هزینه دارو و درمان کرونا برای یک بیمار تامین اجتماعی چقدر است؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی هزینه های درمان کرونا برای بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در مراکز طرف قرارداد را تشریح کرد.

هزینه دارو و درمان کرونا برای یک بیمار تامین اجتماعی چقدر است؟

شهرام غفاری در گفت وگو با وبلاگ تیم مسلم، درباره هزینه های درمان کرونا برای بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در مراکز طرف قرارداد توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: میزان هزینه کرد، متفاوت است اما تعهد ما در برابر بیماران کرونایی در مراکز طرف قرارداد مانند تعهدی است که در سایر بیماری ها داریم.

وی اضافه کرد: به علاوه اینکه داروهایی که طبق مصوبات دبیرخانه شورای عالی بیمه در تعهد بیمه ها قرار می گیرد و به ما ابلاغ می گردد را نیز اجرایی نموده و پوشش می دهیم. به عنوان مثال داروی کلترا را در بخش بستری پوشش می دهیم، ولی در بخش سرپایی تحت پوشش ما نیست؛ زیرا از یک سو کنترل بازارِ گسترده در بخش سرپایی مشکل است و از سوی دیگر ضرورت آن در بیماران سرپایی هنوز معلوم نیست.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صدور دستورالعمل و استانداردهای درمان بیماران کوویدی از نظر تشخیصی و درمانی از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: آخرین دستورالعمل ها هرچه باشد طبق آن عمل می کنیم. به عنوان مثال در بخش بستری داروهایی که مورد قبول وزارت بهداشت است و توسط دبیرخانه شورای عالی بیمه به ما ابلاغ می گردد 95 درصدش تحت پوشش است. هزینه تخت- روز هم طبق استانداردهای موجود محاسبه و لحاظ می گردد.

غفاری تاکید نمود: البته هنوز این موضوع که بیماران کرونایی باید از محل اعتبارات و یاری های دولت درمان شوند یا خیر، هنوز روشن نشده ولی در کل صورتحساب ها را با این مبنا که گفته شد می پردازیم.

وی با بیان اینکه فرانشیز یا پرداختی از جیب بیمار در بخش بستری 10 درصد است گفت: در بخش سرپایی نیز داروها را تا 70 درصد پوشش می دهیم و فرانشیز یا سهم بیمار 30 درصد است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: در مجموع 90 درصد هزینه های بخش بستری و 70 درصد هزینه های بخش سرپایی را پوشش می دهیم و بیماران بستری شده هزینه اندک و ناچیزی می پردازند.

غفاری در پاسخ به اینکه با توجه به سیرصعودی ابتلا به بیماری در هفته های اخیر مسئله ای در ارائه خدمت نداشتید؟ اظهار کرد: تا امروز در ارائه این بسته خدمتی مورد تعهد ما مسئله ای وجود نداشته است اما یکی از مواردی که ممکن است بیماران را با سختی روبرو کند این است که داروهای کووید مانند اینترفرون و کلترا را بر اساس دستورالعمل در بخش بستری پوشش می دهیم، شاید بعضی تمایل داشته باشند دارو را بگیرند و سرپایی استفاده نمایند، ولی شرایط نظام سلامت فعلا طوری است که این داروها در بخش بستری استفاده می گردد.

وی اضافه کرد: اگر در بخش بستری، دارو در بیمارستان موجود نباشد، نسخه به همراه بیمار می دهند که از بیرون تهیه کند، در این صورت ممکن است دارو در بازار به سختی پیدا گردد؛ البته این موارد را پوشش می دهیم.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: یکی دو دارو مانند رمدسیور فعلا در پروتکل درمانی وزارت بهداشت و بیمه ها نیامده اند، ولی اگر وارد پروتکل شوند پوشش می دهیم.

غفاری با بیان اینکه هزینه کووید را جزو بیماری های همه گیر، اپیدمی و غیرمترقبه است و در محاسبات اکچوئری بیمه ها نمی آید عنوان نمود: بیمه ها هنوز تاکید دارند دولت که اعتبارات این حوزه را به وزارت بهداشت می دهد باید برای همه کوویدی ها هزینه کند؛ اینکه وزارت بهداشت هزینه درمان را هم از بیمه ها بگیرد و هم از دولت محل ایراد است هرچند آنها هم می گویند هنوز همه یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را دریافت ننموده اند. با این حال معتقدیم هزینه درمان کووید را دولت ها پوشش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هزینه دارو و درمان کرونا برای یک بیمار تامین اجتماعی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه دارو و درمان کرونا برای یک بیمار تامین اجتماعی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید