دروغگویی؛ چرا افراد بی دلیل دروغ می گویند؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، دروغگویی در افراد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد اما گاهی افراد بدون دلیل مشخصی دروغ می گویند. البته این دروغ از نظر اطرافیان آنها بی دلیل است و از نظر کسی که دروغ می گوید دلایل بسیار زیاد و مختلفی دارد.

دروغگویی؛ چرا افراد بی دلیل دروغ می گویند؟

روانشناسی دروغگویی

تقریبا از هر فرد عظیمسالی درباره دروغ بپرسید می گوید که دروغ کار بدیست اما وقتی صحبت از جلوگیری از ایجاد مشکل، حفظ آبرو جلوی رییس و چشم پوشی از احساس دیگران به میان می آید بسیاری از افراد به راحتی دروغ می گویند. محققان بر این باورند تمایل به دروغگویی یک صفت کاملا طبیعی انسانی است. آنها می گویند که دروغ به شما این امکان را می دهد تا بتوانید نحوه ای که توسط دیگران دیده می شوید را دستکاری کنید و خودتان را بهتر از چیزی که هستید نشان دهید.

آسیب شناسی دروغ موضوعی در حوزه روانشناسی بالینی نیست اما می تواند نشانه ای از مسائل دیگر مانند اختلالات شخصیت و یا مانیا باشد.

بعضی از افراد هستند که بدون هیچ هدف خاصی دروغ می گویند. در طول این سالها روانشناسان با تعداد زیادی از این افراد روبرو بوده اند و آنها را دروغگویان پتولوژیک و یا اجباری نامگذاری نموده اند. روانشناسان کوشش نموده اند تا با تحقیقات گسترده طرز تفکر چنین انسان هایی را شناسایی نمایند. باورکنید یا نکنید دروغ آنها وقتی در چشمانشان نگاه می کنیم هویداست.

چرا افراد بی دلیل دروغ می گویند؟

دروغ برای آنان مهم است

افرادی که بی دلیل دروغ می گویند، خودشان فکر می نمایند که دورغگویی آنها دلیل دارد. ممکن است بسیاری در اطرافشان فکر نمایند موضوعی که راجع به آن دروغ گفته می شود موضوع مهمی نیست اما دروغگویان بر این باورند که اتفاقا بسیار مهم است. شاید این دروغ برای آنان فشار مضاعفی به همراه داشته باشد اما تا شما از آن ها اهمیت موضوع را نپرسید، دلیل آن را متوجه نخواهید شد.

راست گویی به معنی از دست رفتن کنترل موقعیت است

معمولا افراد دروغ می گویند چرا که می خواهند کنترل اوضاع را در دست داشته باشند و اثر خودشان را برای تصمیم گیری ها و واکنش هایی که در نظر دارند اعمال نمایند. البته بسیاری از اوقات نتیجه برایشان ناخوشایند است چرا که در نهایت این نتیجه مطابق با پیش بینی و روایتشان از داستان نبوده و بر وفق مرادشان نیست.

نمی خواهند شما را ناامید نمایند

شاید همواره متوجه نشوید اما افرادی که یکی پس از دیگری دروغ می گویند بیشتر نگران این هستند که احترام و اعتبارشان را در مقابل دیگران از دست بدهند. آنها می خواهند که شما دوستشان داشته باشید، تحت تأثیرشان قرار گیرید و برای آنان ارزش قائل باشید. آنها نگران این هستند که واقعیت مسبب این شود که شما آنها را پس بزنید و باعث خجالتشان گشت.

دروغ مانند یک گلوله برف عظیمتر و عظیمتر می شود

کارتونی را به خاطر دارم که فرزندم آن را سالها پیش نگاه می کرد که موضوع آن دروغگویی بود. موضوع این است که ما یک دروغ می گوییم و برای این که بر روی آن سرپوش بگذاریم دروغ دیگری می گوییم و این موضوع مانند یک زنجیره ادامه پیدا می نماید و هر دروغی که می گوییم عظیمتر از دروغ قبلی می شود. این دروغ ها عظیمتر و عظیمتر شده تا جایی که دیگر از کنترل ما خارج می شوند. در نهایت یک فرد مبتلا به دروغگویی مزمن فکر می نماید اگر به یک دروغ اعتراف کند در واقع به این که یک دروغگوی عظیم است، اعتراف نموده است. این تصور باعث می شود تا فرد احساس کند که دیگر ارزش و احترامی پیش دیگران ندارد و کسی به او توجه و اعتماد نخواهد کرد.

این دروغ برای آنها حکم دروغ ندارد!

زمانی که تحت فشار هستیم، تصور ما از حقیقت می تواند در چالش قرار گیرد. حافظه ما همواره قابل اعتماد نیست. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که خاطرات ما تحت تأثیر مولفه های گوناگونی است که در طول زمان تغییر می نماید و هر زمانی که به آنها فکر می کنیم بازسازی می شوند. معمولا دروغگویان زمانی که تحت فشار موضوعی قرار می گیرند حافظه شان غیر قابل اعتماد می شود. در واقع به بیان ساده تر زمانی که حرف نادرست و دروغی می گویند به آن اعتقاد دارند و فکر می نمایند در آن لحظه دروغ نیست و درست است. ذهنیت آنان در این حالت تحت تأثیر استرس و اتفاقات کنونی قرار می گیرد و به دنبال راهی هستند که از این شرایط فرار نموده و موقعیت را به نفع خودشان تغییر دهند. گاهی اوقات این شرایط بدتر می شود به گونه ای که فرد در ذهنش کلمات را کاملا تغییر داده و جایگزین می نماید تا بتواند یکی از آنها را با تغییرات لحظه ای نیازها و عقایدش همسان نماید.

آنها می خواهند این دروغ راست باشد!

در نهایت دروغگو می خواهد دروغش عین واقعیت باشد بنابراین سعی می نماید غریزه اش را برای گفتن حرف راست سرکوب کند. به جمله همان تغییری باش که می خواهی در جهان ببینی توسط گاندی دقت کنید. گاهی افراد آرزو می نمایند که بتوانند با گفتن مداوم چیزی آن را به واقعیت تبدیل نمایند. آنها با خودشان فکر می نمایند می توانند از پس آن بر بیایند.

آیا شما نیز تا به امروز بی دلیل دروغ گفته اید؟ نظرات خود در خصوص دروغگویی را با مخاطبان وبلاگ تیم مسلم درمیان بگذارید.

برگرفته از: psychologytoday و realsimple

منبع: setare.com

به "دروغگویی؛ چرا افراد بی دلیل دروغ می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروغگویی؛ چرا افراد بی دلیل دروغ می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید