حرکت به سوی کشاورزی مدرن توسط دانش بنیان ها سرعت گرفت

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، شرکت های دانش بنیان با ارائه فناوری های جدید حرکت به سوی کشاورزی مدرن را سرعت بخشیدند.

حرکت به سوی کشاورزی مدرن توسط دانش بنیان ها سرعت گرفت

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش حرکت به سوی کشاورزی مدرن فراوری محصولات پربازده و با کیفیت بالاتر را به همراه دارد. در این جهت شرکت های دانش بنیان با ارائه فناوری های جدید نقش مهمی را ایفا می نمایند. همانطور که یکی از آن ها با فراوری پایه های نهال های کشت بافت و رویشی به سرعت حرکت در این جهت اضافه نموده است.

خسارت ناشی از سرمازدگی، کاهش بارندگی و افت منابع آبی تنها بعضی از مسائلی است که کشاورزان با آن ست و پنجه نرم می نمایند. اما فراوری انواع پایه و نهال رویشی اصلاح شده و عاری از بیماری و مشا گیاهان دارویی به روش کشت بافت می تواند این مسائل را برطرف کند. کاری که محققان با فعالیت در یک شرکت دانش بنیان انجام می دهند.

رقیه سلطانی مدیر عامل شرکت دانش بنیان رویان پژوهش آذربایجان گفت: انواع گیاهان به روش کشت بافت را فراوری می کنیم. محصولاتی که عاری از ویروس هستند و در این زمینه نیز شرکت برای نخستین باز در کشور پیروز به دریافت لیبل عاری از ویروس برای پایه های کشت بافتی شد.

سلطانی با اشاره به اینکه این شرکت فناور سال گذشته به دلیل ظرفیت فراوری یک میلیون اصله پایه و نهال کشت بافتی به عنوان واحد نمونه ملی انتخاب شد، بیان نمود: پشتوانه شرکت نیروی انسانی قدرتمندی است که توانسته اند دانش فنی فراوری بسیاری از پایه های رویشی مورد احتیاج در کشور را به دست آورند. محصولاتی که قدرت رقابت با استاندارد های بازار های جهانی را دارند.

او در ادامه به تکنیک کشت بافت و توسعه آن اشاره نمود و اضافه نمود: به کشت اندام، بافت، سلول، پرتوپلاست، جنین و بذر در محیط درون شیشه ای کشت بافت گفته می گردد. اکنون بسیاری از گیاهان در جهان با این روش فراوری می شوند و آن را به بخش مهمی از کشاورزی مدرن تبدیل نموده است. به گونه ای که در 70 درصد آزمایشگاه های تجاری هدف اصلی ازدیاد سریع گیاهان است که در این موضوع مهم را مد نظر قرار داده ایم.

سلطانی در بخش بعدی سخنان خود توضیحاتی درباره توجیه مالی درختان پیوند شده بر روی پایه های رویشی ارائه داد و گفت: کوتاه کردن دوره نهالی و زود بازدهی، امکان احداث باغات متراکم، ایجاد یکنواختی در درختان باغ، مقاومت به خشکی، شوری، آفات و بیماری ها و کیفیت بالای محصولات فراوریی را بعضی از مزایای این کار است. پس توسعه واحد های فراوری نهال رویشی و اصلاح شده در کشور ضرورتی برای بخش باغبانی محسوب می گردد.

او همچنین واردات پایه های مادری سالم و تکثیر ارقام مقاوم و تجاری، واردات انواع مواد شیمیایی مورد احتیاج آزمایشگاه های کشت بافتی و تامین احتیاج کشور و صادرات پایه و نهال گواهی شده به کشور های همسایه را از برنامه های آینده این شرکت دانش بنیان دانست.

بر اساس این گزارش، این شرکت دانش بنیان اقدام به فراوری انواع پایه های کشت بافتی و رویشی نموده است که کاستی های موجود در بذر و قلمه در آن ها وجود ندارد. تکثیر پایه های مقاوم وارداتی برای گیاهان گوناگون فعالیت آن ها است.

پایه های کشت بافتی گلابی، پایه های جدید کشت بافتی پسته، انواع بری ها، زیتون، گیاهان دارویی و استویا بعضی محصولات فراوریی این شرکت فناور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "حرکت به سوی کشاورزی مدرن توسط دانش بنیان ها سرعت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت به سوی کشاورزی مدرن توسط دانش بنیان ها سرعت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید