ترکیه خواستار حضور ایران در نشست مشترک درباره افغانستان شد

به گزارش وبلاگ تیم مسلم به نقل از صبح کابل، محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان و مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه ای، درباره نشست استانبول که هدف از آن تداوم گفتگوهای بین الافغانی است؛ تماسی تلفنی داشتند.

ترکیه خواستار حضور ایران در نشست مشترک درباره افغانستان شد

اتمر در این تماس تلفنی از ترکیه به دلیل آمادگی برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان تقدیر و بر افزایش تماس ها و مشورت ها درباره اهداف، دستور کار، شرکت کنندگان و دستاوردهای احتمالی این نشست ها، تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که نشست ترکیه، گامی به جلو در راستای تامین آتش بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطابق خواست و اراده مردم افغانستان باشد.

وزیر خارجه ترکیه نیز درباره سفر اخیرش به دوحه و دیداری که با وزرای خارجه قطر و روسیه در مورد فرایند صلح افغانستان داشت؛ صحبت کرد.

چاووش اوغلو در این باره گفت: نشست ترکیه جایگزین نه، بلکه مکمل فرایند صلح دوحه خواهد بود. بیشتر طرف های دخیل برای شرکت در نشست ترکیه ابراز آمادگی کرده اند. ما هم آمادگی مان را برای شرکت در نشست های افغانستان و ترکیه با کشورهای ایران و پاکستان ابراز می کنیم.

قرار است تا 4 روز دیگر، مسکو نیز میزبان نشستی برای تسریع فرایند صلح افغانستان باشد. مقام های ارشد حکومت افغانستان، نمایندگان طالبان و برخی از کشورها، برای شرکت در این نشست دعوت شده اند.

همزمان، سفیر چین در کابل، از برگزاری نشست مجازی وزرای خارجه شماری از کشورهای دخیل در مسئله افغانستان خبر داد که قرار است در تاریخ 6 فروردین، به میزبانی سازمان ملل برگزار شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ترکیه خواستار حضور ایران در نشست مشترک درباره افغانستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه خواستار حضور ایران در نشست مشترک درباره افغانستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید