کدام مواد غذایی خون را غلیظ می نماید؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، مواد غذایی حاوی قند به هیج عنوان باعث افزایش غلظت خون در افراد نخواهند شد. برنج همچون نان و ماکارانی نوعی کربوهیدرات به شمار می آید.

کدام مواد غذایی خون را غلیظ می نماید؟

به گزارش سلامت نیوز، مصرف برنج و کربوهیدرات ها هیچ ارتباطی نمی تواند با غلظت خون افراد داشته باشد، برای مثال اگر برنج در غلظت خون نقش داشته باشد، نان و ماکارانی هم در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود و عملکرد یکسانی خواهد داشت.

موادغذایی ای که باعث افزایش خونسازی می شوند در غلظت خون نقش دارند، برای مثال مصرف انواع گوشت ها، مصرف زیاد جگر و مصرف بیش از اندازه چربی نسبت به سایر موادغذایی تاثیر بیشتری در افزایش غلظت خون خواهند داشت، اما مواد غذایی حاوی کربوهیدرات ها که برنج را هم شامل می شوند باعث بروز چنین اتفاقی نمی افتد.

اصولا قند ها باعث افزایش غلظت خون نمی شوند، برنج یا نان و ماکارانی روی انسداد مجاری ادراری، سنگ کلیه و صفری هم نمی توانند اثر بگذارند؛ چرا که سنگ های کلیوی سنگ هایی هستند که یا اسیداوریکی یا اگزالاتی (شایع ترین سنگ های کلیوی) هستند؛ به همین دلیل مواد حاوی کلسیم با پروتئین را محدود می نمایند.

کربوهیدرات ها در انسداد عروق و کانال های نخاعی تاثیر دارند، کاهش الاسیسیتی رگ ها معمولا به دلیل افزایش سن، تجمع تجربی در داخل رگ ها (به دلیل چاقی و مصرف زیاد چربی های اشباع مانند دنبه، چربی های موجود در گوشت های گوسفند، جگر و...) ایجاد می گردد و می توانند پلاک هایی را با عنوان پلاک های قلبی وعروقی در داخل عروق ایجاد نموده و فرد را مستعد انسداد های قلبی نمایند.

کربوهیدرات ها تنها باعث افزایش تری گلیسرید بدن می شوند، یعنی اگر دریافت کربوهیدرات مانند برنج در فردی بیش از اندازه نه متعادل باشد باعث افزایش تری گلیسرید خون می گردد که نوعی چربی خون بوده و اندازه آن معمولا بالاتر از عدد 500 و 600 می رود و خیلی علائم خاصی را برای فرد ایجاد نمی کند که مصرف آن بر عکس کلسترول است، در واقع مصرف اندازه کمی از کلسترول می تواند ریسک و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی را به شدت در فرد افزایش دهد، اما تری گلیسرید چنین عملکردی را ندارد.

منبع: فرارو

به "کدام مواد غذایی خون را غلیظ می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام مواد غذایی خون را غلیظ می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید