کویر مصر اصفهان ، دریای شن بر پهنه آسمان

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، کویر برای من نشانه مهربانی است و غربت، همچون پدربزرگی با دستان زبر و پینه بسته که می خواهد، نوه هایش را نوازش کند اما می هراسد از زخم زدن و ترساندن. دقیقتر که نگاه کنی، لبخند تلخش را در چهره اش می بینی. ایران با داشتن کویرهای زیبایی مانند کویر مصر، کویر مرنجاب و.... گنجینه ای طلایی است زیر انوار خورشید، اما کویر مصر اصفهان، سوگلی است و عزیز کرده. گویی تمام هستی همینجاست و همه جهان در ریگ های طلایی اش انعکاس یافته است، خیلی دور خیلی نزدیک. با خبرنگاران همراه باشید تا کمی از لذت کویر نوردی در اصفهان را بچشیم و دقیقتر بدانیم که کویر مصر کجاست.

کویر مصر اصفهان ، دریای شن بر پهنه آسمان

کویر مصر کجاست ؟؟

کویر مصر اصفهان که درست در میانه راه دامغان به اصفهان قرار گرفته، تنها پهنه بی پایان بیابان نیست. نیزارهای سرسبز و زیبایی که در فاصله 5 کیلومتری روستا قرار گفته، همچون شبنمی صبحگاهی برروی برگ خشکیده ای می درخشند و لذت شترسواری، اقامت در خانه های سنتی روستا و کویرنوردی برروی تپه های بلند آن را صدچندان می کنند. اینجا میعادگاه مردمان زیادی است، چه منجمی که تنها سر به آسمان دارد تا ستاره ها را بچیند، چه عکاسی که سر به هرسو می گذارد تا افسانه ای باورنکردنی ثبت کند یا عاشقی که تنها برای دیدن روی معشوق، چشم از پهنه کویر بر می دارد، همه برای تازه کردن دیدار با مصر، تن به کویر نوردی داده اند.

روستای مصر

روستایی 100 ساله از توابع شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان که سال ها افسون کویری را در خود جای داده و گردشگرانی که عاشقانه و حیران و سرگشته به جای پا با دلشان به روستا می آیند تا از جام افسونش بچشند، افسونی که یوسف، اولین مالک روستا را به واسطه چاهی عمیق، همچون یوسف مصر، نزد اهالی عزیز کرد، چاهی که هربار به وقت خشک سالی عمیقتر که شد، یوسف از آن سربلندتر بیرون آمد و اهالی را سیراب کرد و وقتی که اهالی، نام روستا را چاه دراز گذاشتند، یوسف، نام مصر را برای آن برگزید. شاید وقتی یوسف، برخلاف مخالفت اهالی، جاده ای عریض و 500 متری برای این روستای کوچک می ساخت، خوب می دانست که روزی اینجا کنعانی خواهد شد که عاشقانش را فرا می خواند.

لذت غرق شدن در کویر !!

- مو نمیدونستوم ستاره ها هم میمیرن! -همشون میمیرن. خیلی از ستاره هایی که الان ما می بینیم شاید میلیون ها سال پیش مردن ولی به خاطر مسافتی که ما باهاشون داریم هنوز داریم اونا رو می بینیم - یعنی اینقدر دورن؟ -خیلی دور خیلی نزدیک. وقتی با دنیای خودمون مقایسه کنیم خیلی دورن، اما اگه با کهکشانای دیگه مقایسه کنیم تازه می فهمیم چقدر به ما نزدیکن و ما خبر نداریم.

تنها در کویر است که این کلمات معنا پیدا می کنند. هنگام کویر نوردی، قدم که از قدم بر می داری، نرمی ریگ هایش را زیر پاهایت حس می کنی و از داغیش، تنت گُر می گیرد. خلاصی از افسون کویر امکان پذیر نیست، درحالی که گویی از زمین کنده می شوی به وقت جمع شدن به دور آتش و دیدنی پایکوبی شعله ها در ریگ های بیابان، یا زمان لمس ستاره ها در آسمان، وقتی که از هر منجمی، ستاره شناس تر می شوی.

شما در کدامیک بیشتر غرق می شوید؟؟ کویر مصر اصفهان، کویر مرنجاب یا کویر افسونگری دیگر؟؟

منبع: همگردی

به "کویر مصر اصفهان ، دریای شن بر پهنه آسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر مصر اصفهان ، دریای شن بر پهنه آسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید