نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، دیجیاتو: گروهی از فعالان فناوری، متخصصان هوش مصنوعی و علاقه مندان به این حوزه ازجمله ایلان ماسک، مدیرعامل توییتر و استیو وزنیاک، هم بنیان گذار اپل در نامه ای سرگشاده از آزمایشگاه های هوش مصنوعی درخواست نموده اند که تا حداقل 6 ماه آینده توسعه مدل های قدرتمندتر از GPT-4 را متوقف نمایند.

نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

نامه سرگشاده ای که به وسیله مؤسسه غیرانتفاعی Future of Life منتشر شده و به امضای حدود 1000 نفر ازجمله مدیرعامل Stability AI، هم بنیان گذار پینترست، هم بنیان گذار ریپل و یووال نوح هراری رسیده، خواهان توقف فوری آموزش مدل های هوش مصنوعی پیشرفته تر شده است.

در بخشی از این نامه آمده است: سیستم های هوش مصنوعی با هوشمندی قابل رقابت با انسان ها می توانند ریسک های بزرگی را متوجه جامعه و بشریت نمایند. نامه حاضر باور دارد که این ابزارهای پیشرفته می توانند تغییر بزرگی را در تاریخ حیات در زمین ایجاد نمایند و ازاین رو، باید دقیق و با صرف منابع کافی آن ها را برنامه ریزی و مدیریت کرد.

توسعه هوش مصنوعی باید تحت کنترل دربیاید

این نامه اضافه می نماید: متأسفانه این سطح از برنامه ریزی و مدیریت فعلاً به چشم نمی خورد، هرچند که آزمایشگاه های هوش مصنوعی در ماه های اخیر وارد رقابتی خارج از کنترل برای توسعه و پیاده سازی فکر های دیجیتالی قدرتمندتری شدند که هیچ کس - نه حتی سازندگانشان - نمی توانند آن ها را بفهمند و پیش بینی یا به شکلی قابل اطمینان کنترل نمایند.

گری مارکوس، استاد بازنشسته افتخاری دانشگاه نیویورک که از امضانمایندگان این نامه بوده است، درباره آن به رویترز می گوید: این نامه بی نقص نیست، اما روحیه درستی دارد: تا زمانی که درک بهتری نسبت به عواقب [این فناوری] پیدا کنیم، باید سرعت توسعه آن را کاهش دهیم. [هوش مصنوعی] می تواند آسیب های جدی داشته باشد...بازیگران بزرگ این حوزه روزبه روز کارهای خود را مخفیانه تر پیش می برند، درنتیجه کار جامعه برای ایستادگی در برابر آسیب های احتمالی این فناوری سخت تر می گردد.

منبع: انتخاب

به "نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید