سود 500 میلیون دلاری آواتار 2 جیمز کامرون

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، آواتار: راه آب یا آواتار 2 ساخته جیمز کامرون که با تمرکز بر خانواده و محیط زیست ساخته شد بیش از 500 میلیون دلار برای کمپانی دیزنی عایدی حاصل کرد.

سود 500 میلیون دلاری آواتار 2 جیمز کامرون

مهر نوشت: در حالی که فیلم دوم آواتار با فروش عظیمش در گیشه های دنیا بیش از نیم میلیارد دلار سود نصیب دیزنی نموده، انیمیشن همجنسگرایانه بیش از 100 میلیون دلار به این کمپانی ضرر زد.

آواتار: راه آب ساخته جیمز کامرون که با تمرکز بر خانواده و محیط زیست ساخته شد بیش از 500 میلیون دلار برای کمپانی دیزنی عایدی حاصل کرد.

این فیلم که بیش از 2.3 میلیارد دلار در بازار دنیای فروش کرد و 683 میلیون دلار آن سهم اکران در آمریکا بود، اکنون سومین فیلم پرفروش تاریخ سینماست.

این فروش به معنی سودی بیش از 531.7 میلیون دلار برای کمپانی دیزنی است. این رقم از آنجا به دست آمده که دیزنی سهمی 55 درصدی از فروش این فیلم از سالن های سینما داشته و با محاسبه هزینه تبلیغات و بودجه بالای فراوری فیلم، باز هم این سود بزرگ نصیب دیزنی شده است. این در حالی است که دیزنی 150 میلیون دلار از فروش این فیلم برای نمایش در بازار خانگی دریافت می نماید و200 میلیون دلار نیز برای نمایش آن در سرویس های استریم عایدش می گردد.

هزینه ساخت فیلم دوم آواتار حدود 400 میلیون دلار بود و 175 میلیون دلار هم برای تبلیغات آن صرف شد، اما در مجموع کل هزینه های فیلم آواتار 2 حدود 1.087 میلیارد دلار است و جیمز کامرون به عنوان کارگردان و نویسنده و جان لاندو به عنوان تهیه کننده سهم 300 میلیون دلاری از فروش فیلم داشته اند. سهم کامرون برای فیلم اول آواتار 350 میلیون دلار بود.

از سوی دیگر کمپانی دیزنی ضرری بیش از 100 میلیون دلاری را برای انیمیشن لایتیر متحمل شده است.

این انیمیشن که تابستان سال پیش اکران شد در مقایسه با دیگر کارهای پیکسار چندان پیروزیتی کسب نکرد و در گیشه هم پیروز ظاهر نشد. این انیمیشن که اسپین آف انیمیشن داستان اسباب بازی است با بودجه 200 میلیون دلاری فراوری شد و درنهایت حدود 226 میلیون دلار در گیشه ها فروش کرد تا یکی از زیان بارترین فیلم های سال 2022 خوانده گردد، زیرا با محاسبه هزینه تبلیغات هزینه فراوری این انیمیشن در مجموع 373 میلیون دلار بوده است. پیش از این تنها ماشین ها 3 و دایناسور خوب پیکسار در گیشه سودآور نبوده اند.

لایتیر که پس از اسباب بازی 4 ساخته شد لایتیر کاپیتان فضانورد را در مرکز داستان دارد که فرمانده او آلیشا هاثورن که یک زن سیاه پوست است با زن دیگری ازدواج می نماید. ازدواج همجنس گراها در این فیلم با مخالفت زیاد خانواده ها روبه رو شد و کشورهای مسلمان اکران آن را ممنوع کردند.

پیکسار اکنون در حال ساخت انیمیشن داستان اسباب بازی 5 است که تام هنکس و تیم آلن برای صداپیشگی دوباره وودی و لایتیر در آن باز خواهند گشت.

منبع: عصر ایران

به "سود 500 میلیون دلاری آواتار 2 جیمز کامرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود 500 میلیون دلاری آواتار 2 جیمز کامرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید