جیمز وب تصویر فوق العاده ای از یک ستاره پیش از انفجار را منتشر کرد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر شگفت انگیزی از یک ستاره ولف-رایه (Wolf-Rayet) را به اشتراک گذاشته که می تواند به اخترشناسان یاری کند تا به پرسش های قدیمی خود درباره دنیا پاسخ دهند.

جیمز وب تصویر فوق العاده ای از یک ستاره پیش از انفجار را منتشر کرد

به گزارش دیجیاتو، تصویری که می توانید آن را در ادامه مشاهده کنید، ستاره ای با نام WR 124 واقع در صورت فلکی کمان (Sagittarius) را نشان می دهد که تقریباً 15 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. زمانی که جیمز وب در ژوئن 2022 برای اولین بار WR 124 را مشاهده کرد، ستاره در حال وارد شدن به مرحله ولف-رایه بود. به گفته ناسا، فقط بعضی از ستارگان پرجرم قبل از انفجار خود چنین تغییری را تجربه می نمایند.

به گفته مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین، این دسته از ستارگان، بزرگ ترین (بسیار بزرگتر از خورشید) و درخشان ترین اجرام آسمانی آسمان شب محسوب می شوند که با افزایش سن، به سرعت جرم خود را از دست می دهند. در خصوص WR 124، ناسا تخمین می زند که این ستاره 30 برابر جرم خورشید را دارد. با گذشت زمان، گازی که ستارگان Wolf-Rayet منتشر می نمایند سرد شده و غبار کیهانی را تشکیل می دهد. در تصویر، گاز درخشان بنفش و زرد با سرعت بیشتر از 150 هزار کیلومتر در ساعت از ستاره مرکزی دور می شوند.

اخترشناسان به دلایل مختلفی غبار کیهانی را مطالعه می نمایند. اول اینکه این ماده یکی از اجزای سازنده اصلی دنیا است. همانطور که ناسا اشاره می نماید، ستاره های در حال ادغام در آن پناه می گیرند و حتی می تواند برای تشکیل سیارات با یکدیگر ترکیب شوند. با این حال، در حال حاضر هیچ نظریه ای وجود ندارد که بتواند میزان غبار کیهانی موجود در دنیا را شرح دهد و جیمز وب می تواند در این زمینه به اخترشناسان یاری کند.

ناسا در بیانیه خود نوشت: قبل از وب، اخترشناسان اطلاعات دقیق کافی برای آنالیز سوالات مربوط به فراوری غبار در محیط هایی مانند WR 124 و اینکه آیا ذرات غبار به میزان کافی بزرگ و غنی بودند تا از ابرنواختر جان سالم به در ببرند را نداشتند. اکنون می توان این سوالات را با داده های واقعی آنالیز کرد.

منبع: فرارو

به "جیمز وب تصویر فوق العاده ای از یک ستاره پیش از انفجار را منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمز وب تصویر فوق العاده ای از یک ستاره پیش از انفجار را منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید