ذهنیت مردم ایران نسبت به کره جنوبی منفی است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، رئیس مجلس در ملاقات نخست وزیر کره ضمن انتقاد صریح به وی گفت: اگر سفیر کره در بازار تهران از مردم سوال کند متوجه می شوید که ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است.

ذهنیت مردم ایران نسبت به کره جنوبی منفی است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، 23 فروردین) با چانگ سیه کیون نخست وزیر کره جنوبی ملاقات و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجموعه تحولات و شرایط مالی، سیاسی و اجتماعی کنونی نشان می­دهد قرن 21، قرن آسیاست گفت: چند سال پیش در نشستی در استرالیا که شهرداران کشورهای آسیایی در آن حاضر بودند اشاره کردم که چشم انداز این قرن متعلق به آسیاست و پس از گذشت حدود 13سال از آن موقع، اکنون این موضوع به روشنی تعیین شده است.

معتقدیم قاره پهناور، کهن و تاریخی آسیا از توانمندی­ فراوانی برخوردار است. لذا گسترش همگرایی میان کشورهای آسیایی راهبرد مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار کرد: معتقدم کشورهای آسیایی باید به این موضوع توجه نمایند و با اولویت قرار دادن همکاری­های همه جانبه از جمله صنعتی، فناوری و فرهنگی پیشتازان صلح و پیشرفت جهان باشند.

قالیباف با اشاره به سابقه روابط خوب دو کشور و ابراز خرسندی از سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران یادآور شد؛ متأسفانه فعلاً کره صندلیی در مناسبات اقتصاد خارجی ایران ندارد. به عبارتی روابط مالی و سیاسی که در بالاترین سطوح قرار داشت تنزل نموده است.

وی اضافه نمود: اگر سفیر شما در بازار تهران از مردم سوال کند که رفتار کره جنوبی از سال 2018 تا به امروز چطور بوده، متوجه می گردد که این رفتار اصلا قابل قبول نیست و ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است.

رئیس مجلس با بیان اینکه همه ملت های جهان خصوصاً ملت متمدن و با فرهنگ ایران، دوستان خود را در روزهای سخت می­ شناسند و با انتقاد جدی از اقدام بانک ­های کره در مسدود کردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود، اضافه نمود: انتظار ما از جنابعالی این است که راه­حل­های فوری و عملی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ارائه و پول­ های بلوکه ما آزاد گردد.

قالیباف اضافه نمود: این انتظار مردم ایران از طرف کره جنوبی برآورده نشده است؛ حتی تجار که ارتباط مردمی خوبی با کره داشتند نیز از روال پیش آمده ناخرسند هستند.

قالیباف سفر نخست وزیر کره به تهران را اقدامی مناسب در راستای ارتقای روابط دو کشور خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نخست وزیر کره جنوبی، گفت: شما فرد با تجربه ای در عرصه سیاست و مدیریت کلان کشور هستید لذا حتما آثار شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ را مشاهده و بخوبی درک می­ کنید.معتقدم هیچ مانعی نمی­ تواند سبب همکاری­ های خوب دو کشور از جمله در حوزه بشردوستانه، مسائل درمانی مانند کرونا، تامین کالاهای اساسی و... باشد. امیدوارم این همکاری­ ها در بهترین سطح انجام گردد.

وی اظهار کرد: امیدوارم این سفر شروع مجدد همکاری های سیاسی، مالی و فرهنگی دو کشور در شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه بر آمادگی در حوزه دیپلماسی پارلمانی و همکاری­ های پارلمانی کشورمان با مجلس کره تأکید کرد و خاطر نشان کرد: این همکاری­ ها می­ تواند سبب توسعه روابط دو کشور گردد وی از رئیس مجلس کره جهت سفر به تهران دعوت کرد.

همچنین در ادامه چانگ سیه کیون نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه به عنوان یک مقام دولتی و بعد از 44 سال اولین نخست وزیری است که به ایران سفر می نماید، گفت: البته در سال های گذشته به عنوان رئیس مجلس به ایران سفر نموده بودم و با مقامات عالی رتبه ایران ملاقات داشتم لذا امیدوارم این سفر شروع مجدد روابط خوب با ایران باشد.

وی با اشاره به اینکه سال آینده مصادف با شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک ایران و کره جنوبی است، گفت: در فرهنگ کره اعداد 60 و 70 مهم هستند لذا سال آینده می تواند سرشروع روابط خوب دو کشور باشد.

نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به روابط تاریخی خوب دو کشور اضافه نمود: بدون شک رفت و آمد مقامات دو کشور سبب حفظ این روابط شده است؛ اما متاسفانه از سال 2018 به بعد روابط دو کشور دچار مشکل شد که برای برطرف آن کوشش می­کنیم.

وی ضمن تائید سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قرن آینده، قرن آسیا است، ادامه داد: بر این اساس اعتقاد دارم ایران و کره جنوبی به عنوان دو کشور آسیایی باید روابط خود را حفظ و مستحکم نمایند.

نخست وزیر کره جنوبی با اشاره به سخنان قالیباف در مورد همکاری های فنی، صنعتی، تکنولوژی و فرهنگی و سابقه حضور نیروی کار کره­ای در ایران، توضیح داد: در دهه هفتاد میلادی کره در احداث دو پروژه پالایشگاهی در خرمشهر و اصفهان فعال بود.

وی با اشاره به اینکه امروز از خیابان سئول در تهران عبور نموده، اضافه نمود: در سئول هم خیابانی به نام تهران وجود دارد که گران ترین خیابان کره محسوب می گردد و شرکت­های فعال در عرصه دیجیتال همگی در آنجا فعالیت می نمایند و هیچ اسم خارجی به غیر از تهران در سئول دیده نمی­ گردد.

نخست وزیر کره جنوبی با بیان اینکه کشورش با ایران همکاری­ های خوبی در عرصه ورزش، نیز دارد، اضافه نمود: این همکاری ها در حوزه تکواندو بوده و درحوزه فوتبال نیز با یکدیگر رقابت تنگاتنگی داریم.

وی با اشاره به اینکه در سفر خود به ایران تعدادی از مسئولان مالی و سیاسی کره جنوبی حضور دارند تا راه چاره هایی برای روابط دو کشور پیدا نمایند، اظهار کرد: با توجه به صندلی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی کره جنوبی نهایت کوشش را می کنیم تا به مسائل فائق آییم.

نخست وزیر کره جنوبی خاطر نشان کرد: امیدوارم دعوت رئیس مجلس کشورمان برای سفر به کره را بپذیرید زیرا این سفر می تواند شروع روابط جدید دو کشور باشد و سبب حل مسائل گردد. در این ملاقات ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، پورابراهیمی رئیس کمیسیون مالی و متفکر آزاد رئیس گروه دوستی و مقامات ذیربط وزارت امورخارجه و مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین

به "ذهنیت مردم ایران نسبت به کره جنوبی منفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذهنیت مردم ایران نسبت به کره جنوبی منفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید