علت ریزش امروز بورس چه بود؟ ، توصیه به معامله گران بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است علت منفی شدن بازار بورس انتشار خبری درباره منتفی شدن توزیع صندوق دارا دوم بوده است.

علت ریزش امروز بورس چه بود؟ ، توصیه به معامله گران بازار سرمایه

مهدی افضلیان کارشناس مالی و تحلیل گر اوضاع بازار بورس درباره ریزش بازار بورس در معاملات امروز به وبلاگ تیم مسلم ، گفت: در حال حاضر یک نقدینگی در بازار وجود دارد که در رابطه با این نقدینگی همانند دیگر اخبار موجود در بازار واکنش های زیادی به وجود می آید. این واکنش می تواند خیلی شدید باشد و یا اینکه خود را خفیف تر نشان بدهد.

افضلیان عنوان نمود: یکی از اتفاقاتی که امروز افتاد و جوی منفی را به وجود آورد بحث عدم عرضه صندوق دارا دوم بوده است. این صندوق را اول اکتیو و سپس تایید کردند. در آخر هم تعیین نشد واقعا چه اتفاقی افتاد.

این کارشناس مالی اضافه نمود: امروز نوسانی که در شرکت های پالایشگاهی دیدیم بسیار بالا بود. بعضی از تراز مثبت 5 به منفی 5 رسیدند و نوسان زیادی را تجربه کردند. این نوسان حدود 10 درصد ارزیابی می گردد. همه اینها به خاطر عرضه صندوق دارا دوم بود چون این صندوق پالایشی محسوب می گردد و کل اتفاقاتی که در این صندوق ها می افتد جهت دهی خاصی را به سهام این گروه می دهد.

تحلیل گر بازار بورس در ادامه گفت: اکنون بحث بر سر این است که اگر قرار باشد صندوق دارا دوم عرضه نگردد این جو منفی به کل بازار سرایت می نماید و همین بازار اطمینانش را به صندوق دارا سوم و حتی دارا چهارم از دست می دهد.

وی تاکید نمود: به همین دلایل است که یک سرمایه گذار فکر نمی نماید صندوقی به نام دارا دوم وجود دارد که قرار است عرضه گردد و اگر نگردد روی سهام شرکت های همان گروه تاثیر می گذارد.

افضلیان با تاکید بر اینکه اگر دارا دوم عرضه نگردد صندوق های دارا سوم و دارا چهارم هم عرضه نمی گردد اضافه نمود: امروز قرار است این شرکت ها به صورت بلوک های 15 درصدی به وسیله بازار سرمایه واگذار گردد. البته این موضوع هنوز تایید نشده است. مجموع اخباری که داشتیم بیشتر مربوط به صندوق دارا دوم بود و باعث شد جو موجود در بازار هیجانی گردد.

این کارشناس مالی یادآور شد: از آنجایی که گروه پالایشی از گروه های مطرح بازار محسوب می گردد وقتی به منفی برسد و تحت تاثیر هیجانات قرار بگیرد می تواند اثرات روانی را به کل بازار تعمیم بدهد و به یکباره در بازار شاهد منفی شدن های زیاد شویم.

تحلیل گر بازار بورس بیان داشت: کلیت ماجرا این است که جنس موجود در بازار از نوع خبر هست و خبر هم می تواند به ذات خود هر اتفاقی را در بازار سرمایه رقم بزند.

افضلیان ادامه داد: بازار بورس در سال 98 و 99 رشد زیادی داشت و الان اگر بحث تجدید ارزیابی دارایی ها را داشته باشیم در تعدادی از صنایع به خصوص در صنایع کوچک از لحاظ قیمتی شاهد نوساناتی خواهیم بود.

وی اذعان داشت: در صنایع کوچک رشدی قیمتی بالایی داشتیم و سرمایه گذاران اگر آرزوی رشد بیشتر دارند باید بدانند این اتفاق محرک خاصی می خواهند که این محرک، مجددا باعث رشد شرکت ها بگردد.

افضلیان اعلام کرد: صنایع کوچک بازار ریزش های 25 تا 30 درصدی را دارند. اصلاحاتی صورت می گیرد و بعد از آن اگر قرار باشد رشدی در این اصلاحات صورت بگیرد به دلیل همان ریزش ها این رشد خنثی می گردد. عرضه نماینده های زیادی وارد سهم می شوند و اقدام به فروش سهم می نمایند و جلوی رشد قیمت را بعد از این ریزش 25 تا 30 درصدی می گیرند.

این کارشناس مالی گفت: این شرایط نشان دهنده آن است که سرمایه گذاران بازار رفته رفته اعتماد خود را نسبت به رشدها در میان مدت از دست می دهند و منتظر یک خبر هستند تا این خبر موجب تغییر در رشد قیمتی در گروه های کوچک باشد.

افضلیان اضافه نمود: الان جنس اخباری که لازم داریم باید از جنس رونق مالی باشد تا یک محرک جدید برای بازار به وجود بیاید. ولی اگر اخبار، مربوط به صندوق های دارا دوم، سوم و چهارم باشد چون سهام هایی که در این گروه بودند رشد خوبی داشتند نمی توانند باعث جهت دهی به کل بازار باشند.

این تحلیل گر مالی گفت: این اخبار نهایتا می توانند جهت دهی به سمت صنعتی نمایند که صندوق دارا دوم قرار است در آن عرضه گردد. اگر الان بازارها به لحاظ ریسک طبقه بندی شوند ریسک این گروه بالاتر از متوسط در شرایط فعلی محاسبه می گردد.

افضلیان یادآور شد: به هر حال یک سری افراد وجود دارند که حاضر به پذیرش این ریسک ها هستند. گزینه های بهتر برای افرادی که ریسک بازار را پذیرفته اند صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های قابل معامله در بورس است. با خرید این سهام ها از سوی سرمایه گذاران، اثرات کوتاه مدت خنثی می گردد.

کارشناس مالی اعلام کرد: رویکردی که دولت به بحث بازار سرمایه دارد در میان مدت و بلند مدت به نفع بازار می گردد. اگر این حمایت وجود داشته باشد ما حتی در میان مدت یعنی تا انتهای سال می توانیم رشدی را در شاخص کل و کلیت بازار داشته باشیم. ولی این بدان معنا نیست که سرمایه گذار هر روز بخواهد معامله کند و سهمی بخرد که با مثبت شدنش آن را بخرد و با منفی شدن به فروش برساند.

مهدی افضلیان در خاتمه گفت: شرایط فعلی بازار به گونه ای است که معامله کردن توسط اشخاص مختلف می تواند به خودی خود زیان مضاعف را ایجاد کند. این فشار روانی با مثبت و منفی شدن سهام شرکت ها ایجاد می گردد.

هیلدا حسینی خواه / وبلاگ تیم مسلم

منبع: جام جم آنلاین

به "علت ریزش امروز بورس چه بود؟ ، توصیه به معامله گران بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ریزش امروز بورس چه بود؟ ، توصیه به معامله گران بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید