کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (رژیم اتکینز)

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، از جمله برنامه های غذایی به کار برده شده جهت کاهش سریع وزن، روش دکتر اتکینز می باشد که به دلیل عدم احساس گرسنگی و کاهش سریع وزن بدن، این روش بسیار مورد توجه و استقبال افراد عجول و کم حوصله بوده و بدون توجه به پیامدهای زیانبار آن به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در این برنامه غذایی با حذف

کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (رژیم اتکینز)

کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (رژیم اتکینز)

نویسنده:دکتر سید ضیاءالدین مظهری

از جمله برنامه های غذایی به کار برده شده جهت کاهش سریع وزن، روش دکتر اتکینز می باشد که به دلیل عدم احساس گرسنگی و کاهش سریع وزن بدن، این روش بسیار مورد توجه و استقبال افراد عجول و کم حوصله بوده و بدون توجه به پیامدهای زیانبار آن به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در این برنامه غذایی با حذف کامل یا کاهش شدید مواد حاوی قندهای ساده و مرکب و گنجاندن بدون محدودیت پروتئین ها و چربی ها، از یک طرف، رضایت رژیم گیرندگان به دلیل امکان خوردن غذا به اندازه دلخواه فراهم می گردد و از طرف دیگر به دلیل عدم احساس گرسنگی ناشی از تجمع مواد کتونی یا ستونی رضایت آنها جلب می گردد.

مکانیسم اثر و خطرات و صدمات احتمالی رژیم دکتر اتکینز:

به دلیل عدم تکافوی مواد قندی دریافتی و سوخت ناقص چربی های فراوان مصرفی، مولکول های کنونی در بدن انباشته می شوند که از یک طرف، به دلیل تأثیرگذاری بر روی مرکز اشتها، موجبات بی میلی و عدم رغبت شدید به غذا خوردن را در رژیم گیرندگان فراهم می آورند و از طرف دیگر کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهند و دفع اسید اوریک حاصل از تجزیه مواد پروتئینی حاوی پورین را مهار می نمایند. بدین ترتیب حجم اسید اوریک در خون و مایعات بدن افزایش می یابد و در افراد مستعد و دارای پیش زمینه، به ایجاد نقرس یا حمله شدید آن منجر می گردد. مصرف بدون محدودیت انواع روغن ها و چربی های حاوی اسیدهای چرب اشباع شده، هیپرلیپیدمی ایجاد می نماید و سطح تری گلیسیریدها و کلسترول به ویژه کلسترول بد (LDL) را افزایش و سطح کلسترول خوب (HDL) را کاهش می دهد که خود زمینه ساز وایجاد نماینده تصلب شرایین، افزایش فشار خون، فشار خون، بیماری های قلبی، کلیوی و سکته های مغزی می باشد.

از عوارض دیگری که می توان در قبال پیروی از این روش کاهش وزن یا رژیم های مشابه ذکر کرد، یبوست شدید، همورویید، بد بویی نفس، ریزش مو، آزردگی کبد، عصبانیت شدید، عدم تحمل دیگران و ده ها عارضه و صدمات دیگر می باشد. ضمناً رژیم گیرندگان که به موازات ادامه چنین برنامه نامتعادل مکمل های ویتامینی و مینرال را دریافت ندارند، به گرسنگی های پنهانی و سلولی و تبعات ناشی از تخلیه کامل ذخیره بدن از این مواد حیاتی و بیماری های ناشی از آن دچار خواهند شد.

منبع:نشریه دنیای تغذیه - ش100

منبع: راسخون

به "کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (رژیم اتکینز)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن سریع با رژیم های لاغری نامتعادل (رژیم اتکینز)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید