ایران یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت جهان شد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، خبرنگاران: بر اساس آمار بریتیش پترولیوم ایران رکورددار افزایش مصرف نفت در سال 2019 بوده و با رشد 10 درصدی مصرف نفت یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت جهان شده است.

ایران یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت جهان شد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم به نقل از تسنیم، نفت یک سوم مصرف انرژی دنیا را تشکیل می دهد. 98.3 میلیون بشکه در روز نفت در کل دنیا در 2019 مصرف شد که حدود یک میلیون بشکه در روز بیشتر از مصرف در 2018 و دهمین رکورد پیاپی مصرف نفت در سراسر دنیا بود.

به گزارش اویل پرایس، طی 35 سال گذشته، مصرف نفت در کل دنیا 39 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است یعنی 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش در هر سال. ارقامی که در اینجا ذکر شد تنها مربوط می گردد به مصرف نفت و مشتقات گاز طبیعی و زغال سنگ و شامل سوخت های زیستی نمی گردد.

آمریکا بر اساس آمار سال 2019 همچنان سردمدار مصرف نفت در سراسر دنیا است ولی چین بیشترین سرعت افزایش مصرف را ثبت نموده است.

مصرف نفت در بیشتر کشورهای توسعه یافته کاهش و در بیشتر کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است. استثنای عظیم این فرایند مصرف آلمان است. مصرف در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه مالی 0.6 درصد و در اروپا 0.3 درصد پایین آمده ولی آلمان 0.9 درصد رشد مصرف را ثبت نموده است.

بیشترین افزایش درصد مصرف نفت طی سال 2019 در ایران بوده که یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت دنیا است. تقاضا برای نفت در ایران 10 درصد افزایش یافته است. ایران تنها کشور دنیا است که درصد افزایش تقاضای نفت در آن دو رقمی بوده است.

در عوض ایرلند (12.7-)، ونزوئلا (11.6-) و پاکستان (10.5-) شاهد کاهش دو رقمی تقاضای نفت بوده اند.

این تحقیقات توسط شرکت نفتی بریتیش پترولیوم صورت گرفته است و طبق آن فراوری نفت فقط شامل نفت خام و میعانات گازی می گردد. طبق این تحقیقات، فراوری نفت آمریکا در 2019 برای اولین بار در این قرن بالاتر از تمام فراوریکنندگان نفت دنیا بوده است.

فراوری نفت آمریکا در 2019 ، 1.2 میلیون بشکه افزایش یافت و این کشور توانست روسیه را پشت سر بگذارد. آمریکا، روسیه و عربستان، سه فراوری کننده عظیم نفت دنیا، 40.5 درصد فراوری نفت دنیا را در سال گذشته میلادی بر عهده داشتند. کشورهای عضو اوپک 38.2 درصد نفت دنیا را فراوری کردند.

اوپک 70 درصد ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد. ونزوئلا با 304 میلیارد بشکه ذخایر نفتی همچنان عظیمترین کشور دارنده نفت در دنیاست و پس از آن عربستان سعودی با 298 میلیون بشکه واقع شده است.

ونزوئلا با وجود داشتن بالاترین ذخایر نفتی، بیشترین کاهش در فراوری نفت را برای پنجمین سال پیاپی ثبت نموده است. تحریم های آمریکا باعث شد فراوری نفت این کشور 39.5 درصد در سال گذشته میلادی کاهش یابد و به 839 هزار بشکه در روز برسد. این پایین ترین سطح فراوری نفت در ونزوئلا از دهه 1940 است.

منبع: اقتصادنیوز

به "ایران یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت جهان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران یازدهمین مصرف کننده عظیم نفت جهان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید