یک نکته مهم درباره بادکنک های هلیومی که نمی دانستید!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، یک کارشناس ایمنی با اشاره به خطراتی که بادکنک های هلیومی و برف های شادی ایجاد می نمایند، گفت: در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک ها از گازی سبک استفاده می نمایند که قابلیت اشتعال دارد. در اصل گازی که استفاده می گردد گازی سبک تر از هواست، اما هلیوم نیست. این بادکنک ها به محض ترکیدن و پخش شدن به علت وجود شعله ای مثل شعله شمع و.. مشتعل می شوند.

یک نکته مهم درباره بادکنک های هلیومی که نمی دانستید!

به گزارش ایسنا، محمدرضا مرشد دوست درباره خطرات استفاده از مواد محترقه و بعضی وسایل که در مهمانی و جشن ها استفاده می گردد، اظهار کرد: عدم آشنایی با این وسایل و استفاده نا ایمن از مواد محترقه ای مثل فشفشه، آبشار و.. یا وسایلی مثل برف های شادی و بادکنک های هلیومی موجب وقوع حادثه و گاهی آتش سوزی می گردد. این حوادث گا ها نیز موجب ایجاد سوختگی و صدمات شدید برای افراد می گردد. طی مدت اخیر ویدیو های بسیاری از آتش گرفتن لباس افراد با مواد محترقه ای مثل آبشار ها، یا آتش گرفتن برف شادی و منفجر شدن بادکنک های هلیومی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه مراسم آتش بازی در بسیاری از جشن های جهان مورد استفاده قرار می گیرد، گفت:، اما استفاده از مواد محترقه و منفجره بحثی مجزا از آتش بازی است. این باید برای مردم معین گردد که در همه جهان از آتش بازی استفاده می گردد، اما آتشی که تحت کنترل باشد. این در در حالی است که آتش حاصل از مواد محترقه و منفجره آتش غیر قابل کنترل است.

این کارشناس ایمنی ادامه داد: در سایر نقاط جهان استفاده از مواد محترقه ای که اینگونه صدا ایجاد کند و خطرات جانبی داشته باشد به این صورت وجود ندارد.

مرشد دوست با اشاره به تاثیر تقاضای شهروندان بر عرضه مواد محترقه در بازار اظهار کرد:، چون ساز و کاری نداریم که این مواد را به دسته های ایمن و نا ایمن تقسیم کند، خریداران ناچار هستند که به آنچه بازار عرضه می نماید اعتماد نمایند. افرادی هم که در بازار حضور دارند اغلب در پی کسب منافع خود هستند. مشکل علنی دیگری که در مورد فروش مواد محترقه وجود دارد این است که خرید و فروش این مواد به صورت زیرزمینی انجام می گردد و فروشگاه های معتبر برای فروش تجهیزات آتش بازی وجود ندارد.

این کارشناس ایمنی گفت: رفتار بعضی از مواد محترقه اصلا معین نیست و ساخت آن ها کاملا به صورت کارگاهی و تجربی صورت گرفته است. این مواد دست ساز اصلا برچسب اطلاعات ندارند.

وی با بیان اینکه عموم مردم نسبت به مسائل ایمنی آگاهی ندارند، اظهار کرد: افرادی که در جشن ها شرکت می نمایند اغلب سرشروع شروع بعضی هیجانات هستند. شاید این با شروع یک صدا شروع گردد و حوادثی را رقم بزند که هم خود و هم تماشاچیان آسیب ببینند. به عنوان مثال آتش بازی ها احتیاج به فضایی باز دارد که تماشاچیان در محدوده ای ایمن آتش بازی را مشاهده نمایند.

این کارشناس ایمنی در ادامه به استفاده از بعضی وسایل مثل بادکنک های هلیومی و برف شادی در تولد ها اشاره نمود و درباره خطراتی که ممکن است این وسایل ایجاد نمایند، گفت: بادکنک های هلیومی، در واقع بادکنک های بسیار امنی هستند، اما تغییری در آن ها ایجاد شده که شاهد شعله ور شدن بیش از میزان آن ها هستیم. در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک ها از گازی سبک استفاده می نمایند که قابلیت اشتعال دارد. در اصل گازی که استفاده می گردد گازی سبک تر از هواست، اما هلیوم نیست. این بادکنک ها به محض ترکیدن و پخش شدن به علت وجود شعله ای مثل شعله شمع و.. مشتعل می شوند.

وی گفت: به همین علت دیگر بادکنک هایی که تحت عنوان بادکنک های هلیومی به فروش می رسند مورد اعتماد نیستند.

مرشد دوست درباره خطر استفاده از برف شادی نیز گفت: پیش تر برف شادی ها به طریقی ساخته می شد که از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی داد، اما حالا با افزایش قیمت مواد اولیه احتمالا مواد اولیه ساخت برف شادی ها تغییر نموده است و همین باعث شده که اگر قرار باشد برف شادی با کیفیت قبلی فراوری گردد قیمت چند برابری باید داشته باشد. این با تقاضای شهروندان تناقض دارد و احتمالا هم افراد حاضر نیستند قیمت بالایی را برای برف های شادی پرداخت نمایند.

وی اضافه نمود: باید ساز و کاری وجود داشته باشد که بتوان این وسایل را از مراکز معتبر خرید. در حال حاضر به ندرت در مراکز فروش بادکنک، بادکنک ها با گاز هلیومی پر می شوند. این بادکنک ها اغلب با گاز های دیگر پر می شوند و ممکن است خطراتی را برای شهروندان ایجاد نمایند.

منبع: فرارو

به "یک نکته مهم درباره بادکنک های هلیومی که نمی دانستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نکته مهم درباره بادکنک های هلیومی که نمی دانستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید