تیک تاک به اوراکل رسید

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، تیک تاک (TikTok) یک شبکه اجتماعی ویژه ساخت و به اشتراک گذاری ویدیوی کوتاه 3 تا 15 ثانیه ای است که در چین به نام Douyin شناخته می شود. از وقتی که این اپلیکیشن در سال 2017 با سامانه موسیقی musical.ly تلفیق شده، به محبوبیت فراوانی به ویژه در میان نوجوانان دست یافته است.

تیک تاک به اوراکل رسید

سرانجام پس از ماه ها کش و قوس بر سر واگذاری شعبه آمریکای شبکه اجتماعی تیک تاک، مالکیت آن طی قراردادی به شرکت فناوری اوراکل واگذار شد.

پیش تر رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرده بود که این اپلیکیشن باید تا چهل روز دیگر (یعنی فردا، 15 سپتامبر) به شرکت مایکروسافت یا یک شرکت دیگر آمریکایی فروخته شود، در غیر این صورت عرضه و فعالیت آن در خاک این کشور ممنوع خواهد شد.

هنوزهیچ کدام از دو شرکت، اوراکل (Oracle) و بایت دنس (ByteDance)، مالک چینی تیک تاک، جزییات بیشتری از توافق را اعلام نکرده اند.

تیک تاک (TikTok) یک شبکه اجتماعی ویژه ساخت و به اشتراک گذاری ویدیوی کوتاه 3 تا 15 ثانیه ای است که در چین به نام Douyin شناخته می شود. از وقتی که این اپلیکیشن در سال 2017 با سامانه موسیقی musical.ly تلفیق شده، به محبوبیت فراوانی به ویژه در میان نوجوانان دست یافته است.

این اپلیکیشن از زمان آغاز به کارش در سال 2016 تا کنون بیش از 1.6 میلیارد بار دانلود شده است و دست کم 123 میلیون آمریکایی از آن استفاده می کنند. محبوبیت تیک تاک از زمان شیوع ویروس کرونا به شدت افزایش یافته است و کاربران با پر کردن ویدئو های کوتاه در این شبکه فعالیت می کنند.

این اپلیکیشن از سوی مقامات کاخ سفید متهم بود که اطلاعات خصوصی جمع آوری شده از کاربران آمریکایی را به دولت چین منتقل می کند. تیک تاک در مقابل به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی کاربران با دولت چین را رد کرده و گفته است حتی در صورت طرح چنین درخواستی آن را قبول نخواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر از قرارداد احتمالی بین اوراکل و تیک تاک حمایت کرده بود. وی پس از انتشار خبری در نشریه فایننشال تایمز مبنی بر تصمیم جدی اوراکل برای توافق با تیک تاک، گفته بود: من فکر می کنم اوراکل شرکت بزرگی است و مالکش یک مرد فوق العاده است. فوق العاده. اوراکل قطعا کسی است که از پس قضیه برمی آید.

لری الیسون، میلیاردر و مدیرعامل اوراکل، در ماه فوریه و آوریل در یک کارزار جمع آوری پول برای نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات شرکت کرده بود.

شرکت اوراکل از معدود شرکت های سیلیکون، ولی است که رابطه ای خوب با رئیس جمهور آمریکا داردآسوشیتید پرس

خبر توافق اوراکل برای خرید تیک تاک در حالی اعلام می شود که پیش تر مایکروسافت از گردونه رقابت کنار کشیده بود.

رسانه دولتی سی جی تی ان چین به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که قرارداد خرید جدید شامل الگوریتم هوش مصنوعی تیک تاک نمی شود و شرکت بایت دنس کد اصلی اپلیکیشن را در اختیار خریدار آمریکایی قرار نخواهد داد.

کارشناسان می گویند که این قرارداد می تواند برای تیک تاک یک قرارداد برد-برد محسوب شود چرا که از طرفی لازم نیست اطلاعات بنیادی خود را به آمریکا بدهد و از طرف دیگر مبلغ خوبی از این قرارداد نصیبش خواهد شد.

از آن سو تسلط بلامنازع اوراکل در زمینه امنیت شبکه و داده می تواند نگرانی کاخ سفید را از بابت دغدغه های امنیتی اپلیکیشن چینی تیک تاک رفع کند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "تیک تاک به اوراکل رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیک تاک به اوراکل رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید