18 مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده است

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، خبرنگاران: مطمئناً نمی توان کسی را در دنیا یافت که بتواند ادعا کند هرگز آثار کمپانی دیزنی را در طول زندگی اش مشاهده نکرده. دنیا پررنگ و لعابی که این شرکت در آثارش به بینندگان عرضه می کند، تا حد زیادی از شوق و تصورات سازندگان آن نشأت گرفته است، اما تا حدودی در دنیا واقعی هم ریشه دارد. تصاویری که در این پست با هم خواهیم دید، بعضی از به یادماندنی ترین مکان های آثار مشهور این کمپانی و مقایسه آن با اماکن واقعی در دنیا است که برای ساخت آثار، از آن ها الهام گرفته شده است، با این حال حتی وجود اماکن واقعی از این دست، چیزی از خلاقیت این کمپانی در تصویرسازی آن ها کم نمی کند.

18 مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده است

هنرمندان این کمپانی، البته در درجه های متفاوتی از این مکان ها الهام گرفته اند، ارتباط بعضی از این تصاویر با نمونه واقعی ممکن است اندک به نظر آید اما در بیشتر موارد این ارتباط و الهام، غیرقابل انکار است. تعداد زیادی از آثار این کمپانی از داستان های پریان کلاسیک الهام گرفته شده است و همین موضوع، الهام گرفتن از نمونه های قلعه های واقعی را بیش از پیش توجیه می نماید.

زیبای خفته، قلعه نِئوشوانشتاین واقع در باوارایای آلمان

قلعه سلطنتی انیمیشن زیبای خفته، از این قلعه در آلمان الهام گرفته است. این قلعه در سال 1892 به وسیله لودویگ دوم در باواریا بنا شد و ادای احترامی بود به شخصیت والای ریچارد واگنر، آهنگساز محبوب لودویگ دوم. لودویگ دوم، که بعضی به او لقب پادشاه قو داده اند، فردی به شدت هوادار هنر شناخته می شد و از دوران قدرت او قلعه های زیبای فراوانی در استان باواریا به یادگار مانده است.

دیو و دلبر- آلساس فرانسه

این روستای کوچک با میدان دوست داشتنی آن در شمال غربی فرانسه واقع شده و از لحاظ سیاسی هم اهمیت فراوانی داشته، بالاخص به علت نزدیکی به مرزهای آلمان. در این دهکده زیبا می توان ادغام دن هنر و فرهنگ آلمانی و فرانسوی را دید که در نام های اماکن و معماری محل، تأثیر فراوانی نهاده است.

Tangled- تپه سن میشل واقع در نورماندی فرانسه

محل پادشاهی کورونا در انیمیشن Tangled که به داستان راپونزل می پردازد، از این تپه زیبا در نورماندیِ فرانسه الهام گرفته است. این جزیره زیبا و منحصر به فرد در طول زمان به علت جزر و مد آب، از سرزمین اصلی جدا شد. این موضوع به این محل امکان داده بود تا به یک محل دفاعیِ ایده آل تبدیل گردد. امروزه، ظاهر زیبا و شگفت انگیز این جزیره آن را به محلی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده است.

بالا- آبشار انجل در ونزوئلا

آبشار پارادایز در انیمیشن بالا، از این آبشار معروف در ونزوئلا الهام گرفته است. این آبشار که ارتفاع آن به 979 متر می رسد، به عنوان مرتفع ترین آبشار دنیا شناخته می گردد. این آبشار از کوهی به نام آیانته پوی سرازیر می گردد که یکی از قلل رشته کوه های ته پوی در ونزوئلا است.

علاءالدین- تاج محل در آگرای هند

کاخ سلطان در انیمیشن علاء الدین از این محل بسیار معروف الهام گرفته است. علی رغم آن که هنوز بسیاری از مردم گمان می نمایند این محل یک کاخ بوده، در حقیقت تاج محل یک آرامگاه است که شاه دنیا آغاز به ساختن آن در سال 1632 برای یادبود محبوب ترین همشرش، بانو ممتاز محل نمود. این آرامگاه سراسر از مرمرهای سفید پوشیده شده و در اطراف آن باغ هایی سرسبز واقع شده است.

The Emperors New Groove- ماچوپیچو در کاسکوی پرو

روستای پاچا در این انیمیشن از این مکان تاریخی بسیار معروف الهام گرفته است. گمان می رود که این مکان رازآلود که به وسیله اینکاها در ارتفاع 2430 متری و منطقه ای کوهستانی در پرو بنا شده است، محل استقرار پادشاه اینکا، پاچاکوتی، بوده است. بعد از غلبه اسپانیایی ها، این محل به کلی فراموش شد تا آن که در سال 1911 دوباره کشف شد.

مولان- شهر ممنوعه واقع در پکن چین

خانه امپراتور در انیمیشن مولان از شهر ممنوعه الهام گرفته است. هرچند که امروزه درهای این محل برای بازدید عمومی گگردده شده است، اما در روزگاری شهر ممنوعه محل اقامت امپراتورهای سلسله های مینگ و چینگ بود. این کاخ بزرگ، از آن جا ممنوعه نامیده می شد که محل اقامت امپراتور بود و هیچ کس اجازه نداشت که بی اذن و اجازه به آن داخل گردد و یا از آن خارج گردد.

گوژپشت نوتردام- کلیسای نوتردام واقع در پاریس فرانسه

کاملاً بدیهی است که کلیسای این انیمیشن، از کلیسای واقعی در محل الهام گرفته باشد. این کلیسای بسیار زیبا و معروف، از نمونه های شاخص معماری گوتیک در دنیا به شمار می رود. ساخت این کلیسا، 200 سال به طول انجامید و جزو اولین ساختمان های اروپا است که برای بنا کردن ش از قوس های اتکایی استفاده شده است. معماران این بنا مجبور شدند این قوس های اتکا را استفاده نمایند، چرا که متوجه شدند که دیوارهای بالایی به علت وزن بالای ساختمان، دچار کمانش شده اند.

پری دریایی کوچک- شاتو دِ شیلو واقع در دریاچه جنیوا در سوییس

قلعه شاهزاده اریک در این انیمیشن، از محلی که گفته شد الهام گرفته است. تاریخچه این محل به امپراتوری رم باز می گردد و از آن برای محافظت از راهی در میان کوه های آلپ استفاده می شد. هم بنای این محل که هنوز هم در حال ساخت و بازسازی است و هم بنای آن که از ابتدای ساحل دریاچه جنیوا آغاز می گردد، این مکان را به محلی مناسب برای الهام گرفته شدن در داستان های پریان تبدیل کرده است.

Wreck-It Ralph- ایستگاه بزرگ مرکزی واقع در نیویورک آمریکا

ایستگاه مرکزی بازی در این انیمیشن، ملهم از ایستگاه بزرگ مرکزی نیویورک است. این ایستگاه یک بار تخریب شد و در سال 1913 به شکل امروزی ساخته شد. این ایستگاه منحصر به فرد با وجود چندین تهدید بمب گذاری، تا به امروز فعال مانده است.

دیو و دلبر- شاتو دِ شامبو واقع در لویی-ئِت-شه در فرانسه

قلعه دیو در این انیمیشن، از محل گفته شده الهام گرفته است. شاه فرانسیس اول در سال 1547 این قلعه را به عنوان یک لُژ شکار بنا نمود. البته بسیاری اعتقاد دارند که این محل با سقف هایعجیب و دودکش ها و مناره های پرهیبت ش، بیشتر شبیه یک شهر کامل است تا یک کاخ.

یخ زده- کلیسای سنت اولاف واقع در بالِستراند نروژ

محل محراب در این انیمیشن از کلیسای سنت اولاف الهام گرفته است. البته این محل به عنوان یک کلیسای انگلیسی شناخته می گردد، چرا که ساخت آن به وسیله مارگارت گرین آغاز شد. مارگارت زنی انگلیسی بود که به ما مردی به نام کنات کنیوِت، مردی که عاشق ش بود، در دامنه کوه زندگی می کرد. علی رغم این که مارگارت با کنات زندگی می کرد، اما پاکدامنی خود را حفظ کرد و همراه با او آغاز به ساخت این کلیسا نمود تا در آن عبادت نماید. متأسفانه پیش از تکمیل کار کلیسا، مارگارت فوت کرد.

شاهزاده خانم و قورباغه- نهرهای کوچک لوییزیانا در آمریکا

نهر شاهزاده خانم در این انیمیشن از این نهرهای باتلاقی که به آرامی حرکت می نمایند و نماد شاخص این استان به شمار می روند، الهام گرفته است. این نهرها محلی مناسب برای جانوران ساکن در باتلاق ها مانند تمساح، گربه ماهی و لاک پشت ها هستند و در داستان های بسیاری موجودات ترسناک و مرموز ساکن در باتلاق ها، از آن ها الهام گرفته اند.

شجاع- قلعه اِیلین دونان واقع در اسکاتلند

قلعه امپراتوری در انیمیشن شجاع، ملهم از این محل بود. هرچند که این قلعه به خاطر بازسازی در سال 1932 همچنان پابرجا ایستاده است، اما این جزیره دارای تاریخچه ای کهن است. گفته می گردد که در این محل در قرن های ششم و هفتم میلادی صومعه ای قرار داشته و بعداً این قلعه در محل بنا شده تا برای محافظت قبیله مکنزی از آن استفاده گردد.

Cars- U- Drop Inn- شَمراک در تگزاس

خانه رامون در انیمیشن ملهم از این محل در تگزاس است. الهام گرفتن کامل از این محل، در تصویر هم معین است. بعد از آن که مسیر 66 از حالت مجاز برای حمل و نقل خارج شد، مهمان خانه هم بسته شد و رو به ویرانی رفت. امروزه این محل به عنوان یک اثر هنر معماری ملی شناخته می گردد و البته شارژ الکتریکی وسایل نقلیه تسلا نیز در آن جا واقع شده است.

آتلانتیس: امپراتوری گم شده- آنگکور وات- واقع در آنگکور کامبوج

شهر آتلانتیس در انیمیشن گفته شده، از این محل الهام گرفته است. اگرچه آتلانتیس شهری غرق شده در ساحل یونان است که ممکن است افسانه و یا حقیقت باشد، اما محلی که برای ساخت انیمیشن آن الهام گرفته شده، واقعی است. ابتدا این محل یک معبد آیین هندو بود و در قرن دوازدهم، به عنوان یک معبد بودایی تغییر کاربری داد. در تمام موارد قابل قیاس، این معبد بزرگ ترین مکان روحانی بناشده در دنیا به شمار می آید.

یخ زده- هتل دی گلاس واقع در شهر کِبِک در کانادا

کاخ یخیِ السا در این انیمیشن، ملهم از این هتل است. این هتل همه ساله در فصل زمستان در حومه شهر کبک ساخته می گردد. معماریِ آن البته هر سال متفاوت از سال گذشته اش است اما این واقعیت شگفت انگیز که اجزای هتل همگی از قطعات یخ ساخته شده اند، آن را به محلی مناسب برای الهام بخش بودن در چنین انیمیشنی مبدل می نماید.

سفیدبرفی- قلعه سگوویا در اسپانیا

قلعه ملکه در این انیمیشن، ملهم از قلعه آلکازار سگوویا در اسپانیا است. در طول چندین صد سال، از این قلعه برای اقامت پادشاهان اسپانیایی استفاده می شد تا آن که متأسفانه قلعه در سال 1862 در آتش سوخت و آسیب جدی دید. این قلعه روی صخره ای در محل باتلاقی بین دو رودخانه بنا شده است که ظاهری مشابه با عرشه یک کشتی دارد.

منبع

منبع: یک پزشک

به "18 مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 مکان واقعی که به کمپانی دیزنی در ساخت آثارش الهام بخشیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید