کمبود ویتامین d در بدن چه علائمی دارد؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، ویتامین دی یکی از ویتامین های لازم برای بدن و از ویتامین های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوان ها به وسیله کنترل تعادل کلسیم و فسفر یاری می نماید. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ها یاری می نماید.

کمبود ویتامین d در بدن چه علائمی دارد؟

نقش ویتامین D در بدن چیست ؟

پیش از هر چیز لازم است بدانیم ویتامین دی چه نوع ویتامینی هست و چه نقشی در سلامت بدن ما دارد. در واقع ویتامین D در بین عامه مردم به ویتامین نور خورشید معروف شده است. اما این تصور عمومی درست یا خیر؟

باید به شما بگوییم که این تصور اشتباه است و ویتامین دی یا همان ویتامین D ، در واقع، به وسیله بدن و زمانی که در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشد، ساخته می گردد.

یعنی نور خورشید عامل مهم و اصلی در تشکیل این ویتامین در بدن است و ارتباط مستقیمی به نور خورشید دارد نه اینکه این ویتامین از نور خورشید به دست آید.

وجود اندازه کافی از این ویتامین در خون، به دلایل متعددی اهمیت دارد. این ویتامین علاوه بر سلامت استخوان و دندان می تواند بدن را در برابر سرطان، دیابت نوع یک و ام اس محافظت کند.

ویتامین دی موجب سلامت سیستم ایمنی بدن، مغز و سیستم عصبی می گردد، اندازه انسولین خون را تنظیم می کند و موجب کنترل دیابت می گردد، عملکرد ریه ها و سلامت قلبی و عروقی را حمایت می نماید و بر روی ژن هایی که در رشد سرطان نقش دارند، اثر می گذارد.

عملکرد ویتامین D در بدن چگونه است؟

جالب است که بدانید، ویتامین D هورمون اولیه است و در واقع ویتامین نیست.

چون ویتامین ها موادی هستند که بدن نمی تواند آنها را فراوری کند و باید به وسیله رژیم غذایی دریافت شوند. ولی ویتامین دی با جذب نور خورشید، در بدن فراوری می گردد.

ویتامین دی برای استحکام و سلامت استخوان های بدن و دندان ها لازم است. ویتامین D را می توانید با یاری نور خورشید و به وسیله پوست بدن و یا به وسیله رژیم غذایی دریافت کنید تا با یاری به جذب کلسیم، از استخوان هایتان محافظت کند.

همه ما خوب می دانیم که کلسیم برای سلامت استخوان و دندان تا چه اندازه ای اهمیت دارد، ولی شاید این نکته کمی مورد بی توجهی قرار گرفته باشد که بدون وجود ویتامین دی کافی در بدن، جذب کلسیم به راحتی انجام نمی گردد.

پس کمبود کلسیم و ویتامین دی به هم مرتبط هستند. خصوصاً در اوایل کودکی که رشد استخوان ها و بزرگ شدنشان به سرعت انجام می گیرد، کلسیم مهمتر می گردد. گفته می گردد اندازه کافی ویتامین دی به جذب فسفات هم یاری می کند.

کمبود ویتامین D چه مسائلی را در پیش دارد؟

کمبود ویتامین دی به این معنی است که استخوان های بدن شما محافظت و حمایت کافی برای رشد و تراکم بیشتر را دریافت نمی نمایند.

با توجه به مطالعاتی که اخیراً صورت گرفته است، 20 درصد از افراد بزرگسال و حدود 15 درصد از نوجوانان دچار کمبود ویتامین دی هستند.

سنین قبل از سی سالگی، برترین زمان است که استخوان های بدن بیشترین تراکم لازم را بسازند. بعد از این سن، یعنی همان سی سالگی تراکم استخوان ها کم می گردد و حفظ تعادل و بعلاوه قدرت ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار می دهند.

به همین خاطر است که با بالا رفتن سن، خطر پوکی استخوان و شکستگی آنها در اثر زمین افتادن بالا می رود.

کمبود ویتامین D باعث مسائل زیادی در میان سالی و سالمندانی می گردد. بعد از 30 سالگی مصرف و جذب ویتامین دی همچنان صندلی مهم خود را حفظ می نماید چرا که لازم است این اطمینان را به شما بدهد تا با پا گذاشتن به سن می تواند تراکم استخوانتان را حفظ کند.

گاهی خستگی مفرط و بیحالی نشانه کمبود ویتامین های ضروری بدن است. اگر این روزها مدام احساس خستگی و بیحالی می کنید.

مصرف قرص ویتامین D برای جبران کمبود ویتامین D

در زمان هایی برای جبران کمبود ویتامین D مورد احتیاج بدن، می توان از قرص ویتامین D استفاده کرد.

ویتامین دی در افراد بالای 60 سال خطر افتادن به دلیل از دست دادن تعادل و ضعف عضلات که از علائم کمبود ویتامین دی هستند، را کاهش می دهد.

در این گونه موارد می توان از قرص ویتامین دی استفاده کرد. برای معین اندازه مصرف مناسب مصرفی به صورت قرص ویتامین دی باید همراه با تست خون، به پزشک مراجعه کنید.

دلیل کمبود ویتامین D چیست ؟

نداشتن تغذیه مناسب، توجه نداشتن به سلامت جسمانی و سبک زندگی ساکن را می توان از مهمترین دلیل های کمبود ویتامین دی دانست.

کمبود ویتامین D در واقع در عملکرد و سیستم بدن تاثیر زیادی می گذارد و نشانه هایی را هم به شما به عنوان هشدار می گوید.

ویتامین دی در مواد غذایی یافت می گردد ولی اندازه آن اندک است و این معنا را دارد که اندازه لازم ویتامین دی برای بدن تنها به وسیله رژیم غذایی تأمین نمی گردد.

منبع اصلی ویتامین دی نور خورشید این و در ماههای سرد سال که شاید با توجه به موقعیت جغرافیایی نور آفتاب کمتر باشد، بسیار مهم است که اندازه زیادی از ویتامین مورد احتیاج خود را با استفاده از مکمل ها دریافت کنید.

به همین خاطر است که در بسیاری از شهرهای بارانی و ابری خصوصاً در فصل زمستان، ساکنین شهر از دچار کمبود ویتامین هستند.

چه افرادی بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند؟

برخی از افراد هستند که بیشتر در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند.

افرادی مثل : نوزادان، بچه ها زیر 4 سال، خانم های باردار و شیرده، افراد بالای 65 سال، افرادی در معرض کم نور خورشید قرار دارند و اغلب پوست خود را در برابر آفتاب می پوشانند و در اغلب اوقات در خانه هستند و افرادی که پوست های تیره تری دارند.

پیش از اقدام به بارداری باید کوشش کنید تا بدن شما در شرایط عالی و غنی از ویتامین های لازم باشد.

ویتامین D در چه غذاهایی وجود دارد؟

برای جبران کمبود ویتامین D می توان در سبک زندگی تغییر به وجود آورد. بخشی از این تغییر در مصرف مواد غذایی است.

همانطور که گفتیم و شما نیز آگاهید، منبع اصلی ویتامین دی نور خورشید است. با وجود اینکه ویتامین دی مورد احتیاج بدن را به سختی می توان تنها از مصرف مواد غذایی جذب کرد، ولی بهتر است مواد غذایی و خوراکی هایی را که دارای اندازه بالایی از این ویتامین هستند را بشناسید و بدانید ویتامین دی در چیست.

این خوراکی ها شامل
ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و شاه ماهی، مواد غذایی غنی شده با ویتامین دی مانند لبنیات غنی، آب پرتقال، شیر سویا، غلات، پنیر و زرده تخم مرغ هستند که به عنوان منابع ویتامین دی در طب سنتی هم شناخته می شوند.

دوستان عزیز همراه، آنچه در خصوص ویتامین دی اهمیت دارد، دانستن این نکته است که لزومی ندارد صبر کنید تا به کمبود ویتامین دی مبتلا شوید تا بعد از آن به فکر تأمین اندازه مورد احتیاج و یا مصرف مکمل و قرص های دارویی حاوی ویتامین دی و یا آمپول ویتامین دی بیفتید.

بهتر است مصرف این قرص ها را به صورت مداوم و به میران ماهی یک عدد مصرف کنید.

البته دز مصرفی شما به اندازه ویتامین موجود در بدنتان دارد و بهتر است برای اطمینان خاطر، آزمایش خون دهید.

این اندازه با توجه به سن، نوع پوست و حتی بیماری های دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، متغیر است.

منبع: سایت مراقبت از خانواده

منبع: راسخون

به "کمبود ویتامین d در بدن چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامین d در بدن چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید