گوشت گیاهی؛ غذایی سالم یا محصولی تجاری؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، مصرف نمایندگان گوشت گیاهی بیشتر به سلامت بدنی خود توجه دارند و همین باعث شده است که صنایع مرتبط با فست فود به سمت فراوری و توزیع این گوشت ها حرکت نمایند. در سال های اخیر برای جایگزین کردن گوشت حیوانی با گوشت گیاهی کوشش های زیادی شده است و پیش بینی می گردد که سرمایه در گردش این محصول در بازار جهانی از 3.6 میلیارد به 4.2 میلیارد دلار برسد.

گوشت گیاهی؛ غذایی سالم یا محصولی تجاری؟

گوشت گیاهی یا آلوده نماینده محیط زیست؟

سازمان غذا و کشاورزی تخمین می زند که حدود 14.5 درصد از گازهای گلخانه ای به خاطر صنایع گوشتی تولید می شوند. البته 65 درصد از این گازهای گلخانه ای را گاوهای گوشتی و گاوهای شیری تولید می نمایند. به همین دلیل هواداران محیط زیست از تولید گوشت های گیاهی حمایت می نمایند. اما برخی دیگر معتقدند که گوشت های گیاهی و فرایندهای تولیدشان چندان هم که ادعا می گردد سالم نیست. مقایسه گوشت های گیاهی و حیوانی نشان می دهد که تفاوتی جدی بین این دو گوشت از نظر مقدار کالری و چربی وجود ندارد. یک تحقیق نشان می دهد که همبرگر گوشت گاو فقط 30 کالری و 1 گرم چربی بیشتر از یک همبرگر گیاهی مشابه دارد و سدیم آن تنها 270 میلیگرم کمتر از گوشتِ گیاهی است. حتی در برخی موارد برخی از گوشت های طبیعی و لخم درصد کالری و چربیِ کمتری نسبت به گوشت های گیاهی دارند.

برخی از محققان نشان داده اند که تولید گوشت های گیاهی به مقدار فرایند تولید مرغ و 5 برابر فرایند تولید گیاه و سبزیجات گاز گلخانه ای تولید می نماید. بعلاوه افزودنی های خوراکی که با استفاده از آن ها گوشت گیاهی تولید می گردد لزوماً سالم نیستند. از طرف دیگر اگرچه تولید گوشت گیاهی نسبت به گوشت طبیعی 10 برابر کمتر گاز گلخانه ای تولید می نماید اما تولید هرکیلوگرم همبرگر گیاهی با تولید 4.1 کیلوگرم گاز CO2 همراه است. تولید گوشت گیاهی فرایندی علمی است اما برای تولید یک گوشت گیاهی واقعاً سالم بهتر است روی مواد اصلی تولید آن تمرکز کنید تا بتوانید گوشت گیاهی واقعاً سالمی داشته باشید. برای مثال گوشتی که پایه آن گل کلم یا سایر مواد گیاهی است، بسیار بهتر از گوشتی است که دقیقاً نمی دانیم ماده اصلی آن چیست و مقدار زیادی افزودنی دارد که لزوماً هم سالم نیستند.

در این زمینه بخوانید:

جایگزین گوشت چه بخوریم؟

این سبزیجات را پخته بخورید

موادی که می توانند پایه گوشت گیاهی باشند

مواد گیاهی دیگری نیز هستند که اگر به عنوان مواد پایه برای تولید همبرگر یا گوشت گیاهی استفاده شوند مفید هستند: لوبیای سیاه، نخود، چغدر، قارچ و عدس که هم چربی و هم کلسترول کمتری دارند. به همین دلیل این توصیه وجود دارد که به جای گوشت های گیاهی صنعتی و کارخانه ای، دستورالعمل های تولید گوشت و همبرگر گیاهی خانگی را یاد بگیریم. برای تولید همبرگر گیاهی حتماً لازم نیست انبوهی افزودنی داشته باشیم بلکه با مواد پایه گیاهی می توان این برگرها را تولید کرد. هم اکنون در برخی از رستوران های گیاهی این همبرگرهای گیاهی تولید و طبخ می شوند.

بعلاوه برخی صنایع غذایی با ترکیب لوبیای سیاهِ پخته، دانۀ آفتابگردانِ خام، برنج قهوه ای پخته شده، هویج، فلفل، دانه های کنف که به صورت ارگانیک کشت شده اند، گوشتِ ارگانیکی لذیذی تولید می نمایند که حاوی مواد صنعتی و تولید شده نیست و کاملاً ارگانیک است.

تجزیه و تحلیل بازار گوشت های گیاهی نشان می دهد که متاسفانه صنایع غذایی تولیدنماینده این محصول، مقدار کربن بالایی را تولید می نمایند. به همین دلیل درست است که حرکت به سمت مصرف گیاهی می تواند هم سلامت جسمی و سهم سلامت زیست محیطی بیشتری داشته باشد اما صنایع غذایی تولیدنماینده ممکن است به سمت تولید محصولاتی بروند که لزوماً ویژگی های سلامت را نداشته باشند. به همین دلیل رژیم های غذایی که کلسترول و چربی کمتری دارد و ارگانیک تولید شده است سالم و سلامت است. به همین دلیل باید توجه کرد که صرف گیاهی بودن به معنای سالم بودن نیست بلکه چگونگی تولید و مقدار کلسترول، چربی و ارگانیک بودنِ آن است که اهمیت دارد.

منبع: ایرنا زندگی

به "گوشت گیاهی؛ غذایی سالم یا محصولی تجاری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشت گیاهی؛ غذایی سالم یا محصولی تجاری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید