پیش بینی پسر مبلغ محبوس عربستانی درباره تحریم بن سلمان

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، پسر مبلغ محبوس عربستانی به گزارش آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا درباره دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار این کشور واکنش نشان داد.

پیش بینی پسر مبلغ محبوس عربستانی درباره تحریم بن سلمان

عبدالله العوده، پسر سلمان العوده، مبلغ مشهور عربستانی که توسط مسؤولان این کشور بازداشت شده، در مصاحبه با روزنامه عربی21 اظهار کرد: تا زمانی که آمریکا به این نتیجه رسیده بن سلمان متهم اصلی این پرونده (قتل خاشقجی) است، در صورتی که دولت آمریکا به صورت جدی به این اعمال فشار بر عربستان ادامه دهد، طبیعی است که تحریم هایی علیه او اعلام شوند.

العوده تاکید نمود: روشن است که تمامی کسانی که در قتل خاشقجی دست داشتند، از سوی آمریکا محاکمه شده و در لیست تحریم ها قرار داده شدند و این کار می بایست شامل تمامی چهره هایی گردد که دست داشتن آنها در این پرونده برای واشنگتن ثابت شده است.

این چهره آکادمیک عربستان در ادامه گفت: تعهداتی که بایدن پیش از این درباره مساله عربستان داده بود و اینکه تعهد داده بود با مسؤولان عربستانی به شکل جداگانه تعامل داشته باشد، شاید هرگز به صورت کامل انجام نشوند اما نشانه های مهم جدیدی وجود دارند که اولین آنها تعلیق صادرات اسلحه به عربستان و پس از آن توقف عملیات های هجومی در یمن و سومی نیز ارتباط بایدن و ملک سلمان بود.

العوده تاکید نمود: اینها تغییر بزرگی نسبت به شرایطی است که در دوره دونالد ترامپ وجود داشت و او مستقیما با ولیعهد عربستان که او را حاکم واقعی این کشور می دانست، در ارتباط بود.

پسر مبلغ محبوس عربستانی در ادامه گفت: دولت بایدن با ولیعهد عربستان تنها به عنوان وزیر دفاع این کشور در تماس است و بر این اساس وزیر دفاع آمریکا با او تعامل دارد و بایدن مستقیما با او ارتباطی نداشته بلکه با ملک سلمان در ارتباط است.

وی اضافه نمود: این نکته بسیار اهمیت داشته و نشانه ای برای فهم این است که آمریکا چه نظری درباره حاکمیت در عربستان و ولیعهدی آن دارد.

همچنین العوده گفت: دولت بایدن بن سلمان را به عنوان فردی که در آینده پادشاه عربستان می گردد، به رسمیت نشناخته و در حال حاضر با او تنها به عنوان وزیر دفاع تعامل دارد.

او ادامه داد: نکته دیگر و مهمتر در رابطه با خاشقجی این است که آمریکا تایید نموده که ولیعهد عربستان دستور و طرح ترور او را تنظیم نموده و این مساله مهم است که آمریکا و اطلاعات مرکزی آن که بسیار به این پرونده می پردازد و گزارش های خود را به کنگره ارائه می دهد، چنین تفکری دارد. حال سوال بزرگی که وجود دارد این است که چه چیزی در پی این گزارش خواهد آمد؟ بایدن وعده داد اقدامات دیگری روز دوشنبه انجام خواهند شد و خواهیم دید چه اتفاقی رخ خواهد داد.

العوده با اشاره به اینکه دولت بایدن تحریم ها علیه بن سلمان را مستقیما اعلام ننموده، گفت: دلیل این امر این است که بایدن نمی خواهد روابطش با عربستان به شکل کامل قطع گردد و در واقع می خواهد نقشی را که آمریکا مدت های طولانی ایفا می کرد، ایفا نماید و بهترین کسانی که این نقش را ایفا می نمایند، دموکرات ها هستند، آنها این کار را به وسیله تهدید در کنگره انجام می دهند و اجازه می دهند که کنگره در این جهت ریاض را تحت فشار بگذارد و آن را تهدید کند تا به این ترتیب بیشترین میزان امتیازات را بگیرد و در بسیاری از پرونده ها فشار ایجاد کند.

او تاکید نمود: این چیزی است که دولت فعلی آمریکا به آن فکر می نماید و بدون قطع کامل روابط در صدد ارزیابی مجدد آنها است، این موضوع را بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) نیز تایید نموده که کشورش میخواهد روابط خود با عربستان را دوباره ارزیابی کند.

با این حال العوده در ادامه این مصاحبه احتمال داد در صورتی که اعمال حداکثر فشار ممکن بر عربستان تصویب گردد، دولت بایدن تحریم های مستقیمی را بر بن سلمان اعمال کند.

بایدن روز شنبه بیان کرد که به سلمان بن عبد العزیز، پادشاه عربستان اطلاع داده که واشنگتن روزهای آدینه و دوشنبه تغییرات مهمی را در سیاست خود در قبال عربستان اعلام خواهد نمود.

آژانس اطلاعات ملی آمریکا روز آدینه در گزارشی بیان کرد که دفتر مدیر اطلاعات ملی احتمال می دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان شخصا با ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار این کشور در سال 2018 موافقت نموده است.

در مقابل عربستان مخالفت قطعی خود با این گزارش آمریکا را بیان کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "پیش بینی پسر مبلغ محبوس عربستانی درباره تحریم بن سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی پسر مبلغ محبوس عربستانی درباره تحریم بن سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید