9 ترفند برای تمیز کردن آشپزخانه در یک چشم بهم زدن!

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، آشپزخانه پرکاربردترین قسمت خانه و مکانی است که به سرعت بی نظم و کثیف می گردد. نمی توان در یک آشپزخانه شلوغ و پر از وسایل آلوده، غذا خورد. بنابراین ضروری است تا آن را به طور مدوام تمیز و مرتب کنید. تمیز کردن آشپزخانه، از شستن ظروف کریستالی گرفته تا تمیز کردن هود و اجاق گاز، فضای خانه را دلنشین تر و دلچسب تر می نماید. در این مطلب یاد می گیرید تا در یک چشم به هم زدن و تنها با 9 ترفند ساده، آشپزخانه خود را برق بیندازید!

9 ترفند برای تمیز کردن آشپزخانه در یک چشم بهم زدن!

1) میز یا اوپن آشپزخانه را تمیز کنید

در یک آشپزخانه به هم ریخته، دستمال ها و سایر وسایل روی میز یا اوپن جمع می شوند. وسایل را سر جای خود قرار دهید، آن هایی که باید شسته شوند را داخل سینک گذاشته و دور ریختنی ها را داخل سطل آشغال بریزید. میز را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. قبل از گذاشتن هر بطری یا شیشه مواد غذایی مانند رب و مربا در داخل یخچال، از تمیز و سفت بودن درب آن ها مطمئن شوید. هر شیشه را نیز با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

2) همه ظرف ها را بشویید

ظروف کثیف اعم از بشقاب های چینی، کریستالی، قابلمه ها و قاشق ها را با ماشین ظرفشویی یا با دست بشویید. شستن ظروف کریستالی و خشک کردن سریع آن ها با پارچه، از لکه دار شدن این ظروف جلوگیری می نماید. اگر ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید، باید ابتدا تکه های غذا را با یک دستمال پاک کنید. ظروف پلاستیکی، قابلمه، تابه و وسایل ظریف یا خاص را با دست بشویید و اجازه دهید تا در هوای آشپزخانه خشک شوند.

3) سینک را ضد عفونی و تمیز کنید

بعد از شستن ظروف، سینک را با یک پاک کننده مانند سرکه یا مایع ظرفشویی تمیز و در آخر آبکشی و خشک کنید.

4) کابینت ها را گردگیری کنید

از آنجا که آلوگی و گرد و غبار از بالا به پایین ریخته می گردد، کابینت ها را نیز باید به همین ترتیب تمیز کنید. پس از گردگیری لامپ ها و بالای یخچال، لکه های درب کابینت ها را با یک اسپری تمیزکننده و پارچه مرطوب، پاک کنید. برای تمیز کردن کابینت ها، ابتدا ظروف را خارج و سپس با یک پارچه تمیز، داخل آن را دستمال بکشید.

5) وسایل کوچک برقی را تمیز کنید

در مرحله بعد وسایل کوچک برقی مانند آون توستر، قهوه ساز، میکسر و ماکروفر را به سرعت تمیز کنید. برای یک تمیزکاری سطحی، زمان زیادی صرف نمی کنید، اما این فرصت خوبی برای درخشش بیشتر وسایل و پاک کردن آشغال و چربی های اضافی خواهد بود. برای تمیز کردن آون توستر، ابتدا خرده غذاهای فضای داخلی را بیرون ریخته و سپس با سرکه، داخل آن را پاک کنید.

کمی سرکه داخل ماکروفر قرار داده و آن را روشن کنید. بخار سرکه با نفوذ به چربی ها، چربی زدایی ماکروفر را آسان تر خواهد نمود. داخل قهوه ساز را نیز با سرکه بشویید. تمام سطح بیرونی هر وسیله برقی را با یک پاک کننده چربی زدا مانند سرکه و جوش شیرین یا یک پاک کننده چند منظوره و پارچه مرطوب، تمیز کنید.

6) یخچال را تمیز کنید

یخچال محل نگهداری مواد غذایی تازه و کنسرو شده است و باید هر چند وقت یکبار تمیز گردد. برای تمیز کردن یخچال، ابتدا مواد تاریخ مصرف گذشته و میوه های فاسد را دور بیاندازید. مواد غذایی ریخته شده روی قفسه ها و کشوها را با پارچه تمیز کنید. بطری ها، شیشه ها و ظروف غذا را دستمال کشیده یا اگر احتیاج به شستشو دارند، با آب بشویید و سر جای خود قرار دهید.

قسمت بیرونی یخچال نیز باید با یک پارچه مرطوب تمیز گردد. دسته های یخچال، همواره چرب و پر از لکه است. می توانید این قسمت ها را با کمی مایع ظرفشویی و سرکه تمیز کنید. در نهایت، بدنه یخچال را با یک پارچه تمیز خشک کنید تا لکه دار نگردد.

7) هود را تمیز کنید

هود آشپزخانه، محل تجمع چربی ها و بخارهای غذا است. تمیز کردن هفتگی یا ماهانه هود اجازه نمی دهد چربی ها بیش از حد داخل آن جمع شوند. برای تمیز کردن هود آشپزخانه، می توانید از یک پاک کننده و پارچه مرطوب بهره ببرید. از قلم نیاندازید که گرد و خاک قسمت های بالایی هود را نیز از بین ببرید.

8) اجاق گاز را چربی زدایی کنید

اجاق گاز بعد از هر بار غذا درست کردن، پر از لکه های چربی و ذرات غذا می گردد. پس باید هر شب گاز را تمیز کنید. برای تمیز کردن هفتگی یا ماهانه گاز، قطعات چدنی و سر شعله های آن را برداشته و در آب و مایع ظرفشویی خیس کنید.

خرده غذاها را با یک پارچه از روی صفحه گاز بردارید و سطح آن را با یک اسکاچ آغشته به سرکه و مایع ظرفشویی تمیز کنید. مواد شوینده را با یک پارچه مرطوب پاک نموده و در آخر نیز آن را خشک کنید.

سر شعله ها و قطعات چدنی را با اسکاچ شسته، آبکشی کنید و در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شوند. با شستن سر شعله ها، کثیفی هایی که مانع درست سوختن شعله می شوند از بین می فرایند.

9) سماور و کتری را رسوب زدایی کنید

معمولا آب های آشامیدنی پر از املاح هستند و اگر تصفیه کن خانگی نداشته باشید، داخل سماور و کتری شما آهک رسوب می نماید. برای از بین بردن رسوب کتری و سماور، داخل آن ها را از آب و سرکه یا آبلیمو ترش (به نسبت مساوی) پر کنید.

یک ساعت اجازه دهید تا سرکه یا آبلیمو عمل کند، آب را داخل کتری و سماور بجوشانید و اجازه دهید تا خنک گردد. سپس چندین بار آبکشی کنید و آب تمیز را داخل سماور و کتری بجوشانید،تا مزه سرکه و آبلیمو از بین برود.

قسمت بیرونی کتری و سماور را نیز با کمی سرکه و مایع ظرفشویی شسته و با یک پارچه خشک کنید تا لکه های ناشی از رسوبات آب کاملا از بین بفرایند و کتری یا سماور شما براق و درخشان گردد.

داخلی آغاز کنید - خرده های ان تست را بیرون بریزید و چرخه سرکه را در قهوه ساز خود بچرخانید. داخل مایکروویو خود را با سرکه بخار کنید و پاک کنید. کار را با پاک کردن قسمت بیرونی هر وسیله کوچک به سرانجام برسانید. از یک پارچه میکروفیبر مرطوب شده با محلول سرکه سفید یا کمی پاک کننده همه منظوره بهره ببرید. (اما از سرکه روی فولاد ضد زنگ استفاده نکنید - می تواند درخشش را از بین ببرد.مTranslation is too long tsaved.

منبع: اتاق

به "9 ترفند برای تمیز کردن آشپزخانه در یک چشم بهم زدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 ترفند برای تمیز کردن آشپزخانه در یک چشم بهم زدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید