چگونه شپش سر را برطرف کنیم؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، سلامت خبرنگاران : شپش سر را می توان با 5 روش خانگی و در دسترس خیلی سریع درمان کرد.

چگونه شپش سر را برطرف کنیم؟

شپش سر در بسیاری از افراد ایجاد می گردد. شپش سر موجب ایجاد خارش سر می گردد. شپش سر را می توان درمان کرد. روغن های گیاهی هم در درمان شپش سر بسیار موثر هستند. در ادامه 5 راه حل خانگی برای از بین بردن شپش سر را به شما معرفی می کنیم.

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، شپش حشره کوچکی است که از خون سر تغذیه می کند. در مواردی از لحاظ ظاهری مشابه شوره سر است اما با این تفاوت که با حرکت دادن مو، از سر جدا نمی گردد. معمولا بچه ها بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. شپش مشکل حادی ایجاد نمی کند، اما در اثر تغذیه از خون سر، باعث ایجاد زخم و خارش شدید می گردد.

شخصی که دچار این مشکل می گردد، به این معنی نیست که بهداشت را رعایت نکرده است. تماس با وسایل شخصی آلوده مانند کلاه، شانه، هدفون، حوله و امثال آن ها باعث انتقال این بیماری خواهد شد. معمولا بچه ها بیشتر در معرض آن قرار می گیرند. پس از اینکه با تعریفی از شپش آشنا شدیم، حال وقت آن است که به درمان های خانگی و سریع بیماری شپش بپردازیم پس با ما همراه باشید.

5 روش ساده و خانگی برای رهایی از شپش سر

در برخی مواقع، تنها چیزی که شما احتیاج دارید یک شانه شپش گیر است که تخم ها و شپش های ریز و درشت را از لابه لای موهای کودک خود بیرون بیاورید.

اگر کودک شما گفت که دوستش شپش سر دارد، وحشت زده نشوید. خوش شانس هستید که در مراحل ابتدایی متوجه این موضوع شده اید. با شانه کردن موهای فرزندتان به مدت سه هفته، می توانید به راحتی از دست شپش خلاص شوید.

شما می توانید در کنار شانه کردن، از چند روش ساده دیگر هم استفاده کنید. تقریبا تمام روش های خانگی می توانند شپش را از بین ببرند. طبیعتا روش های طبیعی و خانگی بهتر از داروها و محصولات شیمیایی است. در ادامه چند روش خانگی برای رهایی از شپش سر ارائه می گردد پس مطالعه این بخش را از دست ندهید.

1- موهای خیس را شانه بزنید:

شانه زدن موهای خیس یکی از روش های قدیمی برای از بین بردن شپش سر است. با این روش می توانید شپش ها را لابه لای مو ببینید و آن را از شوره سر تشخیص دهید.

این روش شامل اسپری کردن آب بر روی ریشه مو و سپس استفاده از یک شانه با دندانه ریز برای شانه کردن موها است. در مواردی از ذره بین برای تشخیص شپش و برداشتن آن هم استفاده می گردد.

شانه زدن موی خیس یک روش موثر است؛ اما با این حال باید زمان و صبر زیادی برای انجام آن صرف کرد. اگر می خواهید این روش را برای کودک خود بکار ببرید، سعی کنید با استفاده از اسباب سرگرمی برای او فراهم کنید.

2- شپش ها را خفه کنید!

در این بخش چندین راه حل طبیعی برای ریشه کن کردن و یا به اصطلاح خفه کردن شپش ها آموزش داده می گردد که اگر طبق دستورالعمل ها پیش بروید، بهترین نتیجه را می گیرید.

برای استفاده از این تکنیک، ابتدا موهای خود را به روغن زیتون یا روغن بادام آغشته کنید. برخی توصیه می کنند که در این مرحله از وازلین و مایونز استفاده کنید؛ اما به این نکته توجه کنید که این دو، تاثیر زیادی نداشته و در عین حال شستشوی آن ها بسیار مشکل است. شما می توانید به جای مو، به شانه خود روغن زیتون و بادام بزنید و سپس موهای خود را شانه کنید اما باید بدانید که هر دو روش موثر است.

موهای خود را با استفاده از گیره به قسمت های کوچک تقسیم بندی کنید. شانه را مرتبا با آب داغ بشورید و موها را شانه کنید. سپس موها را با شامپو شسته و آب کشی کنید و در آخر، موها را خشک کنید.

حتما حوله و شانه استفاده شده را کاملا بشویید. شانه را به مدت 30 دقیقه درون محلول حاوی 10 درصد سفیدکننده بگذارید و سپس آن را به خوبی بشویید. به جای این روش می توانید شانه را به مدت 30 دقیقه درون محلول حاوی سرکه گذاشته و یا درون آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

این مراحل را به مدت یک هفته و هر روز انجام دهید. سپس به مدت دو هفته هر شب موها را شانه کنید و ببینید که آیا شپش ها از بین رفته اند یا خیر.

3- درمان شپش مو را با روغن های گیاهی:

روغن های گیاهی و ضروری برای درمان شپش، در کنار شانه زدن مداوم، موثر عمل می کنند. روغن های ضروری هیچگاه خورده نمی شوند و در واقع به نوعی سمی هستند. قبل از استفاده از هرگونه روغن ضروری، آن را با اندازهی روغن حامل رقیق کنید و یک قطره از آن را بر روی موهای شپش دار بزنید.

اگر حساسیت و یا واکنش خاصی رخ نداد، استفاده از روغن برای این منظور بدون خطر است. اما با این حال، تا به امروز آزمایشی نشان داده نشده است که استفاده از روغن های ضروری برای بچه ها کاملا بی ضرر است.

روغن هایی که برای از بین بردن شپش سر مفید هستند:

روغن درخت چای

روغن اسطوخودوس

روغن چریش

روغن گل میخک

روغن اکالیپتوس

روغن رازیانه (15 خاصیت داروئی و گیاهی رازیانه)

روغن برگ درخت دارچین (خواص شگفت انگیز دارچین)

روغن آویشن قرمز

روغن نعناع فلفلی

روغن جوز هندی

برای استفاده، 4 و یک چهارم قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 15 الی 20 قطره از روغن های ذکر شده، مخلوط کنید. با پنبه آن را به کف سر بمالید و به مدت یک شبانه (حداقل 12 ساعت) بگذارید بر روی سر بماند. در خاتمه، مو را شامپو کرده و آبکشی انجام دهید.

در موارد نادری، برخی از بچه ها ممکن است نسبت به این روغن ها (به خصوص روغن درخت چای) حساسیت نشان بدهند. اگر کودک شما نسبت به یک روغن آلرژی دارد، سعی کنید روغن های دیگر را امتحان کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شانه کردن را هرگز از قلم نیاندازید؛ چرا که برای رهایی از شپش ها و تخم آن ها لازم است.

4- از تمیز کردن خانه غافل نشوید!

اگر یکی از افراد خانه شپش سر داشته، باید خانه را تمیز کنید. اما لازم نیست به شکل وسواسانه تمام خانه را زیر و رو کنید. شپش در خارج از پوست سر زنده نمی ماند و همچنین بچه شپش در دمای اتاق دوام نمی آورد. بنابراین لازم نیست که همه جای خانه را تمیز کنید.

باید تمام وسایلی که در تماس نزدیک با فرد مبتلا بوده، مانند کلاه، روبالشتی، برس و شانه را تمیز کنید. این وسیله ها را درون آب داغ با 54 درجه سانتی گراد بشویید، سپس آن را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در یک خشک کن گرم خشک کنید، و یا آن را در یک کیسه پلاستیکی محکم قرار داده و به مدت دو هفته آن را دور از دسترس بگذارید تا هرگونه شپش آن از بین برود.

تمیز کردن خانه برای درمان شپش سر

5- از انجام این کارها اجتناب کنید!

در هر روش، بیشتر از اندازه دوز توصیه شده استفاده نکنید. این کار به درمان سریع تر هیچ کمکی نمی کند و ممکن است خطرناک باشد و عوارض دیگر را به وجود بیاورد.

در هنگام استفاده از داروها و روغن ها، حواستان باشد که درون چشم نرود. اگر این رخ داد، با آب فراوان بشویید و از خارج شدن آن اطمینان حاصل کنید.

مبارزه با شپش سر با درمان های طبیعی

از هر روش درمانی، بیشتر از دو یا سه بار استفاده نکنید. اگر از یک روش درمانی به دفعات استفاده کنید، بعد از مدتی بدن به آن مقاوم می گردد.

بیش از یک روش را در یک زمان مشخص بکار نبرید. این کار به درمانِ سریع تر کمکی نخواهد کرد.

لازم نیست همه جای محل زندگی فردی که شپش سر داشته را سم پاشی کنید. این کار به کشته شدن شپش ها کمکی نمی کند و می تواند برای افراد خانه مضر باشد.

از نرم کننده ها استفاده نکنید؛ چرا که این مواد مانع درمان شپش می گردد و از تماس مواد درمانی با مو جلوگیری می کند.

از سرشور به نام اولین روش برای کودک استفاده نکنید. زیرا استفاده بیش از حد و نادرست از آن برای مغز یا بخش هایی از سیستم عصبی می تواند سمی باشد. توصیه می گردد که در صورت عدم موفقیت سایر روش ها، از سرشور استفاده گردد.

درمان کرونا با داروی شپش سر!

هنگام درمان شپش، لازم است دستورالعمل ها را دقیق دنبال کنید. عدم رعایت صحیح دستورالعمل ها، یکی از مهمترین دلایل آلودگی مجدد است.

در حال حاضر، شواهد کافی در مورد تاثیر روش هایی مانند استفاده از سس مایونز یا سم های از بین برنده شپش وجود ندارد، بنابراین توصیه می گردد، در موارد حاد دستور العمل های پزشک را برای معالجه انجام دهید و به او بگویید که از چه روش هایی استفاده کرده اید و نتیجه نگرفته اید.

منبع: رکنا

به "چگونه شپش سر را برطرف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شپش سر را برطرف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید