ساخت دوروزه دوربین های تب سنج در شرکت های دانش بنیان، توسعه کاربردها در شرایط پسا کرونا

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان پس از 25 سال فعالیت در حوزه الکترواپتیک، با توجه به احتیاج و شرایط کشور پس از شیوع ویروس کرونا توانست دوربین های حرارتی تب سنج را طراحی نموده و بسازد. به گفته محققان شرکت، این دوربین ها آماده تحویل به نهادهای مربوط به منظور اندازه گیری آنلاین درجه حرارت بدن افراد در اماکن عمومی مانند متروها و بیمارستان ها است.

ساخت دوروزه دوربین های تب سنج در شرکت های دانش بنیان، توسعه کاربردها در شرایط پسا کرونا

رامین خوئی، مجری این طرح در گفت وگو با وبلاگ تیم مسلم، با بیان اینکه گروه تحقیقاتی ما از 25 سال گذشته فعالیت خود را شروع نموده است، گفت: این تیم مجموعه ای از چند شرکت فعال است که در حوزه های الکترواپتیک، طراحی و ساخت ابزار و تجهیزات الکترواپتیکی، مخابرات و الکترونیک و ساخت و طراحی قطعات نیمه رساناها تحقیق و مطالعات انجام می دهد.

وی با بیان اینکه این شرکت در مدت زندگی 25 ساله خود دستاوردهای متعددی داشته است، اظهار کرد: از جمله این دستاوردهای می توان به طراحی و ساخت کامل سیستم های الکترواپتیکی و لیزر ساخت دوربین های حرارتی یا دوربین های مادون قرمز اشاره نمود.

خوئی با اشاره به جزئیات طراحی و ساخت دوربین های مادون قرمز، شرح داد: به طور کلی اجسام از خود طیف الکترومغناطیسی تابش می نمایند که این طیف الکترومعناطیسی در درجات و طول موج های متنوعی هستند.

این محقق با تاکید بر این که اجسام در طیف مشخصی تابش حرارتی دارند که در طیف مشخص الکترومغناطیسی قرار می گیرند، خاطر نشان کرد: چشم انسان هرگز قادر به دیدن این تابش نیست ولی این تابش در اجسام، بدن انسان و همه موجودات و همه موادی که در طبیعت هستند وجود دارد.

به گفته وی با آشکارسازی این تابش حرارتی می توان به اطلاعات بسیار زیادی از جسم یا موجود مورد نظر دست یافت.

مجری این طرح ادامه داد: کار دوربین های حرارتی، آشکار سازی اختلاف درجه بین نقاط مختلف یک جسم است؛ بخش های مختلف بدن انسان از سر تا انگشتان پا دارای درجات حرارتی متفاوتی است، از این رو اگر با استفاده از دوربین های حرارتی به بدن انسان نگاه گردد، مجموعه ای از نقاط کمرنگ و پررنگ دیده می گردد که این نقاط کمرنگ و پررنگ ناشی از اختلاف دمایی هستند که آشکار سازی شدند.

خوئی اضافه کرد: تصور عموم بر این است که دوربین های حرارتی، میزان درجه حرارت را اندازه گیری می نماید که تصور درستی نیست چرا که می توان با کالیبره کردن این اختلاف و توزیع حرارتی را تبدیل به درجه حرارت کرد.

این دانش آموخته دکتری رشته مهندسی طراحی اپتیک دانشگاه سن پترزبورگ روسیه با بیان اینکه از این فرآیند در دوربین های حرارتی تب سنج استفاده کردیم، خاطر نشان کرد: ما در طراحی دوربین های حرارتی، با پردازش تصویر می توانیم با دقت خوبی، دمای مختلف جسم را اندازه گیری و تبدیل به درجه حرارت کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دوربین در این شرکت طراحی و ساخته شده است، تاکید نمود: طراحی و ساخت دوربین های تب سنجی و نرم افزار نویسی آن با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور اجرایی شده که اجرای این طرح در مدت یک تا دو روز اجرا شده است.

خوئی یکی از مسایل مهم در شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس را اندازه گیری تب دانست و یادآور شد: بر اساس تاکیدات مسوولان سلامت در زمان شیوع این ویروس، در صورتی که فردی دارای دمای بدن بالایی باشد، مشکوک به ابتلا به این بیماری است و ما با طراحی و ساخت این دوربین می توانیم با پردازش اختلاف دما نقاط مختلف بدن اندازه گیری کنیم.

این محقق با اشاره به مزایای اندازه گیری درجه حرارت دما نسبت به روش های سنتی، گفت: این دوربین ها به صورت آنلاین و با سرعت بالا اقدام به اندازه گیری درجه حرارت می نماید. از این رو در مناطق شلوغ مانند ایستگاه های مترو، بیمارستان ها و فرودگاه ها می توان به راحتی از آنها استفاده کرد.

وی اضافه کرد: در صورتی که فردی در میدان دید دوربین های حرارتی قرار گیرد، درجه حرارت آنها مشخص می گردد و در صورتی که فردی دچار تب باشد، آلارمی ارسال می گردد که دمای بدن فرد مورد نظر از حد نرمال بیشتر است و می توان فرد را از جمعیت خارج نموده و اقدامات پزشکی را برای او انجام داد.

خوئی اضافه کرد: دوربین های حرارتی تب سنج مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته و قرار است از این دوربین تحویل نهادها و ارگان های مربوطه داده گردد.

وی در مورد استفاده از این دوربین ها بر روی ربات ها و پهپادها برای شرایط شیوع ویروس کرونا، تاکید نمود: از آنجایی که این دوربین ها به صورت آنلاین است و بدون دخالت انسان ماموریت های مشخص شده را اجرایی می نماید، در صورتی که ربات های آن موجود باشد این امکان وجود دارد که دوربین ها به همراه ربات ها کاربردی شوند.

خویی در پاسخ به این سوال که در صورت کاهش شیوع ویروس کرونا، چه کاربردهایی می توان از این دوربین انتظار داشت، گفت: کاربردهای این دوربین ها بسیار زیاد است به گونه ای که از آن می توان در صنایع برق به عنوان عیب یاب کابل های فشار قوی، در صنایع خودرو به عنوان تستر نشتی اتاق های رنگ و یا برای نشتی کوره ها بهره برد.

این محقق اضافه کرد: علاوه بر آن در ارگان هایی که در زمینه های تامین و صرفه جویی انرژی فعال هستند، می توان از این دوربین ها استفاده کرد. این دوربین ها قادر به یافتن نقاط اتلاف انرژی در ساختمان ها هستند و با انجام تغییرات در این نقاط می توان از اتلاف انرژی در ساختمان ها جلوگیری کرد.

به گفته مجری طرح، ابعاد این دوربین ها از سال 2000 میلادی کوچک شده و از این طریق توانسته وارد زندگی مردم گردد و کاربردهای خود را پیدا نموده است.

خوئی اساس کار دوربین های حرارتی تب سنج را مادون قرمز ذکر کرد و اضافه کرد: تابش حرارتی در طیف الکترومغناطیسی دارای طول موج است و آشکارسازهای این دوربین می توانند این طول موج های مشخص را آشکار نمایند و توزیع حرارتی را پیدا می نمایند و این توزیع حرارتی نشان می دهد که کدام بخش از جسم دارای حرارات بالا و کدامیک حرارت کمتر است.

وی ابراز امیدواری کرد که این نوع دوربین ها بتواند در حوزه های مختلف و در زندگی مردم، کاربردهای خود را بیابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت دوروزه دوربین های تب سنج در شرکت های دانش بنیان، توسعه کاربردها در شرایط پسا کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دوروزه دوربین های تب سنج در شرکت های دانش بنیان، توسعه کاربردها در شرایط پسا کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید