توافق تاریخی میان یونیورسال و سالن دار عظیم دنیا

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، استودیوی یونیورسال پیکچرز و گروه سینمایی ای ام سی (بزرگترین سالن دار زنجیره ای آمریکا و دنیا) به یک توافق تاریخی دست پیدا نموده اند که براساس آن فاصله زمانی میان تاریخ آغاز اکران فیلم در سالن های سینما و حضور آن در پلتفرم های دیگر (همچون VODها) به شکل محسوسی کاهش می یابد.

توافق تاریخی میان یونیورسال و سالن دار عظیم دنیا

طبق این توافق جدید یونیورسال می تواند 17 روز پس از شروع اکران فیلم هایش در مجموعه سالن های ای ام سی فیلم را به پلتفرم های دیگر بسپارد در حالی که در گذشته فیلم باید 90 روز در سالن ها باقی می ماند و صرفا با سررسیدن این مدت زمانی امکان نمایش در پلتفرم های دیگر فراهم می شد.

یونیورسال همچنین مختار خواهد بود که بعضی از آثار سینمایی مد نظرش را بیش از 17 روز در سالن ها نگه دارد؛ برای مثال مجموعه هایی چون سریع و خشمگین و دنیای ژوراسیک که احتمالا پرمخاطب تر خواهند بود می توانند روزهای بیشتری را برای اکران در اختیار داشته باشند.

اما اهمیت این تصمیم در چیست و چرا دو طرف در این مورد به توافق رسیده اند؟ با توجه به شرایط فعلی صنعت سینما در آمریکا و شدت یافتن همه گیری ویروس کرونا در این کشور امکان حضور گسترده مخاطبان در سالن های سینما فراهم نیست. در واکنش به این شرایط استودیوهای عظیم درباره آثار مهم شان به چند شکل تصمیم گیری نموده اند.

بعضی از استودیوها ترجیح داده اند پروژه های آماده اکران شان را به تعویق بیاندازند تا آن ها را در زمان مناسب تر در ایالات متحده و سایر کشورهای دنیا به نمایش بگذارند برای مثال می توان به فیلم سینمایی مولان ساخته دیزنی اشاره نمود که از بلاک باسترهای عظیم تابستان بوده و اکران آن تا به امروز چندین بار به تاخیر افتاده است.

گروه دیگری ترجیح می دهند فیلم هایشان را اکران نمایند اما برای شروع کار را از کشورهای دیگر شروع نمایند که در حال حاضر در زمینه بیماری کرونا شرایط باثبات تری نسبت به ایالات متحده دارند و شانس استقبال مردم از آثار سینمایی و حضور در سالن ها در این کشورها بیشتر است. در این مورد هم می گردد به فیلم انگاشته اثر جدید کریستوفر نولان توجه داشت که حال تعیین شده قرار است اکرانش را ابتدا بیرون آمریکا شروع کند و با تاخیری چند هفته ای به ترتیب در بعضی شهر های آمریکا هم نمایش داده گردد.

در نهایت دسته دیگری از پروژه ها که احتمالا آن چنان عظیم نیستند یا انتخاب دیگری را پیش پای تولیدنمایندگان قرار نداده اند همین سال جاری اکران خواهند شد. قرارداد جدید یونیورسال و گروه سینمایی ای ام سی بیشتر بر چنین آثاری متمرکز است. این دسته از آثار احتیاج دارند بخشی از بازگشت اقتصادی خود را به وسیله سایر پلتفرم ها بویژه سرویس های ویدیو به درخواست (VOD) به دست آورند.

اما چنین امکانی با وجود قاعده اکران 90 روزه در سالن های سینما چندان عملی به نظر نمی رسید. در واقع اگر همه چیز خوشبینانه پیش برود ممکن است از این دست آثار حدودا یکی دو هفته استقبال گردد اما عمده آن ها کشش حضور بیش از دو هفته را ندارند و چنین شرایطی هم برای سالن داران زیان بخش خواهد بود و هم استودیوها را در شرایط پیچیده تری قرار می دهد.

این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که قانون اکران 90 روزه بیشتر برای حفاظت از سینما و سالن ها وضع شده تا این صنف و عواملش بتوانند در برابر هجوم گسترده سرویس های دیگر مقاومت نمایند. اما در شرایط فعلی این قانون کارکرد و معنای گذشته را ندارد.

دانا لنگلی رییس استودیوی یونیورسال درباره این توافق می گوید: همکاری با مجموعه ای ام سی ناشی از تمایل جمعی ما برای اطمینان از آینده پررونق اکوسیستم توزیع فیلم و برآوردن تقاضای مصرف نماینده با انعطاف پذیری بیشتر بوده است.

توافق فعلی در شرایطی اتفاق می افتد که مدتی پیش یونیورسال و گروه سینمایی ای ام سی در همین حوزه وارد یک منازعه جدی شدند. در واقع چندماه پیش بود که این گروه سینمایی بیان کرد دیگر حاضر به پخش آثار یونیورسال در سالن هایش نیست چرا که این استودیو با نادیده دریافت قوانین قبلی هنگام بسته شدن سالن ها اقدام به پخش فیلم تور دنیای ترول ها در سرویس های VOD کرد. گرچه این تصمیم یونیورسال برای استودیو ثمربخش بود و به عنوان یک الگوی پیروز پخش شناخته شد اما نارضایتی گسترده سالن دار عظیم آمریکا را به همراه داشت.

با وجود مسائل قبلی به نظر می رسد همه گیری ویروس کرونا چنان فشاری به صنعت سینمای آمریکا وارد نموده که جایی برای ادامه دادن این مشاجره ها وجود ندارد. دست کم این توافق جدید نشان می دهد سالن داران حاضرند از خط قرمزهای قبلی شان کوتاه بیایند و با یاری استودیوها راهی برای برون رفت از این شرایط پیچیده و بحرانی پیدا نمایند.

منبع: دیجیکالا مگ

به "توافق تاریخی میان یونیورسال و سالن دار عظیم دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق تاریخی میان یونیورسال و سالن دار عظیم دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید