فصل لو سیزن و های سیزن چیست؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، لو سیزن و های سیزن چیست و چه فصل هایی را شامل می گردد؟

بارها شده که وقتی از یک مسافر با تجربه در خصوص برترین زمان به یک مقصد معین سوال می کنیم با پاسخی شبیه به اینکه های سیزن این مقصد، بهار است روبرو می شویم. اما لو سیزن یا های سیزن چیست و چرا چنین اصطلاحی ارائه شده است؟ لو سیزن و های سیزن به فصل رونق و افول توریستی در مکانی خاص می گویند، یعنی اینکه در زمانی خاص، یک مقصد به خاطر چندین ویژگی پر از توریست است یا اینکه توریستان کمتری به آنجا می فرایند. خبرنگاران در ادامه به سوال های سیزن چیست پاسخ داده و اصطلاحات دیگری را در این رابطه به شما ارائه می دهد؛ با ما همراه باشید.

فصل لو سیزن و های سیزن چیست؟

های سیزن | High Season | فصل رونق گردشگری

در طی این فصل، مقاصد معمولا برترین آب و هوای خود را تجربه می نمایند، یا اینکه ممکن است زمان خوبی برای سفر به مقصدی خاص باشد به این علت که تعطیلات رسمی در آن موقع وجود دارد (مثلا نوروز که تعطیلات رسمی است تقریبا می توان گفت که همه جای ایران، های سیزن محسوب می گردد). مثالی برای فصل های سیزن این است که اگر قصد سفر به شهرها یا جزیره های جنوبی مانند قشم را دارید، فصل های سیزن آن را می توان زمستان دانست. اما برای اینکه به جایی مانند تبریز برید، باید فصل تابستان را انتخاب کنید تا از آب و هوای سرد آنجا در امان باشید. برخی مواقع نیز، های سیزن به زمانی گفته می گردد که یک رویداد یا اتفاق خاص در مقصدی رخ می دهد، مثلا در کشور کنیا، فصل مهاجرت بزرگ با اینکه شاید آب و هوا چندان هم خوب نباشد، های سیزن محسوب میگردد.

البته گاهی های سیزن، یک فصل کامل را شامل نمی گردد و ممکن است مثلا از ماه اردیبهشت تا تیر ماه در یک مقصد خاص، به عنوان های سیزن معرفی گردد. سفر در طول فصل رونق گردشگری گاهی اوقات کمی چالش بر انگیز است؛ همانطور که شما دلتان می خواهد که در فصلی به مقصد مورد نظر سفر کنید که آب و هوای بهتری دارد، باقی مردم نیز همین تفکر را دارند. به همین علت، در این فصل ممکن است با مسائل گوناگونی از جمله گزینه های زیر روبرو شوید:

 • شلوغی جاذبه های گردشگری
 • پیدا نکردن بلیط هواپیما یا دیگر وسایل حمل و نقل
 • گران بودن بلیط ها
 • پر شدن زود اقامتگاه ها
 • گران بودن اقامتگاه ها

در این فصل ها، همه گردشگران تمایل به بازدید از مقصد خاصی دارند و به همین علت، هزینه های اقامت، پرواز و حتی تاکسی های درون شهری نیز در برخی از مکان ها بالا می رود. پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید در فصل های سیزن سفر کنید، برنامه خود را از مدتی قبل چیده و اقدام به رزرو هتل، پرواز، قطار، اتوبوس و هر مورد دیگری که قرار است حمل و نقل و اقامت شما را داشته باشد، انجام دهید. در چنین شرایطی، هم از پر شدن آن ها خیالتان راحتتر خواهد بود و هم اینکه زودتر از موعد رزرو کردن، معمولا قیمت پایین تری به همراه خواهد داشت.

شولدر سیزن | Shoulder Season | فصل معمولی

مسافرت درست قبل یا بعد از فصل های سیزن، می تواند یکی از برترین زمان ها برای سفر باشد که به آن فصل معمولی یا شولدر سیزن می گویند. هوا به خوبی فصل های سیزن نیست، اما هنوز هم دلپذیر است و از آن طرف، گردشگران کمتری در مقصد شما هستند. شولدر سیزن فصل بین های سیزن و لو سیزن است. در این فصل بلیط لوازم حمل و نقل راحت تر پیدا می گردد و بعلاوه قیمت کمتری نسبت به های سیزن خواهد داشت. بسیاری از گردشگران حرفه ای، این فصل را برترین زمان برای مسافرت می دانند.

لو سیزن | Low-Season | فصل افول گردشگری

خب بعد از اینکه متوجه شدیم که های سیزن چیست باید به سراغ لو سیزن برویم: سفر در دوران لو سیزن به معنای آن است که شما کمترین قیمت ها و خلوت ترین جاذبه ها را تجربه خواهید کرد. لو سیزن یا آف سیزن (Off-Season)، به دلایل مختلفی زمانی است که گردشگران خیلی تمایل به مقصدی خاص نخواهند داشت؛ برخی از این دلایل عبارتند از:

 • آب و هوای نامطلوب: مثلا فصل های پر باران، سردی یا گرمی بیش از حد دما.
 • نبود خدمات کامل: مثلا امکان دارد که در فصل های سیزن در یک مقصد خاص، بازارهای محلی یا جشن های خاصی برگزار گردد که در لو سیزن، شما آن ها را تجربه نخواهید کرد.

اما خب این فصل گردشگری، مزایای خاص خودش را نیز دارد:

 • برترین عکس ها را می توانید تهیه کنید، زیرا تجمع مردم بسیار کم است.
 • نبودن تعطیلات رسمی و اینکه برخی از افراد نمی توانند به جز تعطیلات رسمی به مسافرت بروند.
 • در جاذبه های طبیعی، از فضایی بکر و بدون شلوغی بهره خواهید برد.
 • به خاطر کمتر بودن قیمت ها، ممکن است در پرواز به صورت رایگان ارتقا پیدا نموده و در کلاس بیزینس بنشینید.
 • امکان دارد که شما حتی در هتل نیز با قیمت کمتر، سوییت یا اتاق های دولوکس پیدا می گردد.

نتیجه گیری

سفر در فصل معمولی یا لو سیزن، بدین معنی است که شما احتمالا برترین فرصت برای پیدا کردن قیمت های خوب در سفر به مقصد را خواهید داشت. اما برخی از افراد می توانند تنها در طول های سیازن به علت تعطیلات رسمی سفر نمایند.

سفر در های سیزن شما را با جاذبه ها در برترین آب و هوای ممکن آشنا می سازد، اما باید قیمت های بالاتر و شلوغ بودن آن را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی سفر کردن در هر فصلی بهتر از سفر نکردن است! ما سفر می کنیم تا تجربه های تازه، فرهنگ های متفاوت، طبیعت زیبا و به طور کلی حسی خارج از فضای عادی زندگی خود را تجربه کنیم. مهم نیست که های سیزن چیست و یا اینکه بهتر است در کدام فصل به یک مقصد برویم، مهم این است که سفر باید بخشی جدای ناپذیر از زندگی باشد.

منبع: millionmilesecrets.com

منبع: الی گشت

به "فصل لو سیزن و های سیزن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل لو سیزن و های سیزن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید