ارزش غذایی خیار

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، ارزش غذایی خیار آن را به یک افزودنی بسیار دلپذیر در سالادها و عصاره های ما تبدیل نموده است. این مقاله اطلاعات عمیقی در خصوص ارزش غذایی خیار برای شما فراهم نموده است.

ارزش غذایی خیار

مترجم : بهروزی

منبع: راسخون

ارزش غذایی خیار آن را به یک افزودنی بسیار دلپذیر در سالادها و عصاره های ما تبدیل نموده است. این مقاله اطلاعات عمیقی در خصوص ارزش غذایی خیار برای شما فراهم نموده است.

آیا تا به حال عبارت خنک همچون خیار را شنیده اید؟ داشتن بیش از 90 درصد آب که به خیار خواص خنک نمایندگی شگفت انگیز داده است باعث شده است که این میوه به طور گسترده در سالادها، ساندویچ ها و ترشی ها مورد استفاده قرار گیرد. آن هم چنین یک جزء تشکیل دهنده قوی در ماسک های صورت و دیگر محصولات زیبایی است.

اگر چه همه ما در خصوص خواص خنک نمایندگی خیار می دانیم اما ارزش غذایی آن کمتر شناخته شده است. برای شناخت بیشتر در خصوص این میوه که به طور گسترده کشت می گردد ابتدا بیایید یک دید کلی و عمومی در خصوص خیار کسب کنیم.

همه چیز در خصوص خیار :

خیارها (که نام علمی آنها کوکومیس ساتیوس است) سبزیجاتی هستند که به خانواده کدو تعلق دارند. این همان تیره گیاهی است که شامل خربزه و کدوی رشتی هم هست. خیار بر روی تاک پیچی می روید که از شبکه و یا دیگر چارچوب های نگهدارنده بالا می رود. برگ های بزرگ این گیاه یک سایبان را روی این میوه شکل می دهند.

خیارها تقریباً استوانه ای، دراز و با انتهای مخروطی هستند و ممکن است 60 سانتی متر طول و 10 سانتی متر قطر داشته باشند. چون آنها تخم ها را در میان گرفته اند و از یک گل رشد می نمایند جزو میوه ها طبقه بندی می شوند. اما مثل گوجه فرنگی ها طعم ترش خیارها باعث شده است که آنها قابل خوردن باشند و به اسم سبزیجات آماده شوند. علاوه بر این که به صورت خام و یا پخته خورده می شوند برای حفظ طعم و عمر طولانی تر، خیارها ترشی هم انداخته می شوند.

آنها می توانند به صورت خیار تازه، بریده شده و خورده شوند و یا این که ترشی انداخته شوند. به همین علت است که آنها به صورت خیارهای برشی و یا خیارهای ترشی طبقه بندی می شوند. خیارهای برشی که در سالادها و ساندویچ ها به کار می فرایند گونه های بزرگ و صاف هستند در حالی که خیارهایی که برای ترشی به کار می فرایند کوتاه تر و کلفت تر هستند و پوست ناهموار با تیغ های ریز نقطه ای سیاه و یا سفید دارند.

گرکین نوعی خیار ریز مشهور است که برای ترشی استفاده می گردد. بر خلاف نوع تلخ رسیده و زرد رنگ، خیار سبز نرسیده برای خوردن مناسب است.

ارزش غذایی خیار :

خیارها چربی های اشباع شده کمی دارند و هیچ کلسترولی ندارند و شامل مقادیر خیلی کمی سدیم هستند. آنها در حدود 95 % آب دارند به همین علت است که خوردن خیار یک روش عالی برای افزایش فیبر و آبی است که جذب می کنید. مقادیر زیادی از ویتامین A ، B6 و C در گوشته خیار موجودند.

علاوه بر این، این سبزی به داشتن غلظت های بالایی از مواد معدنی نظیر کلسیم، پتاسیم، مهمیم، اسید پانتوتنیک، فسفر و سیلیس مشهور است. خیار منبع غنی از ویتامین هایی مثل ویتامین B6 ، ویتامین C و ویتامین A است. مواد مغذی در خیارهای ترشی تقریباً یکسان هستند به جز افزایش شدید در سطوح سدیم که آن هم مربوط به نمکی است که در ترشی مورد استفاده قرار گرفته است. جدول های زیر نشان دهنده ارزش غذایی یک فنجان خیار خام بریده شده و بدون پوست و یک فنجان خیار ترشی ترش هستند.

ارزش غذایی خیار تازه :

مواد مغذی

ارزش غذایی

کربو هیدرات ها

کل کربو هیدرات ها

6ر2 گرم

شکر

67ر1 گرم

فیبر رژیمی

5ر0 گرم

نشاسته

1ر0 گرم

چربی ها

کل چربی ها

11ر0 گرم

چربی اشباع شده

0 گرم

چربی تک اشباع شده

0 گرم

ویتامین ها

ویتامین A

IU 7ر85

تیامین (ویتامین B1)

027ر0 میلی گرم

ریبو فلاوین (ویتامین B2)

033ر0 میلی گرم

نیاسین (ویتامین B3)

098 ر0 میلی گرم

ویتامین B5

259ر0 میلی گرم

ویتامین B6

040ر0 میلی گرم

فولات (ویتامین B9)

7 میکرو گرم

ویتامین C

8ر3 میلی گرم

ویتامین K

6ر8 میکرو گرم

مواد معدنی

کلسیم

7ر16 میلی گرم

آهن

28ر0 میلی گرم

مهمیم

13 میلی گرم

فسفر

25 میلی گرم

پتاسیم

8ر161 میلی گرم

روی

20ر0 میلی گرم

سدیم

4ر2 میلی گرم

فلورید

5ر1 میکرو گرم

کالری ها

کل کالری ها

3ر14 کیلو کالری

از چربی ها

7ر1 گرم

از کربو هیدرات ها

3ر10 گرم

از پروتئین ها

8ر2 گرم

دیگر

پروتئین ها و آمینو اسیدها

65ر0 گرم

آب

1ر115 گرم

ارزش غذایی خیارهای ترشی :

مواد مغذی

ارزش

کالری ها

1ر17 کیلو کالری

کل چربی

3ر0 گرم

کل کربو هیدرات ها

5ر3 گرم

ویتامین A

IU 5ر201

ویتامین C

6ر1 میلی گرم

پروتئین ها

5ر0 گرم

سدیم

4ر1872 میلی گرم

کلسیم

0

کلسترول

0

آب

8ر145 گرم

فواید خیار برای سلامتی :

اگر چه فواید سلامتی خیار به طور گسترده منتشر نشده است اما این سبزی منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی است. این مواد مغذی فواید مهم ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را برای خیار فراهم می نمایند.

 علاوه بر ویتامین C و بتا کاروتن، خیار شامل فلاوونوئیدهای غنی از آنتی اکسیدان مثل لوتئولین، کوئرستین و کائمپفرول است. این آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن آسیبی که به وسیله اکسیژن های ناشی از رادیکالهای آزاد وارد می گردد و مسئول پیری و بعضی بیماری ها هستند، یاری می نمایند.

 ارزش غذایی بالای خیار همراه با اندازه کم کالری و عدم وجود چربی های اشباع و کلسترول، آن را به یک ماده رژیمی ایده آل برای کاهش وزن تبدیل نموده است.

 فیبر موجود در پوست خیار به هضم و تمیز کردن روده ها یاری می نماید.

 به خاطر حضور ویتامین K ، خیار استحکام استخوان را با افزایش حجم فعالیت استخوان سازی، افزایش می دهد.

 خیار منبع خوبی برای پتاسیم است و سدیم کمی دارد. پتاسیم با خنثی کردن اثرات سدیم در رژیم غذایی به کاهش فشار خون یاری می نماید. البته باید ذکر کرد که بر خلاف خیارهای تازه و خام، خیارهای ترشی شامل سطوح بالایی از سدیم، تقریباً 1800 میلی گرم هستند که می توانند برای بیماران فشار خون مضر باشند.

 خیار یک ادرار آور طبیعی است که سموم و مواد زائد را از بدن دفع می نماید در نتیجه آن را سالم نگه می دارد.

 سیلیس موجود در خیار بافت های ارتباطی را در بدن تقویت می نماید.

 وارد کردن خیار در رژیم غذایی به مقابله با بیماری روماتیسم که با تجمع اسید اوره اضافی در مفاصل ایجاد می گردد، یاری می نماید.

علاوه بر فواید سلامتی خیار، آن هم چنین برای پوست عالی است چون به کاهش ورم و سوزش پوست یاری می نماید. آن پف زیر چشم را کاهش می دهد، آفتاب سوختگی را ترمیم می نماید و پوست را تسکین می دهد. آن می تواند به صورت تازه مصرف گردد و یا به سالادها اضافه گردد و یا به عصاره تبدیل گردد. در هندوستان، دوساکای که یک نوع خیار است به طور گسترده در کاری و دم کردنی ها استفاده می گردد. وقتی که می خواهید خیارهای تازه را انتخاب کنید، خیارهایی را که سفت هستند و سطح گردی دارند و رنگ سبز میانه تا تیره ای دارند را انتخاب کنید. از خیارهای زرد، پفی و چروکیده به طور ایده آل باید اجتناب کنید.

منبع: راسخون

به "ارزش غذایی خیار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش غذایی خیار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید