افزایش بیماران سرپایی کرونا، حضور دانش آموزان در مدارس همچنان اجباری است!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، ستاد کرونای تهران از افزایش بیماران سرپایی کرونا و احتمال آغاز موج هفتم کووید-19 از ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد.

افزایش بیماران سرپایی کرونا، حضور دانش آموزان در مدارس همچنان اجباری است!

این در حالی است تصمیمات دولت پس از اتمام عید نوروز، می تواند خود عاملی بر توسعه ویروس کووید-19 و آغاز پیش از موعد موج هفتم کرونا باشد.

ازجمله این تصمیمات می توان به اجباری شدن حضور دانش آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه ها اشاره کرد.

همچنین مقرر شد ساعات ادارات به شرایط پیش از کرونا بازشود و کارمندان از ساعت 8:00 تا 16:00 در محل کار حضور یابند.

گرچه این اقدامات دولت شرایط همه گیری کرونا را عادی جلوه می دهد، اما از همین حالا تعداد بیماران سرپایی کرونا افزایش یافته اند. با توجه به افزایش سفرهای نوروزی انتظار هم می رفت که بر تعداد بیماران طی نیمه دوم فروردین اضافه شود.

از سوی دیگر، با اجباری شدن بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، به ویژه افرادی که دچار بیماری های خاص هستند، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند و سلامتی آنها با تهدید جدی روبرو می شود.

حتی کارشناسان معتقدند که استفاده مداوم از ماسک در محیط بسته و شلوغ برای این افراد می تواند آسیب زا باشد و سیستم تنفسی آن ها را مختل کند.

با این حال به نظر می رسد سیاست گذاران در ایران قصد دارند با یک ماسک به مبارزه با پاندمی و بیماری قرن بفرایند.

بررسی ها نشان می دهد گرچه تزریق واکسن تا حدودی تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش داد، اما هنوز این واکسن ها تضمینی برای ایمن سازی همیشگی نیستند. به ویژه آنکه بسیاری از دانش آموزان را گروه بچه ها زیر 12 سال تشکیل می دهند که هنوز واکسیناسیون عمومی نشده اند.

به نقل از ایسنا، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن تشریح شرایط شیوع این بیماری در مرکز، گفت: احتمالا اگر قرار باشد موج هفتم به وقوع بپیوندد این زمان برای هفته اول اردیبهشت ماه پیش بینی می شود، اما چندان سهمگین نخواهد بود و بیشتر به شکل یک موج در افزایش موارد سرپایی خواهد بود.

نادر توکلی درباره شرایط کرونا در استان تهران، گفت: موضوعی که در دهه دوم فروردین با آن روبرو شدیم افزایش موارد سرپایی بود و تعداد بیماران سرپایی به شدت افزایش پیدا کرده است؛ البته هنوز منجر به افزایش بستری نشده است. تعداد مراجعین حوزه درمان به حدود 3500 نفر در روز رسیده است و این در حالی است که پیش تر این عدد حتی به زیر 2000 مراجعه هم رسیده بود. اکنون تعداد کل بستری کمتر از 1000 نفر است و مرگ و میر هم که به زیر 10 نفر در روز رسیده بود، اکنون بین 13 تا 15 مورد در روز در نوسان است.

وی افزود: علائم فعلی بیماران مانند آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و سردرد نشان می دهد که درصدی ویروس کرونای اومیکرون و درصدی آنفلوآنزا در گردش است.

توکلی با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا، شرح داد: در دنیا ثابت شده است افرادی که واکسن دز سوم را تزریق کرده اند تقریبا 30 تا 50 برابر نسبت به افرادی که واکسینه نشدند، مرگ و میر کمتری داشتند؛ بنابراین توصیه به تکمیل واکسیناسیون مهم ترین عامل پیشگیرانه از بیماری شدید است و می تواند حاشیه امنی ایجاد کند که بیماری شدید و مرگ و میر نداشته باشیم.

او تاکید کرد: مسافرت ها و دید و بازدیدها در عید آزادانه انجام شد و طبیعتا این موجی از افزایش را ایجاد کرده است؛ اما اینکه بخواهیم تحت عنوان پیک هفتم از آن یاد کنیم، هنوز زود است. در حال ارزیابی هستیم تا هفته آینده ببینیم فرایند به چه صورت پیش می رود.

توکلی درباره بازگشایی مدارس نیز گفت: در مجموع ستاد ملی به این نتیجه رسیده است که بازگشایی صورت گیرد. مضرات عدم بازگشایی مدارس مانند افت آموزشی بویژه در سنین زیر 15 سال زیاد بود و تصمیم در این زمینه گرفته شده است و باید تمام حوزه ها در این زمینه همراهی کنند. موضوع حائز اهمیت این است که دانش آموزان و معلمینی که علامت دار می شوند در مدرسه حاضر نشوند و اگر اولیای مدرسه هم در کنترل صبحگاهی متوجه شدند کودکی علامت دارد او را به منزل بازگردانند.

او ادامه داد: در مجموع بیشتر موافق بازگشایی حضوری مدارس هستیم. مراقبت و محافظت از بچه ها زیر 10 سال در مدارس و مهدکودک ها واقعا سخت است و کنترل فیزیکی در این سنین مفهوم آنچنانی ندارد؛ اما خوشبختانه چون هوا گرم شده است با باز کردن پنجره ها و … تهویه بهتری برقرار است و این از نکات مثبت است.

وی با اشاره به اینکه هنوز آثار تعطیلات نوروزی بر فرایند کرونا مشخص نیست، اظهار کرد: احتمالا اگر قرار باشد موج هفتم به وقوع بپیوندد این زمان برای هفته اول اردیبهشت ماه پیش بینی می شود، اما چندان سهمگین نخواهد بود و بیشتر به شکل یک موج در افزایش موارد سرپایی است و خیلی بعید است که مرگ و میر را افزایش دهد؛ زیرا اندازه واکسیناسیون ما قابل توجه بوده است. آمارهای ما در حوزه مرگ و میر نشان می دهد که حدود 60 درصد بستری ها در سنین بالای سن 50 سال هستند و عمده مرگ و میرها هم در سنین بالاتر از 60 سال و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، رخ می دهد.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران درباره لزوم تزریق دز چهارم واکسن کرونا، گفت: فعلا در این زمینه لزومی وجود ندارد و توصیه به تزریق دز چهارم تنها برای گروه های پرخطر بوده و برای واکسیناسیون عمومی دز چهارم فعلا توصیه ای وجود ندارد.

منبع: تجارت نیوز

به "افزایش بیماران سرپایی کرونا، حضور دانش آموزان در مدارس همچنان اجباری است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بیماران سرپایی کرونا، حضور دانش آموزان در مدارس همچنان اجباری است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید