قلعه مارکو، پر از رازهای عجیب تاریخی

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، قلعه مارکو یکی از عجیب ترین و در پر رمز و رازترین مکان های تاریخی استان مازندران است که روی تپه ای به همین نام ساخته شده. هنوز علت دقیق ساخت و کاربری آن تعیین نشده اما شما می توانید به عنوان یک بنای تاریخی از آن دیدن کنید.

قلعه مارکو، پر از رازهای عجیب تاریخی

استان مازندران یکی از استان های زیبا و سرسبز واقع در شمال کشور و از دیدنی ترین مناطق ایران به شمار می رود. این استان علاوه بر طبیعت زیبا و بکر، دارای آثار باستانی و کهن فراوانی است، تک تک شهرستان ها و شهرهای این استان دارای طبیعت خارق العاده، آب و هوای معتدل و مناظر دیدینی هستند. یکی از زیباترین شهرستان های این استان بدون شک رامسر است. شهرستان رامسر با طبیعت بکر، آب و هوای عالی، چشم اندازهای خیره کننده و آثار باستانی متعدد سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است، از مکان های دیدنی کهن در شهرستان رامسر می توان به قلعه مارکو اشاره نمود، این قلعه از سازه های بعد از اسلام است که به احتمال زیاد در قرن سوم هجری قمری و برای دفاع از منطقه ساخته شده است.

قلعه مارکو در جنوب شرقی شهر کتالم در شهرستان رامسر واقع شده است. این قلعه باستانی بر روی کوهی با همین نام واقع شده است، داستان های بسیاری را در دل خود جای داده است و همچنان راز رمزهای بسیاری همچنان در خصوص این قلعه، کشف نشده باقی مانده است. به عنوان مثال هنوز تعیین نیست چرا نام این کوهی که این قلعه بر روی آن واقع شده است مارکو نامیده شده است. تا امروز داستان های بسیاری در خصوص نام این کوه بیان شده، که دقیق ترین آنها به نام مادر در زبان محلی اشاره دارد، در زبان محلی مادر را به صورت مار، تلفظ می گردد و به مهر و میترا اشاره دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این کوه در زمان های گذشته و بنا به آیین مهرپرستی نام گذاری شده است و نام قلعه نیز از کوه گرفته شده، چنین نام گذاری نشان می دهد که این کوه در دوران گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بوده و شاید یک مکان مقدس به شمار می رفته و قلعه کنونی قبلاً یک معبد بوده که بعدها به شکل یک قلعه نظامی تغییر کاربردی داشته شده است.

راز کشف نشده ای دیگر در خصوص این قلعه زمان احداث قلعه ای مارکو است؛ هنوز تعیین نیست که این قلعه دقیقاً در چه زمانی ساخته شده است؛ اما در برخی کتاب های معتبر تاریخی نوشته شده در قرن پنجم و هشتم هجری قمری از این قلعه نام برده شده است. به عنوان مثال در کتاب تاریخی جامع التواریخ، نوشته خواجه رشید الدین فضل الله همدانی که در آن وقایع و رخ دادهای قرن ششم به دقت بیان شده است، از تسخیر قلعه مارکو توسط اسماعیلیان در سال 536 هجری قمری خبر می دهد. یا در کتاب دیگری از میرزا حسن خان اعتماد السطنه، از کوهی در نزدیکی تنکابن نام می برد که بر روی آن قلعه ای قرار داد و جزئیات قلعه را به خوبی بیان می نماید. تا جایی که با مطالعه این کتاب می توان با جزئیات موجود در قلعه و بخش های مختلف آن مانند نقاره خانه قلعه که متأسفانه امروزه تخریب شده است آشنا شد. در این کتاب آمده است که با سنگ زدن به موضع نقاره خانه صدایی شبیه طبل تا نیم فرسخی شنیده می گردد.

درست است که امروزه بخش های بسیاری از این قلعه تخریب شده است، اما همچنان دیواره های کنار قلعه و برج های پشتیبان آن وجود دارند. برای رسیدن به این قلعه تاریخی و فوق العاده زیبا که علاوه بر جنبه تاریخی و باستانی آن دارای طبیعت منحصر به فرد و چشم انداز بی نظیری است، کافی است در راستا رامسر به تنکابن به سمت جنوب شهر تالم حرکت کنید تا خود را به تنها کوه موجود در جنوب شرق تالم برسانید. خوشبختانه راه رسیدن به قلعه هموار است و در ضلع جنوبی قلعه پله های از جنس سنگ وجود دارد که با طی کردن این پله ها که بیش از 300 پله هستند می توانید به قلعه برسید. مطمئنا با دیدن فضای داخلی قلعه و چشم انداز منحصر به فرد آن شگفت زده خواهید شد، این قلعه دارای دید 360 درجه است و کاملاً به اطراف اشراف دارد. شما می توانید از سمت شمال، دریای خزر را مشاهده کنید؛ همچنین شهر های رامسر و تنکابن و راستا ارتباطی این دو شهر کاملاً از درون قلعه دیده می شوند و در ضلع جنوبی قلعه نیز رشته کوه های البرز نمایان هستند. چشم انداز منحصر به فرد و بی نظیر قلعه مارکو که نمونه ای آن کمتر دیده شده است، همچنین زیبایی راستا رسیدن به آن، باعث شده است سفر همه گردشگران به قلعه مارکو به یک سفر به یادماندنی تبدیل گردد.

دیوار های قلعه از سنگ های طبیعی نتراشیده شده با مصالح گچ ساخته شده اند. وسعت این قلعه که در ارتفاع 500 متری از سطح آب واقع شده است تقریباً 600 متر است، محققان معتقد هستند این قلعه به گونه ای طراحی شده است که گنجایش 100 سرباز با تجهیزات نظامی را داشته باشد. مسلماً به دلیل چشم انداز قلعه و تسلط کامل بر محیط اطراف این قلعه یکی از نقاط استراتژی نظامی منطقه در زمان های گذشته بوده است. خوشبختانه این قلعه تاریخی در اسفند ماه 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. یکی دیگر از راز های موجود در این قلعه وجود یک چاه یا یک تونل در قلعه است که برخی معتقد هستند یک راه مخفی از این چاه به قلعه باغ در روستای نیاسته در پایین کوه مارکو وجود داشته است و این تونل یک راه مخفی برای فرار سربازان از قلعه در شرایط حساس طراحی شده است؛ با این وجود برخی از محققان اعتقاد دارند به دلیل عدم دسترسی به آب در قلعه، تونل موجود در آن تنها حکم یک سرداب را دارد و هیچ گاه یک راه مخفی برای خروج از قلعه نبوده است.

متأسفانه در این مورد به دلیل شرایط نامناسب تونل، مثلاً وجود خزندگان و حشرات زیاد درون آن و مسدود شدن بخشی از تونل و عدم امکان عبور از تونل و رسیدن به قلعه، کاوش های کمی اجرا شده تا راز این تونل در روستای نیاسته به قلب کوه هنوز کشف نشده باقی بماند. جالب است بدانید در کتاب میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از وجود تونل هایی در کوه مارکو به عنوان دخمه های متعدد و شب پره های زیادی که اجازه عبور ورود به انسان ها را نمی دهند یاد شده است. قعله مارکو علاوه بر جنبه تاریخی دارای چشم انداز خاص و منحصر به فردی است که زیبایی های موجود در اطراف آن چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید، به دلیل وجود هوای گرم و شرجی منطقه در فصل های گرم سال پیشنهاد می کنیم در ماه های خنک سال مانند اواخر زمستان و اوایل بهار به دیدن این مکان خارق العاده بروید. امیدواریم سفر خوشی را تجربه کنید.

پلان قلعه مارکو

منبع: setare.com

به "قلعه مارکو، پر از رازهای عجیب تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه مارکو، پر از رازهای عجیب تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید