توصیه به کسانی که قصد فعالیت در بورس دارند، علت عرضه های اخیر در بازار چیست؟!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، سهام شرکت های کوچکتر بازار بورس دیگر جذابیت قیمتی ندارند یک کارشناس با ذکر این نکته گفت: فعالین بورس ترجیح میدهند روی سهام دولتی سرمایه گذاری نمایند.

توصیه به کسانی که قصد فعالیت در بورس دارند، علت عرضه های اخیر در بازار چیست؟!

احسان رضاپور کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با خبرنگار وبلاگ تیم مسلم علت تغییرات شاخص بورس را اختلاف شاخص کل و شاخص هم وزن دانست و گفت: با مقایسه شاخص کل و شاخص هم وزن در سال 98 و سال جاری میبینیم که یک عقب ماندگی عظیم در شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن از نظر بازدهی داریم و تجربه نشان داده که این دو در بازه زمانی بلند مدت به سمت هم میل می نمایند. این میل به وسیله افزایش یا کاهش هر کدام می تواند باشد.

رضاپور اقبال فعالین بازار به سهم های بنیادی را به این صورت توضیح داد: چند وقتی است شرکت های عظیم بازار نمادهای شاخص ساز شده اند و مورد توجه قرار گرفته اند. در چند هفته اخیر شاهد هستیم که توجه فعالین بازار سرمایه به شرکت های بنیادی و عظیمتر بازار بیشتر شده که اینها شامل صنعت فلزات اساسی و صنعت پتروشیمی و معدنی ها می گردد. در این مقطع شاهد رشد بیشتر این گروه نسبت به سایر شرکت های کوچکتر بازار سرمایه هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه درباره علل اقبال به نمادهای دولتی گفت: در حال حاضر شاخص کل مثبت است ولی شاخص هم وزن رقم های پایینی ثبت میکند. این شرایط در آینده هم ادامه خواهد داشت زیرا سهام شرکت های کوچکتر بازار بورس دیگر جذابیت قیمتی ندارند و با قیمتهای دلاری امروز نمیتوان دلایل موجهی برای خرید آنها با دید کوتاه مدت داشت. به همین خاطر شرکت های عظیمتر به دلیل عقب ماندگی که داشتند و به واسطه این که قیمت دلار اثر بیشتری روی آنها دارد، همچنان پرتقاضا هستند.

وی هجوم نقدینگی را همچنان به سود بازار خواند و گفت: به دلیل افزایش شاخص در چند ماه اخیر از جذابیت کلی بازار کاسته شده ولی ممکن است هجوم نقدینگی و افزایش بیشتر قیمت دلار در ماه های آینده و گشایش های دیگر به سودآوری شرکت ها یاری کند.

رضاپور حمایت های دولتی از بازار بورس را علت رونق سهم های خاص اعلام کرد و عنوان داشت: فعالین بازار سرمایه نیم نگاهی به etf های دولت و صنایع در شرف واگذاری دارند. اما حمایت ها از بازار سرمایه است که منجر به حفظ رونق این بازار میگردد. با توجه به رویکرد حاکمیت مالی کشور و توجهی که به اهمیت و صندلی بازار سرمایه شده، انتظار می رود که جهت گیری سیاست ها به سمتی باشد که به سود شرکت ها منجر گردد و بتواند رونق را حفظ کند. طبیعتاً به واسطه اینکه فعالین بازار سرمایه معتقدند سهامی که برای دولت است، مورد حمایت دولت قرار میگیرد و ترجیح می دهند روی اینها سرمایه گذاری نمایند تا حتی اگر فشار فروش افزایش پیدا کرد، حمایت منابع دستوری روی این سهم ها فعال تر باشد و نقدشوندگی بهتری داشته باشند. به همین دلیل معاملات این دسته شرکت ها بهتر انجام میگردد. البته اصلاح ساختار این شرکت ها و افزایش سرمایه شان نیزدلایل موجهی برای اقبال بازار است.

این کارشناس سرمایه با اشاره فرایند بازار در سالهای قبل عنوان داشت: در سالهای قبل سهام شرکت های کوچک بازار رشد زیادی داشتند، در حالی که شرکت های بنیادی و شاخص ساز امروز به دلیل بازده کمتر، رشد نمیکردند در نتیجه شاخص کل هم بازدهی کمتری داشت، در حالی که شاخص هم وزن بازدهی خوبی می داد. شرکت های بنیادی متعادل معامله میشدند در حالی که شرکت های کوچک بازار رشد داشتند و شرکت های عظیم تنها نظاره گر این داستان بودند. امروزه سهام بسیاری از این شرکت ها دلایل موجه بنیادی ندارند و بیشتر به گرایش بازار به واسطه کاهش ارزش پول ملی و حذف چهار صفر و رخدادهای روانی این چنینی رشد یا ریزش دارند که اینها دلایل موجهی برای سرمایه گذاری در تمام شرکت ها نیست.

وی در آخر به افرادی که وارد بورس میشوند توصیه کرد از فشار روانی رخدادها فاصله بگیرند و با توجه به شرایط سودآوری شرکت ها سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهند.

منبع: جام جم آنلاین

به "توصیه به کسانی که قصد فعالیت در بورس دارند، علت عرضه های اخیر در بازار چیست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه به کسانی که قصد فعالیت در بورس دارند، علت عرضه های اخیر در بازار چیست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید