تماشای انفجاری که 800 سال پیش رخ داده! ، شاهکار تازه ناسا

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، عکس جدیدی که با ترکیب داده های چندین تلسکوپ ثبت شده است، یک سحابی را به نمایش می گذارد که بیش از 800 سال پیش در آسمان ظاهر شده بود.

تماشای انفجاری که 800 سال پیش رخ داده! ، شاهکار تازه ناسا

به گزارش وبلاگ تیم مسلم ، عکس تازهی که ناسا منتشر کرده است، یک پدیده 800 ساله را به نمایش می گذارد.

به نقل از ایسنا، در سال 1181 یک انفجار ابرنواختر نادر در آسمان شب ظاهر شد که برای 185 روز متوالی قابل مشاهده بود. سوابق تاریخی نشان می دهند که این ابرنواختر مانند یک ستاره موقت در صورت فلکی ذات الکرسی(Cassiopeia) به نظر می رسد و به اندازه سیاره زحل می درخشد.

از آن زمان، دانشمندان تلاش کردند تا بقایای این ابرنواختر را بیابند. در ابتدا تصور می شد که این ممکن است سحابی اطراف تپ اختر موسوم به 3سی58(3C 58) باشد اما بررسی های دقیق تر نشان دادند که تپ اختر از ابرنواختر سال 1181 قدیمی تر است.

در دهه گذشته، یک رقیب دیگر کشف شد. پا 30(Pa 30) یک سحابی تقریبا مدور با یک ستاره مرکزی در صورت فلکی ذات الکرسی است. این سحابی در عکس تازه، با ترکیب تصاویر چندین تلسکوپ به نمایش در آمده است. این عکس، ترکیبی از داده ها را در سراسر طیف الکترومغناطیسی به کار می گیرد و یک نمای تازه و دیدنیی را از بقایای ابرنواختر نشان می دهد. این عکس به ما امکان می دهد تا از دیدن همان جرمی شگفت زده شویم که بیش از 800 سال پیش در آسمان شب اجدادمان ظاهر شده بود.

مشاهدات پرتو ایکس از طریق رصدخانه ایکس ام ام-نیوتون(XMM-Newton) به رنگ آبی، وسعت کامل سحابی را نشان می دهند و رصدخانه پرتو ایکس چاندرا(CXO) به رنگ فیروزه ای روشن، منبع مرکزی آن را معین می کند. این سحابی به سختی در نور مرئی قابل مشاهده است اما در نور فروسرخ که از طریق کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع(WISE) به رنگ های قرمز و صورتی جمع آوری شده، می درخشد.

نکته قابل توجه، ساختار شعاعی موجود در عکس است که از گوگرد گرم تشکیل شده و در نور مرئی می درخشد. این ساختار با تلسکوپ زمینی 2.4 متری هیلتنر(Hiltner) در رصدخانه ام دی ام(MDM Observatory) به رنگ سبز ثبت شده شده است. ستاره های پس زمینه عکس نیز که با تلسکوپ پان-ستارز(Pan-STARRS) ثبت شده اند، به رنگ سفید دیده می شوند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "تماشای انفجاری که 800 سال پیش رخ داده! ، شاهکار تازه ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای انفجاری که 800 سال پیش رخ داده! ، شاهکار تازه ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید