حاجی بابایی: مصوبه شورای عالی بورس تخلف محرز است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، خبرنگاران : رئیس کمیسیون بودجه مجلس با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس گفت: این تصمیم که در آن مواد 16 و17 قانون رفع موانع تولید را ملغی کرده است، تخلف است و چندین پیامد و اثر نامطلوب در اقتصاد و بازارهای مالی دارد.

حاجی بابایی: مصوبه شورای عالی بورس تخلف محرز است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم به نقل از فارس: حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس گفت: بازار سرمایه یکی از بازارهای مهم تامین اقتصادی در اقتصاد است که لازم است، مورد توجه و تاکید سیاست گذاران و مجریان اقتصادی قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: حرکت اقتصاد به سمت بازار سرمایه امری مبارک است و لازم است تا تمامی ارکان تصمیم گیر و مجریان از آن حمایت کنند.

حاجی بابایی گفت: مهم ترین سرمایه در بازار سهام، اعتماد مردم است که افراد می توانند مازاد سرمایه خود را از این جهت به تامین اقتصادی بخش دولتی و غیردولتی اقدام کنند و خود مردم نیز از عایدی آن بهره مند شوند.

وی افزود: هیچ کس اعم از شخص حقیقی و حقوقی، بخش دولتی و غیردولتی حق ندارد که در بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکند و به اعتمادی که در بازار ایجاد شده است، خدشه وارد کند. هر گونه خدشه به اعتماد مردم از طرف دولت و دستگاه های دولتی و سایر افراد توسط مجلس پیگیری خواهد شد و برخوردهای لازم با آن انجام خواهد شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ومحاسبات مجلس، خطاب به شرکت ها و بنگاه ها گفت: شرکت ها وبنگاه ها از ظرفیت ایجاد شده در بازار سهام که قیمت تامین اقتصادی کمتری در مقایسه با تسهیلات و انتشار اوراق دارد، استفاده کنند و نسبت به سهام داران خرد در بازار که اعتماد کردند و سهام ایشان را خریدند، حمایت کنند و با معاملات خود به آسیب و ضرر نزنند.

وی تاکید کرد: با این حال، در شرایط فعلی بازار سرمایه می توان با کمک مشتقات اقتصادی که نوعی بیمه سهام در قبال نوسانات قیمتی در بازار سهام می باشد، ترس و هیجانات در بازار را کاهش داد و مردم از این ابزار استفاده کنند.

حاجی بابایی افزود: مجلس نیز پذیرای نظرات کارشناسی و بهره گیری از نظرات فعالان بازار است به شکلی که به طور تخصصی به رفع مسائل اقدام گردد و منفعت آن برای عموم مردم حفظ گردد.

وی با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس گفت: تصمیم ایشان که در آن مواد 16 و17 قانون رفع موانع تولید را ملغی کرده است، تخلف است. این تصمیم چندین پیامد و اثر نامطلوب در اقتصاد و بازارهای اقتصادی دارد.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس اولین پیامد نامطلوب را، ورود بانک ها و موسسات اعتباری برشمرد و گفت: ورود بانک ها وموسسات اعتباری که در قانون رفع موانع تولید، محدود و ممنوع شده بود، مجدداً اجازه داده شده است. ورود بانک ها در بازار سهام کشور در میان مدت منجر به افزایش تورم در کشور می گردد که در نتیجه آن، افراد ضعیف و اقشار آسیب پذیر جامعه بیشتر در فشار اقتصادی قرار می گیرند.

وی گفت: دومین اثر نامطلوب آن این است که بازار سرمایه که در سال جاری و سال گذشته محل جذب نقدینگی در اقتصاد کشور بود و به عنوان سپری برای افزایش کالا و خدمات در اقتصادی ملی محسوب می شد و کمک به تامین اقتصادی بنگاه ها می کرد، با این تصمیم خودِ بازار سرمایه عامل افزایش نقدینگی در کشور و تشدید تورم خواهد شد که در نهایت برای تولید و بنگاه های اقتصادی مضر است برشمرد.

حاجی بابایی گفت: لغو این مواد قانون توسط مصوبه شورای بورس به معافیت جریمه های اقتصادیاتی برای بانک ها و موسسات اعتباری منجر می گردد که به معنای کاهش درآمد اقتصادیاتی دولت است. این کاهش درآمد اقتصادیاتی دولت در شرایطی که دولت با کسری بودجه روبرو است، توجیه پذیر نیست و هزینه جبران کسری بودجه را افزایش می دهد، سومین پیامد مخرب این تصمیم گیری هاست.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس گفت: حکمرانی شرکتی در شبکه بانکی که با تلاش مجلس شورای اسلامی در قانون گذاری و بانک مرکزی در عمل، در حال اصلاح بود، با این مصوبه آسیب خواهد دید. در واقع مجدداً بانک ها در شرکت های مختلف بازار سهام که در صنایع گوناگون پذیرش شده اند، مالکیت پیدا می کنند و دچار تعارض منافع از حیث عملیاتی بانکداری و تسهیلات دهی خواهند شد، از دیگر موارد پیامدهای نامطلوب این تصمیمات است.

کننده همدان در مجلس با تاکید بر لزوم شفافیت در عملکرد دولت گفت: کاهش شفافیت عملکرد دولت نزد مجلس شورای اسلامی از دیگر معایب این مصوبه است.

منبع: اقتصادنیوز

به "حاجی بابایی: مصوبه شورای عالی بورس تخلف محرز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاجی بابایی: مصوبه شورای عالی بورس تخلف محرز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید