دو سناریو احتمالی درباره آینده حکومت سعودی، در عربستان چه می گذرد؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، مشرق نوشت: یک معارض عربستانی دو سناریو برای آینده تاج و تخت آل سعود مطرح و در عین حال تاکید کرد که ساعات و روزهای آینده شاهد واکنش های گسترده به کودتایی خواهد بود که ولیعهد به آن دست زده است.

دو سناریو احتمالی درباره آینده حکومت سعودی، در عربستان چه می گذرد؟

منابع آگاه از داخل عربستان و برخی منابع بین المللی از جمله رسانه های غربی وال استریت ژورنال و رویترز گزارش دادند که محمد بن نایف ولیعهد سابق و برادرش، نواف و همچنین احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه که برای مدت کوتاهی وزیر کشور بود،بازداشت شدند، همچنین اطلاعات تایید نشده از بازداشت وزیر کشور که برادرزاده محمد بن نایف است و برخی فرماندهان نظامی حکایت دارد که بر اساس گزارش ها، منازل همه آنها مورد بازرسی قرار گرفته و همه آنها به طرز توهین آمیزی بازداشت شده و اتهام خیانت بزرگ به آنها نسبت داده شده که قبلا چنین چیزی (درباره مقامات ارشد آل سعود)سابقه نداشته است.

در این زمینه با علی العمار از معارضان سعودی به گفتگو نشسته ایم که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد:

میزان صحت خبرهایی که از مرگ سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی حکایت می کند، چقدر است، آیا فرزندش(محمد بن سلمان) پادشاه کشور خواهد شد یا اینکه خاندان آل سعود محمد بن سلمان را کنار خواهد زد؟

تا این لحظه امکان اینکه با قاطعیت بگوییم پادشاه مُرده است، وجود ندارد، چرا که با سانسور مشکوک درباره شرایط جسمانی وی روبرو هستیم و خبرهای منابع آگاه از وخامت حال وی حکایت می کند که این مسئله، ولیعهد را به انجام چنین اقدام کودتاگرانه احمقانه تشویق کرده است.

مهمترین شخصیتهایی که با تکیه زدن محمد بن سلمان بر تاج پادشای مخالفت می کنند، چه کسانی هستند و آنها چه جایگاهی در خاندان حاکم دارند و آیا این افراد می توانند معادله قدرت را در عربستان سعودی تغییر دهند؟

عربستان کشوری است که خاندان پادشاهی با هزاران شاهزاده بر آن حاکم است و قطعا اختلافات عمیق و شدیدی درباره قدرت و حکومت میان آنها وجود دارد، ولی اگر واقع بین باشیم، افراد تاثیرگذاری که بتوانند حکومت فعلی را سرنگون کنند، احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه، محمد بن نایف ولیعهد سابق، متعب بن عبدالله وزیر سابق گارد سلطنتی و طرفدارانشان در تشکیلات نظامی هستند که از اعضای ارشد خاندان حاکم به شمار می فرایند.

آیا احتمال دارد که شاهد تحرکاتی از سوی جامعه برای سرنگونی حکومت آل سعود باشیم به ویژه با توجه به اینکه ما می دانیم که این حکومت در بخش بزرگی از مردم عربستان مقبولیت ندارد؟

ساعات و روزهای آینده شاهد واکنشهای گسترده به کودتایی خواهد بود که ولیعهد به آن دست زده است، اگر نظام سعودی نتواند به طور کامل سیطره خود را بر کشور تحمیل کند، اما درباره مردم باید گفت که متاسفانه طرف غایب در حوادث اخیر ، مردم بودند و همانند اکثریت معارضان تمام نظام را رد می کنند و از طرف هایی که بر سر قدرت با هم نزاع دارند، حمایت نمی کنند.

ما می دانیم که خاندان آل سعود، همپیمان مهمی برای آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی به شمار می رود، اقدامات احتمالی و قابل پیش بینی این طرف ها برای اینکه آل سعود بتوانند همچنان به انحصارطلبی خود در قدرت و ادامه حکومت موروثی خود به زیان ملت ادامه دهند، چه خواهد بود؟

موضع گیری خارجی مبهم است، ما تا این لحظه شاهد هیچ واکنشی به بازداشت احمد بن عبدالعزیز نبودیم این در حالی است که وی با تضمین غربی از تبعیدگاه اختیاری خود در انگلیس بازگشته بود و نمی توان بر روی این موضع حساب باز کرد، ولی احتمال دخالت محدود برای حمایت از نظام ولیعهد در صورتی که امور پیچیده شود، وجود دارد.

احتمالات و سناریوها و دلایل بازداشتهای اخیر چیست؟

شایعات فراوانی وجود دارد که برخی محتمل و برخی بعید است که آنها را به شرح زیر خلاصه می کنم:

شرایط جسمانی پادشاه؛

کناره گیری قریب الوقوع پادشاه؛

تلاش برای کودتا؛

تحرکات عادی برای تحقیر و به زانو درآوردن و فشار بر آنها برای اینکه از نظام ولیعهد حمایت کنند.

به احتمال زیاد، احتمال شرایط جسمانی پادشاه و تلاش برای کودتا به اعتقاد من، مطرح تر و به واقعیت نزدیک تر است.

پیش بینی شما از رخدادهای ساعات آینده چیست؟

از نظر من احتمال می رود که از دو حالت خارج نشود: اعلام مرگ یا کناره گیری پادشاه و تکیه زدن ولیعهد بر تخت پادشاهی و در نتیجه رخ دادن آنچه عواقب نامشخصی دارد.

مسئله دیگر افشای تلاش برای کودتا در بیانیه رسمی و بروز تحرکات از داخل خاندان پادشاهی است.

مهمتر از همه اینکه طبق اطلاعاتی که من دارم، روزهای حکومت بن سلمان طولانی نخواهد بود، زیرا خاندان حاکم آنچه را رخ دهد، نمی پذیرد و آن را کودتا علیه نظام سیاسی حکومت قلمداد کرده و ممکن است نشستی از سوی هیئت بیعت برگزار شود.

2323

منبع: خبرآنلاین

به "دو سناریو احتمالی درباره آینده حکومت سعودی، در عربستان چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو سناریو احتمالی درباره آینده حکومت سعودی، در عربستان چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید