ایران مقدمات آغاز غنی سازی 60 درصدی را تقریباً تکمیل کرده است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه (به وقت تهران) اعلام کرد که ایران تقریباً مقدمات آغاز غنی سازی اورانیوم با خلوص 60 درصد را در یک نیروگاه روزمینی در نظنز کامل کرده است و قصد دارد تعداد 1،024 عدد سانتریفیوژ نسل اول IR-1 را به تأسیسات زیرزمینی نظنز اضافه کند.

ایران مقدمات آغاز غنی سازی 60 درصدی را تقریباً تکمیل کرده است

این نهاد وابسته به سازمان ملل در بیانیه ای با اشاره به [گاز] هگزافلوراید اورانیوم که فرمی از تزریق اورانیوم به سانتریفیوژها برای غنی سازی است، گفت: آژانس امروز تأیید کرد که ایران تقریباً مقدمات لازم برای آغاز تولید هگزافلوراید اورانیوم (با فرمول UF6) غنی شده تا درجه خلوص 60 درصد اورانیوم -235 را در نیروگاه غنی سازی سوخت نظنز تکمیل کرده است.

لازم به ذکر است، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه که به وین سفر کرده است، دیروز سه شنبه از آغاز غنی سازی 60 درصدی توسط ایران خبر داد.

وی گفت: هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین های صدمه دیده، اضافه می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم با اشاره به نامه ایران به آژانس برای آغاز غنی سازی 60 درصد، گفت که مقدمات اجرایی این کار سه شنبه شب در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن آغاز می شود.

به گزارش وبلاگ تیم مسلم به نقل از سازمان انرژی اتمی، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، درباره آغاز غنی سازی 60 درصد گفت: به دستور رئیس جمهور سازمان انرژی اتمی موظف به راه اندازی خط تولید اورانیوم 60 درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب مجلس شورای اسلامی شد. به همین دلیل بلافاصله پرسشنامه مربوط به اطلاعات طراحی DIQ تسلیم آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و از امشب مقدمات اجرایی این کار در تأسیسات غنی سازی آغاز خواهد شد و متعاقباً اطلاعات تکمیلی به سمع و نظر هموطنان عزیز خواهد رسید. لازم به ذکر است اورانیوم غنی شده 60 درصد برای استفاده در تولید عنصر مولیبدن جهت به کارگیری در ساخت انواع رادیوداروها می باشد. ماشین های سانتریفیوژ IR1 جدید جایگزین ماشین های از کار افتاده خواهد شد و IR-1 های جدید با تغییرات کیفی ظرفیتی به میزان 50 درصد بیشتر نسبت به ماشین های قبلی خواهد داشت. در این خصوص اطلاعات دقیق و تکمیلی ارائه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران مقدمات آغاز غنی سازی 60 درصدی را تقریباً تکمیل کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران مقدمات آغاز غنی سازی 60 درصدی را تقریباً تکمیل کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید