در کدام کشور اروپایی می توان رایگان تحصیل کرد؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، می خواهید بدانید در کدام کشورهای اروپایی می توانید رایگان تحصیل کنید؟ با خبرنگاران باشید و پاسخ این سوال را در این مقاله بگیرید.

در کدام کشور اروپایی می توان رایگان تحصیل کرد؟

با وجود افزایش روز افزون شهریه های تحصیلی در دانشگاه های مختلف دنیا، ممکن است فکر کنید کسب مدرک معتبر از دانشگاه های خارجی، بدون داشتن یک حساب بانکی درست و حسابی کاری غیرممکن است. اما لزوما این طور نیست. کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان یا با شهریه بسیار اندک برای دانشجویان بین المللی ایجاد نموده اند. اگر می خواهید در اروپا تحصیل کنید، باید بدانید که دانشگاه های رایگان بسیاری در کشورهایی چون نروژ، سوئد و آلمان وجود دارند که می توانید با خیال آسوده برای تحصیل در آن ها اقدام کنید. پس در صورتی که علاقه و توانایی لازم برای تحصیل در خارج از کشور را دارید در ادامه با وبلاگ تیم مسلم باشید و بخوانید کدام کشورهای اروپایی امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم می نمایند.

سوئد

سوئد یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است؛ بعضی از ارزان ترین کالج های دنیا نیز در این کشور قرار دارند. بیش از 900 دوره آموزشی در 35 دانشگاه این کشور اسکاندیناویایی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. تا سال 2010، سوئد یکی از کشورهای اروپایی بود که هیچ گونه شهریه ی تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی کرد. مهم نبود شما چه ملیتی دارید، تحصیل برای همه رایگان بود. اما بالاخره آن دوران خوش به سرانجام رسید و در سال 2010، مجلس سوئد قانونی تصویب کرد که به موجب آن هزینه تحصیل و اپلای در دانشگاه ها از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا گرفته می گردد. اما، همزمان با اجرای این قانون، دانشگاه های سوئد برنامه های متنوع بورسیه تحصیلی برای این دانشجویان ارائه دادند. اگرچه در سوئد هیچ دانشگاه رایگانی وجود ندارد، تعداد زیادی از موسسات آموزشی برای دانشجویان بین المللی بورسیه ی تحصیلی کامل در نظر گرفته اند.

در سوئد تنها برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل رایگان وجود دارد؛ در بعضی از دوره های تحصیلی حتی به دانشجویان بین المللی یاری هزینه تحصیلی می گردد. با این وجود، دانشجویان باید این مسئله را در نظر بگیرند که تامین هزینه بالای زندگی در سوئد ممکن است برای آن ها سخت باشد، حتی اگر هیچ هزینه ای برای تحصیلات خود پرداخت ننمایند.

برترین دانشگاه ها در سوئد که می توانید در آن ها رایگان تحصیل کنید:

  • دانشگاه لوند (Lund University)
  • دانشگاه هالمستاد (Halmstad University)
  • دانشگاه اوپسالا (Uppsala University)
  • دانشگاه استکهلم (Stockholm University)
  • دانشکده اقتصاد استکهلم (Stockholm School of Economics)
  • دانشگاه یونشوپینگ (Jonkoping University)

آلمان

دانشگاه های آلمان اخیرا دریافت شهریه تحصیلی از دانشجویان دوره ی لیسانس را شروع نموده اند. در حال حاضر، تنها 4 تا از 16 استان فدرال آلمان (بادن-وورتمبرگ، بایرن، هامبورگ و نیدر ساکسونی) هزینه تحصیلی اندکی، کمتر از 500 یورو در هر ترم، برای دانشجویان در نظر گرفته اند. تمام استان های فدرال دیگر تنها مبلغ کوچکی در حدود 50 یورو به عنوان شهریه از دانشجویان دریافت می نمایند.

اما برای دوره های کارشناسی ارشد شهریه تحصیلی در نظر گرفته شده است. شهریه ها از 650 یورو تا 3,000 یورو برای هر ترم متغیر است. هزینه تحصیل و زندگی در آلمان به طور میانه خیلی کمتر از نروژ و دیگر کشورهای شمال اروپا است. دانشجویان در آلمان تقریبا 800 یورو برای مسکن، حمل و نقل، خورد و خوراک و دیگر مخارج صرف می نمایند. در نظر داشته باشید که برای اخذ ویزای دانشجویی آلمانی باید عایدی سالیانه شما در حدود 8,700 یورو در سال باشد.

دو مورد از برترین مقاصد تحصیلی در آلمان، مونیخ و برلین هستند که در رتبه بندی دانشگاه های QS در سال 2017، جزو 20 شهر ارزان دنیا برای تحصیل انتخاب شدند.

دانمارک

بیشتر دانشکده ها در دانمارک آموزش رایگان برای شهفرایندان دانمارکی، اتحادیه اروپا، افرادی با ویزاهای خاص و غیره ارائه می دهند. دانشگاه های اصلی دانمارک دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه کیل هستند که از برترین دانشگاه ها در اروپا به شمار می فرایند.

شهریه لیسانس و فوق لیسانس در دانمارک بین 6,420 تا 17,115 دلار آمریکا در سال است. اما دوره های دکتری در این کشور به طور کامل رایگان است و کاندیداهای دکتری اگر صلاحیت لازم را داشته باشند می توانند بدون پرداخت هر گونه هزینه ای در رشته مورد نظر خود تحصیل نمایند و حتی مبلغی را به عنوان حقوق دریافت نمایند.

فنلاند

در سال های گذشته هیچ شهریه ای برای تحصیل در فنلاند از دانشجویان گرفته نمی شد. از سال 2017، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید هزینه تحصیل برای دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی پرداخت نمایند. هر دانشگاه سیستم شهریه خاص خود را دارد. در دانشگاه هلسینکی و دانشگاه تورکو که دو دانشگاه برتر فنلاند هستند، دانشجویان اگرچه بورسیه می شوند باید هزینه های زندگی را خود تامین نمایند.

نروژ

سالانه، بسیاری از دانشجویان بین المللی برای یک تجربه تحصیلی با کیفیت بالا و البته رایگان، راهی کشور نروژ می شوند. دولت نروژ هزینه تحصیل دانشجویان را با پرداختی های مالیات دهندگان تامین می نماید، بنابراین دانشجویان بین المللی و بومی می توانند در دانشگاه های دولتی از تحصیل رایگان لذت ببرند. اما آنچه در خصوص تحصیل در نروژ ممکن است شما را مردد کند، هزینه بالای زندگی در این کشور است که می تواند حدود 8,900 کرون برای خرید کالای ضروری برای هر ماه باشد؛ یعنی هزینه مسکن، پوشاک، خدمات بهداشتی، حمل و نقل و سایر هزینه ها.

در نروژ، هشت دانشگاه، بیست کالج دولتی و شانزده کالج خصوصی وجود دارد. دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه استاوانگر، دانشگاه علوم انسانی نروژ (UMB)، دانشگاه آدرر (UiA) و دانشگاه نوردلند، بعضی از دانشگاه های رایگان این کشور اسکاندیناویایی هستند.

فرانسه

در حالی که قطعا تمام دوره های آموزشی در فرانسه رایگان نیستند؛ به طور کلی، هزینه های تحصیل به مراتب کمتر از موسسات آموزشی انگلیسی است و هزینه های زندگی در مرکز فرانسه نیز بسیار ارزان تر از لندن است. در گذشته، دانشجویان باید به زبان فرانسه مسلط می بودند. اما، امروزه دیگر چنین توانایی لازم نیست. چرا که بسیاری از دوره های تحصیلی در دانشگاه های دولتی و خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی تحصیل می نمایند معمولا چند صد دلاری در سال با توجه به سطح تحصیلی و برنامه مطالعاتی پرداخت می نمایند.

در فرانسه حداقل 76 دوره کارشناسی به زبان انگلیسی وجود دارد. اما تعداد زیادی از این دوره ها در دانشگاه های خصوصی ارائه می شوند و گران هستند. با این حال، بسیاری از دورههای تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان انگلیسی زبان طراحی شده اند و یکی از هر سه دکترای فرانسوی به یک دانشجوی خارجی اهدا می گردد.

برای مشاهده دوره های موجود می توانید به وب سایت استادی پرتال مراجعه کنید که فهرستی جامع از دوره های تحصیلی موجود در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی را فراهم می نماید.

منبع: کجارو / gtstories.com

به "در کدام کشور اروپایی می توان رایگان تحصیل کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در کدام کشور اروپایی می توان رایگان تحصیل کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید