هیچ دستگاهی جز وزارت نفت حق تشکیل صندوق برای پالایشی ها نداشت

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، سازمان خصوصی سازی گفت: بر اساس تبصره 2 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که به جامانده سهام دولت در شرکت­ها را به روش­های معمول و یا به وسیله صندوق­های سرمایه­ گذاری قابل معامله عرضه و به فروش برساند.

هیچ دستگاهی جز وزارت نفت حق تشکیل صندوق برای پالایشی ها نداشت

به گزارش گروه مالی وبلاگ تیم مسلم، بر اساس تبصره 2 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که به جامانده سهام دولت در شرکت­ها را به روش­های معمول و یا به وسیله صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند.

بر این اساس مسئولیت تأسیس این صندوق­ها بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده است و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی مربوطه (که در خصوص صندوق دارا دوم وزارت نفت می باشد)، حق تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نیست؛ لذا موضوع اعطای اختیار توسط وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده ­های نفتی به وزارت امور مالی و دارایی هیچگونه موضوعیت قانونی ندارد.

متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای امسال هیأت محترم وزیران به وزارت امور مالی و دارایی اجازه داد تا در قالب 3 صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله (ETF) به جامانده سهام دولت را به توضیح زیر واگذار نماید:

- صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل به جامانده سهام دولت در بانک­های صادرات، ملت، تجارت و شرکت­های بیمه البرز و اتکایی امین

- صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله پالایشی شامل به جامانده سهام دولت در پالایشگاه­های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز.

- صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل به جامانده سهام دولت در شرکت­های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.

همان گونه که ملت شریف مستحضرند وزارت امور مالی و دارایی به عنوان دستگاه تخصصی بانک­ها و بیمه­ ها در اردیبهشت ماه جاری صندوق دارایکم را تشکیل و واحد های آن صندوق را به وسیله پذیره نویسی به عموم مردم عرضه نمود.

در خصوص تأسیس صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله پالایشی، علیرغم پیگیری­های مکرر و تشکیل چندین جلسه با مسئولان مربوطه در وزارت نفت در سازمان خصوصی سازی برای تأسیس صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله پالایشی، متاسفانه زیرساخت های لازم برای تاسیس این صندوق توسط آن وزارتخانه فراهم نشد و در نتیجه این صندوق تأسیس نشد.

پس از اینکه روش واگذاری به جامانده سهام دولت در پالایشگاه ها به وسیله ETF پالایشی به نتیجه نرسید لاجرم سازمان خصوصی سازی پیشنهاد عرضه به جامانده سهام دولت در این 4 پالایشگاه به صورت بلوکی را به هیات واگذاری ارائه داد و بر آن اساس هیات محترم واگذاری اجازه عرضه بلوکی پالایشگاه های فوق را به این سازمان اعطا نمود.

در صورتی که عرضه بلوکی این پالایشگاه ها پیروز نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور به جامانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "هیچ دستگاهی جز وزارت نفت حق تشکیل صندوق برای پالایشی ها نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ دستگاهی جز وزارت نفت حق تشکیل صندوق برای پالایشی ها نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید