صدور دو مجوز جدید برای بانک مرکزی؛ چراغ سبز به حفظ قدرت خرید مردم در انتشار اوراق ودیعه

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، خبرنگاران: شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه امروز خود علاوه بر به رسمیت شناختن اوراق ودیعه بانک مرکزی، سقف نرخ سود این اوراق را نیز معین کرد.

صدور دو مجوز جدید برای بانک مرکزی؛ چراغ سبز به حفظ قدرت خرید مردم در انتشار اوراق ودیعه

به گزارش وبلاگ تیم مسلم مدتی پیش بانک مرکزی از انتشار اوراق ودیعه دو ساله خبر داده بود. براساس خبر مذکور به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده بود که 50 هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه با سررسید دو ساله توسط بانک مرکزی منتشر گردد.

در همین زمینه غلام رضا مصباحی مقدم عضو شورای فقهی بانک مرکزی در گفت وگو با وبلاگ تیم مسلم برخی از ابعاد فقهی و قانونی مصوبه اخیر این شورا را تشریح کرد. او تاکید کرد: از نظر اعضای این شورا اوراق ودیعه و همچنین مابه التفاوت افزایش ارزش آن جنبه قرض نداشته ودر نتیجه منطبق بر احکام ربا نخواهد بود.

مصباحی مقدم در ادامه شرح داد: طبق نظر اعضا اوراق ودیعه در حکم امانت هستند و امانت پذیر باید عین امانت را به امانت دهنده بازگرداند.در اوراق ودیعه جنبه مالی اوراق حائزاهمیت است وامانت دهنده نباید دچار زیان گردد. طبق این استدلال بانک مرکزی می تواند با هدف حفظ ارزش امانت، تاسقف تورم محقق شده به امانت دهنده مابه التفاوت پراخت کند.

این عضو شورای فقهی بانک مرکزی در ادامه گفت وگو با تاکید بر اینکه نرخ تورم محقق شده سقف میزان مابه التفاوت پرداختی به خریداران اوراق ودیعه است، گفت: بانک مرکزی می تواند بر اساس سیاست های خود سقف معین شده را بر اساس برآوردهای تورمی خود معین کند.

اوراق ودیعه

اوراق ودیعه ابزاری برای اعمال سیاست انقباضی پولی است که بر پایه عقد شرعی ودیعه طراحی می گردد. تحت این قرارداد، صاحبان وجوه ، منابع خود را جهت حفظ ارزش، نزد بانک مرکزی به ودیعه می گذارند. بانک مرکزی این وجوه را بلوکه کرده (انقباض نقدینگی) و اجازه استفاده از آن را نخواهد داشت. در انتهای دوره با توجه به میزان تورم، کاهش ارزش وجوه جبران شده و معادل قدرت خرید وجوه ابتدای دوره به صاحبان اوراق پرداخت خواهد شد. به عبارتی بانک مرکزی وجوه را در قالب یک امانت هم از جهت فیزیکی و هم به لحاظ ارزشی (در شرایط تورمی) حفظ می کند.

تفاوت اوراق ودیعه با اوراق موجود در بازار

با توجه به معین سقف نرخ سود این پرسش قابل طرح است که، این اوراق چه تفاوتی با اوراق گواهی سپرده خواهد کرد؟ تفاوت اول این است که اوراق گواهی سپرده توسط بانک ها منتشر می گردد، اما این اوراق مستقیما از سوی بانک مرکزی منتشر می گردد. در اوراق گواهی سپرده، منابع در اختیار بانک ها است، اما در این اوراق بانک مرکزی تنها به دنبال صیانت از منابع در شرایط تورمی است. تفاوت سوم در این است که در اوراق گواهی سپرده، نرخ سود 18 درصد ثابت است که به احتمال زیاد کمتر از تورم خواهد بود، اما در اوراق ودیعه، نرخ سود احتمالا نرخ تورم را در زمان سررسید پوشش می دهد. اوراق ودیعه را می توان به نوعی مکمل اوراق بدهی دولتی دانست؛ در اوراق بدهی، دولت اوراق را منتشر و از طریق آن تامین مالی می کند. در این عمل، از پولی شدن کسری بودجه جلوگیری می گردد و قبض پولی رخ می دهد. اما در مورد اوراق ودیعه، با توجه به اینکه بانک مرکزی متولی آن است، در نتیجه هم می تواند خاصیت انقباضی و هم خاصیت انبساطی داشته باشد. به این معنی که بانک مرکزی در صورت نیاز، با خریداری اوراق از صاحبان، دست به سیاست انبساطی بزند. البته خاصیت انبساطی در صورت وجود بازار ثانویه، معنای بیشتری می یابد.

سرانجام معین نرخ سود

به گزارش وبلاگ تیم مسلم معین نرخ سود بر اساس مصوبه سران سه قوه به کمیته بند کاف شورای پول واعتبار سپرده شده است.این کمیته شامل وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه است.نظراین کمیته برای تصویب نهایی به شورای پول واعتبار ارائه می گردد.

جلسات شورای پول واعتبار به صورت سنتی سه شنبه در میان برگزار می گردد.طبق برنامه اعلام شده، جلسه بعدی این شورا سه شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد، با این حال هنوز معلوم نیست، بررسی معین سقف نرخ سود اوراق ودیعه در دستور کار این جلسه قرار داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز

به "صدور دو مجوز جدید برای بانک مرکزی؛ چراغ سبز به حفظ قدرت خرید مردم در انتشار اوراق ودیعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور دو مجوز جدید برای بانک مرکزی؛ چراغ سبز به حفظ قدرت خرید مردم در انتشار اوراق ودیعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید