کرونا چگونه به بدن حمله می نماید؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، این انسداد به مفهوم این است که بیمار دچار ذات الریه شده است. همچنین مشکل دیگری وجود دارد به این صورت که سیستم ایمنی به دلیل اینکه تحت خطر واقع شده است واکنش نشان می دهد. در نهایت ممکن است این واکنش افراطی به از بین رفتن بافت های سالم نیز منجر گردد.

کرونا چگونه به بدن حمله می نماید؟

شایع ترین نشانه بیماری در فرد آلوده به کروناویروس بروز مسائل تنفسی است چرا که بخشی از اولین تماس این ویروس با اندام های بدن در ریه ها اتفاق می افتد. کروناویروس نیز همچون آنفلوآنزا بیماری تنفسی به حساب می آید و می تواند با عطسه و سرفه و ترشحات فرد آلوده منتقل گردد.

کروناویروس چگونه سلول های ریه را مورد حمله قرار می دهد؟

اگرچه مدت زمان طولانی از زمان شیوع کروناویروس نگذشته، اما کارشناسان و متخصصان به تدریج اطلاعات بیشتری از بیماری کووید-19 بدست آورده اند و به گفته پروفسور مارک فیلدر - میکروب شناس در دانشگاه کینگستون انگلیس، کروناویروس دو مجموعه سلول را در ریه ها مورد هدف قرار می دهد.

به گفته این میکروب شناس سلول های جامی (goblet cell) و سلول های مژکدار (ciliated cell) تحت تاثیر این ویروس قرار دارند.

مارک فیلدر افزود: سلول های جامی مخاط فراوری می نمایند که لایه نازک و مرطوبی را در مجرای تنفسی ایجاد می نماید که برای یاری به حفظ رطوبت ریه ها حائز اهمیت است. همچنین سلول های مژکدار سلول هایی هستند که مژک های کوچکی دارند و این مژک ها حرکت موج دار به سمت بالا دارند و بنابراین هر ماده نامطلوب و مهاجم همچون باکتری، ویروس یا ذرات غبار در مخاط گیر افتد به سمت گلو کشیده می گردد.

وی توضیح داد: هنگام سرفه، مخاط با سرفه بالا آمده و سپس بلعیده شده و روانه معده می گردد. این فرآیندی است که به طور طبیعی رخ می دهد. اما به نظر کروناویروس ترجیحا این دو مجموعه از سلول ها را آلوده می نماید که در خصوص بیماری سارس هم مشاهده می گردد.

این میکروب شناس با بیان اینکه مشکل از جایی آغاز می گردد که ویروس این سلول ها را آلوده نموده و آغاز به از بین بردن آن ها می نماید، گفت: زمانیکه این سلول ها از بین می فرایند، بافت ها وارد ریه ها شده و ریه ها به تدریج دچار انسداد می گردد.

این انسداد به مفهوم این است که بیمار دچار ذات الریه شده است. همچنین مشکل دیگری وجود دارد به این صورت که سیستم ایمنی به دلیل اینکه تحت خطر قرار گرفته است واکنش نشان می دهد. در نهایت ممکن است این واکنش افراطی به از بین رفتن بافت های سالم نیز منجر گردد.

به گفته این میکروب شناس، واکنش های بدن برای مقابله با ویروس می تواند موجب بروز التهاب در ریه ها گردد که نفس کشیدن را سخت تر می سازد.

وی گفت: پس از آنکه ویروس در ریه ها به شکل ذات الریه ظاهر می گردد می تواند مسائلی را در کیسه های هوا در رگ های خونی ریه ها ایجاد کند.

همچنین ممکن است کروناویروس دیگر اندام های مهم بدن را تحت تاثیر قرار دهد. کروناویروس کلیه ها را نیز مورد حمله قرار می دهد. به گفته مارک فیلدر درصورتیکه کلیه ها عملکرد مناسب خود را نداشته باشند ممکن است به نارسایی اندام منجر گردد.

به گزارش اسکای نیوز، سازمان جهانی بهداشت (WHO) به افراد بالای 60 سال و مبتلایان به بیماری های زمینه ای از قبیل: بیماری قلبی عروقی توصیه نموده به منظور کاهش احتمال ابتلا به بیماری کووید-19 از حضور در اجتماعات خودداری نمایند.

منبع: فرادید

به "کرونا چگونه به بدن حمله می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چگونه به بدن حمله می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید