هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی، مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، رییس بخش مسمومین بیمارستان لقمان تهران با تاکید بر این که مصرف خوراکی الکل از هر نوعی، تاثیری در نابودی ویروس کووید19 و ضدعفونی بدن ندارد، اظهار کرد: متاسفانه این روزها باور غلطی در برخی شکل گرفته که تصور می کنند شرب ترکیبات الکلی باعث ضدعفونی و پیشگیری از بروز عفونت ویروسی کرونا می شود، در حالی که این مساله هیچ پایه و اساس علمی نداشته و فاقد وجاهت قانونی است.

هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی، مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد

دکتر شاهین شادنیا، استاد گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با وبلاگ تیم مسلم، با تاکید بر عوارض شدید ناشی از مسمومیت با الکل متانول، تشریح کرد: آن چیزی که عملا برای ضدعفونی سطوح و نظیر آن استفاده می شود، الکل اتیلیک یا اتانول و یا همان الکل سفید است که محلول های 70 درصد آن تهیه شده و به عنوان آنتی سپتیک برای ضدعفونی دست و سطوح استفاده می شود. این در حالی است که گاهی به جای اتانول از متانول یا الکل سمی چوب استفاده می شود که نقش و کارایی ضدعفونی کننده بالایی ندارد.

وی با بیان این که الکل اتیلیک خاصیت سمیت زایی به دنبال جذب پوستی ندارد، گفت: اگرچه همزمان با استفاده از اتانول برای ضدعفونی پوست، مقدار ناچیزی الکل جذب پوست می شود، با این حال خطر ایجاد سمیت ندارد. این در حالی است که متانول که به عنوان الکل چوب شناخته می شود، یک الکل سمی بوده و استفاده از آن برای ضدعفونی کردن پوست و سطوح توصیه نمی شود، چراکه خاصیت آنتی سپتیک بالایی ندارد.

دکتر شادنیا با هشدار نسبت به افزایش تعداد مراجعین دچار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در بیمارستان ها، اظهار کرد: متاسفانه چیزی که این روزها شاهدیم این است که عده ای تصور می کنند که چون ویروس کووید19 نسبت به الکل حساس بوده و با ضدعفونی دست و سطوح با الکل از بین می رود، بنابراین با شرب الکل نیز همین اتفاق در داخل بدن می افتد و در واقع به شکلی نقش ضدعفونی کننده در بدن ایجاد می شود، در حالی که این یک باور و تصور غلط، غیرعلمی و غیربهداشتی است.

وی گفت: همین باور غلط باعث شده در چند روز اخیر شاهد بیمارانی باشیم که با تصور نابودی کرونا اقدام به شرب ترکیبات الکلی کرده اند و در برخی موارد این الکل متانول بوده و منجر به بروز مسمومیت حاد و شدید در افراد شده است.

رییس بخش مسمومین بیمارستان لقمان تهران با اشاره به عوارض خطرناک شرب الکل متانول، شرح داد: مسمومیت با متانول می تواند منجر به ایجاد عوارض جدی چشمی از تاری دید، کاهش بینایی و کوری دائمی تا نهایتا درگیری های مغزی، کاهش سطح هوشیاری، کما و در نهایت مرگ بیمار شود.

وی با اشاره به سمیت بالای متانول، مطرح نمود: مساله مهم بعدی، دشواری افتراق اتانول از متانول برای افراد عادی است، چراکه هر دو الکل اتیلیک و متانول بی رنگند.

دکتر شادنیا با تاکید مجدد بر این که باور نابودی کروناویروس با مصرف خوراکی الکل یک باور غلط است، اظهار کرد: طی روزهای اخیر با همین باور غلط شاهد مراجعه بیمارانی با علایم چشمی، کاهش سطح هوشیاری و عوارض جدی به خاطر مسمویت ناشی از مصرف الکل و این رفتار غلط غیرعلمی و غیربهداشتی بودیم.

وی با اشاره به شرایط وخیم برخی مراجعان، شرح داد: خوشبختانه با انجام دیالیز، عوارض و علایم چشمی برخی بیماران برطرف و از بیمارستان مرخص شدند ولی متاسفانه طی همین چند روز اخیر شاهد دو مورد مرگ ناشی از مسمومیت با متانول بودیم.

رییس بخش مسمومین بیمارستان لقمان در سرانجام با تاکید بر این مساله که در شرایط فعلی همه بیمارستان ها و کادر درمان کشور درگیر درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا هستند، گفت: در این شرایط باید سعی کنیم با مراقبت بیشتر و پرهیز از انجام رفتارهای غلط بی پایه و اساس، از بروز سایر بیماری ها و افزایش فشار کاری در اورژانس و مراکز درمانی و تحمیل بار اضافه بر سیستم درمان کشور، جلوگیری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی، مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی، مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید