کفاشیان: زمان ما هم مربی پیشنهاد می شد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، علی کفاشیان درباره کاهش محرومیت خودش و عباس ترابیان از سوی کمیته استیناف فدراسیون فوتبال گفت: این حکم هنوز به ما ابلاغ نشده است. سال گذشته متوجه شدیم کمیته اخلاق، خدماتی را که نکردیم یا خرابکاری هایی که کردیم (با خنده) نادیده گرفته و پنج سال ما را از فعالیت های فوتبالی محروم کرده است. اتهامات به من تفهیم نشده بود و اعتقاد داشتم کار ما در فدراسیون فوتبال از لحاظ درآمدزایی، شفاف و مشخص بود. مثل اینکه شما کالایی را به فروش می رسانید و خریدار چند چک می دهد که برخی از آنها پاس می شود و برخی پاس نمی شود.

کفاشیان: زمان ما هم مربی پیشنهاد می شد

وی با اشاره به تغییرات اخیر ساختار کمیته اخلاق در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال گفت: در اساسنامه جدید، کمیته اخلاق باید توسط مجمع تعیین شود و خوب است که این کمیته با رئیس، نایب رئیس یا هیئت رئیسه فدراسیون، تعارف نداشته باشد. این نقطه قوت کار است، اما خودم را بی گناه می دانستم و نمی دانم چرا این حکم را زدند. حدود 10 سالی که در فدراسیون فعالیت می کردم، همیشه رسانه ها 20 روز زودتر از موضوع باخبر می شدند و هر خوابی هم که می دیدیم، وبلاگ تیم مسلم می گفتند چنین خوابی دیده ای.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال درباره کناره گیری از این سمت شرح داد: استعفا ندادم و به تاج گفتم این اختیار را به او می دهم که جای من در مجمع بعدی، فردی را به عنوان نایب رئیس اول تعیین کند. مجمع فدراسیون فوتبال اردیبهشت سال گذشته، نایب رئیس اول را تعیین نکرد و من در این مقام ماندنی شدم، اما با حکم کمیته اخلاق نمی توانستم کار کنم و شما الان با یک محکوم روبرو هستید!

کفاشیان درخصوص احتمال تشکیل کمیته انتقالی برای فدراسیون فوتبال گفت: مطمئنم این کمیته تشکیل نخواهد شد. اساسنامه را دیدم و اساسنامه خوبی بود. انشاءالله فیفا آن را تایید کند. اولین کاری که فدراسیون باید انجام دهد، تشکیل مجمع، تعیین تاریخ انتخابات و سپس تعیین کردن رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون است.

وی درباره حضور وزیر ورزش و جوانان در اساسنامه فعلی به عنوان عضو افتخاری مجمع گفت: مجمع پیشنهادی در اساسنامه حدود 90 عضو دارد که ماندن یا نماندن وزیر، تاثیر خاصی نخواهد داشت. اگر وزیر ورزش عضو مجمع باشد، خود را مسئول می داند که به فوتبال کمک کند و یک نقطه قوت است. فیفا این را نپذیرفت و فدراسیون پیشنهاد کرده که حضور وزیر در مجمع، افتخاری باشد. اگر وزیر یک رای از 90 رای داشته باشد و عضو مجمع باشد، یک نقطه قوت فوتبال ماست، اما اگر نپذیرفتند که هیچ.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مورد اینکه عضویت وزیر ورزش در مجمع فدراسیون، استقلال آن را زیر سوال خواهد برد، گفت: این موضوع استقلال فدراسیون را زیر سوال نمی برد. اگر مدیر، مدیر باشد، مستقل است، رای مجمع را می بیند و از لابی های خود با مجلس و دولت کمک می گیرد. استقلال فدراسیون اما نباید زیر سوال برود. اگر فیفا عضویت وزیر را به عنوان یک رای دهنده نپذیرد، مسئله ای ندارد و وزیر قبول کرده که در مجمع نباشد.

کفاشیان درخصوص نظر مرکز فرهنگی ایران در هلند در انتخاب مارک ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال شرح داد: هر زمانی که مربی خارجی یا بازی محبت آمیز بخواهیم، می توانستیم از سفارت خودمان کمک بخواهیم و وظیفه سفارت هم مشورت دادن و معرفی گزینه ها برای دیدار محبت آمیز یا مربیان خارجی است. سفارت نمی تواند مشورت تخصصی بدهد، اما می تواند امکانات لازم را فراهم کند.

وی با بیان اینکه اطلاعی از این مرکز فرهنگی ندارد و آن را از رسانه ها شنیده است، گفت: سفارت ها، مراکز فرهنگی یا ایرانیان مقیم کشور دیگر می توانند در این زمینه کمک کنند. مثلاً اینکه پیشکسوت فوتبال ما در کشور دیگر پیشنهادی بدهد، عیبی ندارد، اما در قرارداد و مذاکرات باید قوی عمل کنیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درخصوص استفاده از عبارت جهت بررسی و بهره برداری توسط وزارت ورزش و جوانان در پیشنهاد ویلموتس به فدراسیون فوتبال عنوان کرد: این یعنی مسئولیتی گردن ما نیست و خودت بررسی کن. اختیارات با فدراسیون فوتبال است و اگر کسی بخواهد آن را گردن کسی دیگر بیندازد، قابل قبول نیست.

کفاشیان با بیان اینکه فدراسیون در این موضوع مسئولیت تام دارد و خودش باید تصمیم بگیرد، گفت: زمان ما هم که مربی آوردیم، رئیس سازمان تربیت بدنی گفت این مربی را بیاور، اما اگر کار خراب می شد، نمی شد بگوییم تقصیر این سازمان است. آنها پیشنهاد کردند و مسئولیتش با من است که آن را پذیرفتم.

وی درخصوص اینکه جواد نکونام گفته بود کارلوس کی روش حاضر بود با مبلغ یک میلیون یورو کمتر از ویلموتس، قراردادش را با فدراسیون فوتبال تمدید کند، گفت: پیشنهادی از او نشنیدم. زمانی که قرارداد کی روش تمام شد، او با کلمبیا بسته بود که این موضوع را می دانستیم و مبلغ این قرارداد، دو برابر قراردادش با ایران بود. او می خواست برود.

وی درباره عملکرد غیر شفاف فدراسیون فوتبال و نحوه تعامل و برخورد با رسانه ها گفت: تا زمانی که ما بودیم، مجمع بود و حسابرسی کامل نیز طی 8، 9 سال حضورمان در طول نزدیک به 1.5 سال صورت گرفت. فدراسیون کاملاً شفاف است و نمی توانم روی مسائل مالی، ایرادی به فدراسیون بگیرم.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که آیا این مسئله در زمان مدیریت تاج نیز وجود داشته است یا خیر، عنوان کرد: بله.

وی درباره فعالیت همزمان حیدر بهاروند به عنوان سرپرست فدراسیون و رئیس سازمان لیگ برتر و ارتباط اینگونه فعالیت با ارسال نامه های پیاپی از سوی فیفا گفت: من هم این اعتقاد را دارم که سازمان لیگ خودش یک فدراسیون است و فدراسیون فوتبال نیز که فدراسیون است. الان هم تشبیهی که فدراسیون را کرده بودم، این بود که به بیماری کرونا دچار شده و باید مراقبت کنیم که خوب شود. در واقع این روش مدیریت نمی تواند کمک کند و باید فکری در این باره کرد.

کفاشیان در پاسخ به این پرسش که آیا وزیر ورزش پس از استعفای مهدی تاج، از درخواست حضور در فدراسیون فوتبال را داشته است یا خیر، گفت: وزیر که نباید چنین چیزی را بخواهد، او و ما مستقل هستیم. انتخاب بهاروند براساس اساسنامه فدراسیون فوتبال است. در اساسنامه آمده که در صورت استعفای رئیس فدراسیون، نایب رئیس سرپرست شود. نایب رئیس اول هم که محکوم و در بند بود (با خنده) و نایب رئیس دوم مسئولیت را بر عهده گرفت. حالا اگر محرومیت من تمام شود، شاید بروم و کمک کنم.

وی درباره شرایط فدراسیون فوتبال پس از انتصاب مهدی محمدنبی به عنوان دبیرکل عنوان کرد: به نظرم نبی باتجربه است و زحمت می کشد. همین الان موضوع اساسنامه در حال حل شدن است. مرحله بعدی هم انتخابات است که اگر نبی کاندیدا نباشد، می تواند این کار را انجام بدهد. اگر هم کاندیدا شود، باید فکر دیگری کرد.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که آیا نبی می تواند کاندیدای ریاست فدراسیون شود یا خیر، گفت: اگر او دبیرکل باشد، نمی تواند، چون باید مجمع را برگزار کند. اگر هم دبیرکل نباشد، آدم مناسب و توانمندی است و می تواند کمک کند که کارها پیش برود.

وی در پاسخ به این موضوع که گفته می شود او و تاج قصد دارند شرایط را به گونه ای فراهم کنند که نامزد مورد نظر خودشان رای بیاورد و رئیس فدراسیون فوتبال شود، گفت: حالا چه کسی کاندیدا شده است؟ من که سه، چهار سال است که با هیئت ها و باشگاه ها تماسی نداشته ام. هیچ وقت به خودم چنین اجازه ای نمی دهم و حتی زمانی که کاندیدا بودم، می گفتم که نفر بغل دستی ام از من بهتر است. به هر حال اعضای مجمع خودشان نظرات را می بینند و رای می دهند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در سرانجام و در پاسخ به این سوال که آیا با گودرزی، وزیر پیشین ورزش و جوانان سلام علیک می کند یا خیر؟ گفت: اصلاً او را ندیده ام که بخواهم سلام علیک کنم.

منبع: فرارو

به "کفاشیان: زمان ما هم مربی پیشنهاد می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفاشیان: زمان ما هم مربی پیشنهاد می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید