بی احترامی به وریا غفوری، احترام به سیدجلال

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، طرفداران استقلال و پرسپولیس در تابستان جاری یک اتفاق مشترک را تجربه کردند؛ جدایی کاپیتان محبوب شان. وریا غفوری و سیدجلال حسینی در فصل آینده دیگر در جمع آبی ها و قرمز ها حضور نخواهند داشت. بااین حال، بین این دو جدایی تفاوت های زیادی وجود دارد؛ جلال حسینی کفش ها را آویخت و از این به بعد در کادر فنی پرسپولیس فعالیت خواهد نمود، اما همتای او در استقلال، وریا غفوری، سرنوشتی نامعلوم پیش روی خود می بیند.

بی احترامی به وریا غفوری، احترام به سیدجلال

نقطه خاتمه در 40 سالگی

سیدجلال حسینی انتها تصمیم گرفت به دوران پرافتخار خود در زمین فوتبال در 40 سالگی خاتمه دهد. او با 9 قهرمانی در لیگ برتر، پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران در رده باشگاهی محسوب می شود. رکوردی که بعید است کسی بتواند به آن نزدیک شود. بازی تا 40 سالگی آن هم در این سطح نشان دهنده کیفیت فنی بالای این مدافع مستحکم بود. بازیکنی که حضور او در یک تیم می توانست پیروزیت آن تیم را تضمین کند. پرسپولیس فصل گذشته پس از پنج قهرمانی متوالی، جام قهرمانی را به رقیب دیرینه اش استقلال واگذار کرد؛ فصلی که حضور جلال حسینی در ترکیب پرسپولیس مانند قبل نبود. کاپیتان قرمز ها مانند گذشته به بازی گرفته نشد و چندین بار هم به علت مصدومیت ملاقات هایی را از دست داد.

حسینی با این حال هرگز در طول فصل صحبت از بازنشستگی نکرد. به نظر می رسید او به توانایی های خودش ایمان دارد و می خواهد ادامه دهد. سه سناریو را در خاتمه فصل برای کاپیتان پرسپولیس که سابقه بیشترین بازی در تاریخ لیگ برتر ایران را دارد، پیش بینی می کردند؛ بازنشستگی، تمدید قرارداد با پرسپولیس، حضور در ملوان و بازنشستگی با پیراهن تیم زادگاهش؛ ولی جلال گزینه اول را انتخاب کرد. او که در اوایل دهه 80 دو سال در پرسپولیس توپ زده بود، پس از دو سال جدایی در سال 1395 به جمع قرمز ها بازگشت و انتها پس از شش فصل پرافتخار به کار خود در این تیم خاتمه داد. برخورد باشگاه هم با این بازیکن از نظر خیلی ها متناسب با جایگاهش بود؛ از او تقدیر شد و او را به کادر فنی تیم اضافه کردند.

وریا؛ حذف پشت حذف

جلال حسینی در واقع از باشگاه پرسپولیس جدا نشده و فقط موقعیتش عوض شده است؛ او از بازیکن به مربی تغییر پست داد. چند کیلومتر آن طرف تر برای کاپیتان استقلال اتفاقاتی متفاوت رقم خورد. وریا غفوری هم مانند حسینی در سال 1395 با تیم فصل قبلش قرارداد بست. او در ششمین فصل حضورش در استقلال پیروز به قهرمانی در لیگ شد. قهرمانی پس از یک وقفه 9 ساله، شیرین ترین اتفاق برای استقلالی ها محسوب می شد، اما آبی ها پس از قهرمانی بدون باخت در لیگ بیست و یکم با اتفاقاتی تلخ روبه رو شدند؛ ابتدا جدایی سرمربی تیم و سپس وداع با کاپیتان. قرارداد وریا غفوری با استقلال در انتهای فصل به خاتمه رسید، درست است که وریا در طول فصل آن بازیکن ثابت و بدون جانشین فصول قبل نبود، اما کیفیت این بازیکن 34 ساله نشان می داد توانایی چند فصل دیگر حضور در استقلال را دارد.

طرفداران منتظر تمدید قرارداد کاپیتان محبوب شان بودند. چند روز از خاتمه فصل گذشت و خبری از تمدید قراداد با غفوری نشد و کار به جایی رسید که خودش در این باره صحبت کرد. وریا مطرح کرد که حتی با بازیکنان جوان تیم هم برای تمدید قرارداد تماس گرفته شده، اما خبری از تماس با او نیست. سیاست باشگاه استقلال هم در قبال این صحبت کاپیتان و اعتراض و تجمع طرفداران سکوت بود و سکوت. جدایی انتها فرارسید؛ وریا خداحافظی کرد و باشگاه استقلال تنها به یک آرزوی پیروزیت ساده بسنده کرد. خیلی ها رفتار استقلال با وریا غفوری را همراه با ناسپاسی دانستند و از آن انتقاد کردند. رفتار دو باشگاه با کاپیتان های جداشده شان با هم مقایسه شد و استقلال مورد انتقاد نهاده شد.

سرنوشت وریا چه خواهد شد

سرنوشت وریا غفوری همچنان در فضای ورزشی و حتی غیرورزشی ایران یک علامت سؤال بزرگ است. کم نیستند کسانی که برخورد با وریا را غیرورزشی می دانند. غفوری چهره ای بوده که در این سال ها بار ها به اتفاقات اجتماعی واکنش نشان داده است. آخرین واکنش مهم او به صحبت هایش پس از مسجل شدن قهرمانی استقلال برمی شود؛ جایی که او با انتقاد از شرایط مالی کشور عملکرد مسئولان را زیر سؤال برد. اتفاقاتی که بعد از این صحبت ها رخ داد باعث شد تا خیلی ها نسبت به وریا غفوری حساس شوند.

تلویزیون در همان روز ها در عکس تیمی استقلال، وریا غفوری را حذف کرد. اقدام عجیبی که با واکنش تند فرهاد مجیدی، سرمربی وقت استقلال، همراه شد. خیلی ها حذف غفوری از استقلال را هم شبیه همان حذف می دانند و تأکید دارند تمدیدنشدن قرارداد غفوری علت ورزشی نداشته است. اتفاقاتی که در روز های پس از جدایی غفوری از استقلال هم رخ داد، فرضیه برخورد غیرورزشی با این بازیکن سنندجی را قوی تر کرد. حذف ناشیانه نام او از برنامه خندوانه از یک طرف و بدون تیم ماندن این بازیکن در فصل جابجایی در طرف دیگر.

بازیکنان زیادی در هفته های گذشته جذب باشگاه های مختلف شدند، اما هنوز تکلیف وریا غفوری تعیین نشده است. بدون تیم ماندن بازیکنی با کیفیت این بازیکن چندان منطقی به نظر نمی رسد؛ به ویژه اینکه چند تیم لیگ فزونی در پست دفاع راست کمبود بازیکن داشتند. از سپاهان به عنوان مقصد غفوری نام برده شد؛ جذب رامین رضاییان از سوی سپاهان، اما نشان داد وریا راستا اصفهان را پیش نخواهد گرفت. از فولاد هم به عنوان مشتری جدی وریا نام برده شد. در شرایطی که جواد نکونام، سرمربی فولاد خوزستان، به صراحت اعلام نمود که در صورت جدایی غفوری از استقلال این بازیکن را به خدمت می گیرد، هنوز این انتقال هم نهایی نشده است. شنیده می شود توافق بین دو طرف مدت هاست اجرا شده، اما تعیین نیست چرا این توافق به قرارداد رسمی منجر نشده است. همین موارد باعث ایجاد ابهام بیشتر درباره شرایط کاپیتان سابق استقلال می شود. کمتر از 20 روز تا آغاز فصل نو لیگ به جای مانده است و اگر در این مدت وریا با باشگاهی قرارداد نبندد، همچنان شرایط او یکی از مباحث جدی فضای رسانه ای کشور خواهد بود.

منبع: فرارو

به "بی احترامی به وریا غفوری، احترام به سیدجلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی احترامی به وریا غفوری، احترام به سیدجلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید