راه هایی برای خلاص شدن از سرفه پایدار پس از سرماخوردگی

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، پس از سپری کردن یک دوره سرماخوردگی یا آنفلوآنزای شدید ممکن است یکی از علائم بیماری یعنی سرفه ای آزاردهنده همچنان همراه شما بوده و از بین نرفته باشد.

راه هایی برای خلاص شدن از سرفه پایدار پس از سرماخوردگی

به گزارش عصر ایران به نقل از پریونشن، بیشتر علائم سرماخوردگی طی یک دوره هفت تا 10 روزه از بین می فرایند، اما پژوهش ها نشان می دهند که بعضی مبتلایان به این بیماری پس از سپری شدن این دوره همچنان با سرفه روبرو هستند. سرفه می تواند بیش از هر یک از علائم سرماخوردگی ادامه یابد، زیرا سیستم ایمنی بدن همچنان در کوشش است تا شرایط راستا های هوایی را به حالت عادی بازگرداند.

با از بین رفتن احتقان، ترشحات پشت حلق هم می توانند موجب سرفه شوند. ممکن است این گونه به نظر برسد که سرفه برای همواره با شما همراه خواهد بود، اما می توان اقداماتی را در راستای متوقف کردن آن انجام داد.

اگر سرفه برای بیش از دو ماه ادامه داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از مساله ای دیگر مانند آلرژی ها، آسم یا بازگشت اسید معده باشد. (بعلاوه، اگر افزون بر سرفه دیگر علائم بیماری کووید-19 را تجربه می کنید باید با پزشک خود صحبت کنید.)

برای پیشگیری از سرفه طولانی مدت می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

محافظت از خود

ساده ترین روش برای پرهیز از تجربه سرفه طولانی مدت، پرهیز از ابتلا به بیماری در وهله نخست است. به شستشوی منظم دست ها پس از بازگشت به خانه، لمس سطوح مختلف، یا حضور در کنار افراد بیمار توجه داشته باشید. اگر احساس می کنید علائم بیماری در حال شکل گیری هستند، مصرف مواد مغذی مانند روی و ویتامین C را مد نظر قرار دهید. مطالعات نشان داده اند که این مواد مغذی می توانند به کوتاه تر شدن دوره سرماخوردگی در صورت شروع مصرف هنگام ظهور نشانه های اولیه بیماری یاری نمایند.

استراحت کافی

زمانی که خواب هستید، بدن به طور طبیعی خود را ترمیم می نماید و زمانی که بیمار هستید، خواب و استراحت کافی به سیستم ایمنی زمان لازم برای مبارزه با عوامل بیماری زا را می دهد. استراحت می تواند به کوتاه تر شدن دوره علائم یاری کند. اگر سرفه موجب بیدار شدن شما از خواب می گردد، سر خود را با یاری یک بالش اضافه حدود 15 درجه بالاتر از دیگر قسمت های بدن قرار دهید. این کار به باز شدن راستا های هوایی یاری می نماید، از این رو تنفس راحت تر صورت می گیرد و ممکن است از انباشت مخاط در گلو هم جلوگیری گردد.

توجه به شرایط هوا

اگر در کوشش برای تسکین علائم سرماخوردگی هستید، از محرک هایی که می توانند موجب تشدید سرفه و طولانی تر شدن دوره آن شوند، پرهیز کنید. از دود، عطر، و هر چیزی که به آن آلرژی دارید، پرهیز کنید. دستگاه های تصفیه نماینده هوا می توانند به حذف گرد و غبار، پوست حیوانات، و دیگر ذراتی که ممکن است در تحریک گلوی شما نقش داشته باشند، یاری نمایند. دستگاه های گرمایشی مانند هیتر ها می توانند موجب خشکی هوا شوند که این شرایط می تواند سرفه را تحریک کند، از این رو، استفاده از یک دستگاه مرطوب نماینده هوا می تواند رطوبت را به هوا بازگرداند.

برای خلاص شدن از سرفه طولانی مدت هم می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

مصرف عسل

چای گرم همراه با عسل می تواند به تسکین گلوی خراشیده شما یاری کند. مایعات گرم به پاکسازی مخاط در سینه و سینوس ها یاری می نمایند و عسل دارای خواص طبیعی ضد باکتری است که ممکن است به مبارزه با عفونت یاری کند. یک قاشق عسل ممکن است به تنهایی هم به تسکین سرفه یاری کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف یک قاشق عسل به وسیله بچه ها دو ساله یا عظیم تر می تواند به مقدار دکسترومتورفان، یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی در دارو های مهارنماینده سرفه بدون نسخه در تسکین سرفه موثر باشد.

بخور صورت

زمانی که بیمار هستید، دوش آب گرم احساس بهتری در شما ایجاد می نماید و این علت خوبی دارد. هوای گرم و مرطوب به پاکسازی مخاط محرک سرفه یاری می نماید و راستا های بینی و مجاری تنفسی را مرطوب می نماید که به تسهیل تنفس منجر می گردد. گیاه اکالیپتوس از خواص ضد ویروس و ضد باکتری برخوردار است که می تواند فواید استفاده از بخار را هرچه بیشتر افزایش دهد. بر همین اساس، شما می توانید چند قطره روغن اساسی اکالیپتوس را در یک ظرف آب جوش ریخته، سپس بخاری که از ظرف بلند می گردد را استنشاق کنید.

مصرف دارو

زمانی که متوقف کردن سرفه برای شما غیرممکن به نظر می رسد، دارو های بدون نسخه حاوی سرکوب نماینده های سرفه و خلط آور ها (رقیق نماینده مخاط) را امتحان کنید. اگر آن ها هم یاریی به تسکین سرفه نکردند، پزشک ممکن است دارویی قوی تر را برای شما تجویز کند. شما باید دارو های سرماخوردگی بدون نسخه را تنها برای یک هفته مصرف کنید. پس از آن، اثربخشی این دارو ها کاهش می یابد و بهتر است از آبنبات های تسکین سرفه برای تسکین گلوی خراشیده خود بهره ببرید.

نتی پات ها و شستشوی سینوس هم می تواند به از بین بردن مخاط اضافه یاری کند، اما فقط یک بار در روز از آن ها بهره ببرید تا مقدار مخاطی که پاکسازی می گردد بیش از حد زیاد نگردد، زیرا این شرایط موجب خشکی راستا های هوایی شده و بعلاوه گلبول های سفید که با عفونت مبارزه می نمایند را از بین می برد.

منبع: فرارو

به "راه هایی برای خلاص شدن از سرفه پایدار پس از سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی برای خلاص شدن از سرفه پایدار پس از سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید