستری شدن در بیمارستان رخ می دهد. مطالعه ای که در انگلستان انجام شد گزارش داد که در 5.5 درصد از بچه ها بدون سابقه بیماری صرع (SE) در بخش اورژانس بستری شده اند، تشنج اتفاق افتاده است؛ مشابه این گزارش، مطالعه ای در آمریکا گزارش داد که 5.4 درصد از بچه ها هنگام بستری شدن در بیمارستان به علت کووید-19 با سندرم التهابی چند سیستم دچار تشنج می شوند. با این حال هیچ یک از این مطالعات شدت بیماری کووید-19 را در زمان تشنج در بچه ها در نظر نگرفته اند.

یک مطالعه نو با هدف آنالیز ویژگی های بالینی، جمعیت شناختی، آزمایشگاهی، نوروفیزیولوژیکی و تصویربرداری از بچه ها بستری در بخش اورژانس (ED) با تشنج و عفونت حاد سارس-کوو-2 انجام شد. این مطالعه در Seizure: European Journal of Epilepsy موجود است.

در این مطالعه، نویسندگان آنالیز کردند که آیا تشنج یکی از علائم مهم در بچه های است که از عفونت شدید کووید-19 رنج می برند. آن ها یک مطالعه سیستماتیک گذشته نگر را برای شناسایی بچه ها مبتلا به عفونت کووید-19 انجام دادند (با آزمایش RT-PCR تایید شد) که احتیاج به بستری شدن در مرکز پزشکی دانشگاهی بین 1 مارس تا 31 دسامبر 2020 داشتند. داده های بالینی و جمعیت شناختی از مدارک پزشکی الکترونیکی و تجزیه و تحلیل شده است.

در این مطالعه، محققان در مجموع 175 کودک را شناسایی کردند که مبتلا به عفونت شدید سارس-کوو-2 بوده و در طول دوره مطالعه به ED مراجعه کردند. از بین 175 کودک، 11 نفر دچار تشنج شدند. از این 11 نامزد، 54 ٪ تب (> 38 درجه سانتیگراد) داشتند.

نویسندگان ادعا می نمایند که این اولین گزارش در خصوص ویژگی های بالینی و جمعیت شناختی گروهی از بچه ها است که به علت عفونت شدید سارس-کوو-2 دچار تشنج می شوند. این مطالعه نشان می دهد که تشنج می تواند علائم اولیه کووید-19 در بچه ها باشد، به ویژه اما نه صریح، در بچه های که سابقه اختلالات عصبی مانند صرع را دارند. محققان اظهار کردند که تحقیقات بیشتری برای معین پیش آگهی طولانی مدت مورد احتیاج است. در خصوص پاتوژنز تشنج در طول عفونت کروناویروس، دانشمندان معتقدند که ممکن است مستقیما با حمله ویروس به مغز ارتباطی نداشته باشد.

این تحقیقات بعلاوه گزارش داد که در میان پنج کودک مبتلا به SE و کسانی که دچار تشنج شده اند، این اتفاق بارزتر بود. این نتیجه با برآورد میانگین سنی افراد مبتلا به تشنج (11.5 سال) و سایر شکایات (7.9 سال) گرفته شد. چهار نفر از پنج بیمار مبتلا به SE به گروه های سنی 5 تا 17 سال تعلق داشتند. در میان این پنج کودک، یک کودک 2.9 ساله از تب و بیماری شدید تنفسی رنج می برد. این کودک با دارو های متعدد و دستگاه تنفسی تحت درمان نهاده شد؛ بنابراین، این تحقیق این احتمال را نشان می دهد که بر خلاف سایر بیماری های ویروسی که باعث ایجاد تشنج در نوزادان و بچه ها نوپا می گردد، عفونت سارس-کوو-2 باعث تشنج در بچه ها بزرگتر می گردد. با این حال، یک گروه بزرگتر برای تایید این مشاهده مورد احتیاج است.

یک مطالعه قبلی علائم عصبی کووید-19 را در بزرگسالان گزارش نموده بود که شش نفر از افراد مورد مطالعه تشنج داشتند، اما هیچ کدام SE نداشتند. محققان گزارش دادند که برخلاف بزرگسالان، تشنج در بچه ها مبتلا به عفونت کووید-19 زود رخ می دهد؛ بنابراین، آن ها معتقدند تشنج می تواند مظهر مهمی از کووید-19 حاد در بچه ها باشد.

پنج کودک مبتلا به بیماری صرع (SE) با دوز مناسب میدازولام، یک داروی ضد تشنج تحت درمان نهاده شدند. هر پنج نفر به درمان پاسخ مثبت دادند.

یک مطالعه قبلی بر روی مدل های حیوانی شرح داد که تشنج می تواند ناشی از تحریک پذیری بیش از حد عصبی ناشی از تغییرات سازگاری باشد. علاوه بر این، تب و انتشار گلوتامات به وسیله سیتوکین ها (به اسم مثال، IL-1b) فراوری شده به وسیله سیستم ایمنی هم می تواند باعث تشنج گردد. مطالعه حاضر بعلاوه نشانگر افزایش نشانگر های التهابی خون در همه بچه ها مبتلا به کووید-19 است.

مطالعه حاضر بعلاوه تصویربرداری مغزی (CT طبیعی مغز و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) از نامزد های مورد مطالعه را انجام داد. با این حال گزارش های این آزمایش ها هیچ اطلاعات مرتبطی با تشنج های مرتبط با کووید-19 در بچه ها را نشان نمی دهد. علاوه بر این، اطلاعات زیادی از الگو های EEG در COVID-19 حاد به دست نیامد. در میان چهار بیمار که تحت EEG نهاده شدند، تنها یک مورد فعالیت شدید دو طرفه را نشان داد؛ بنابراین، هیچ الگوی EEG خاصی در ارتباط با عفونت سارس-کوو-2 معین نشد.

به طور خلاصه، نویسندگان این مطالعه نشان دادند بچه های که سابقه اختلالات عصبی به ویژه صرع را دارند، هنگام آلوده شدن به عفونت شدید کووید-19 احتمال ابتلا به تشنج را دارند.

منبع: همگردی

به "آیا تشنج می تواند از علائم کرونای حاد در بچه ها باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تشنج می تواند از علائم کرونای حاد در بچه ها باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید