گفتگوی وزیر دفاع جدید آمریکا با همتای انگلیسی اش

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، وزیر دفاع جدید آمریکا، در تماس تلفنی با همتای انگلیسی خود مسایل استراتژیک مورد علاقه دو طرف، پاندمی کرونا، نگرانی های فزاینده از سوی چین، تهدیدهای روسیه، و ماموریت جاری در افغانستان و عراق را مورد بحث و آنالیز قرار داد.

گفتگوی وزیر دفاع جدید آمریکا با همتای انگلیسی اش

به نقل از رویترز، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با بن والاس، همتای انگلیسی خود بر اهمیت روابط ویژه دو کشور تاکید ورزیده و درباره نگرانی های مشترک امنیتی دو طرف و ماموریت های آنان در عراق و افغانستان سخن گفته است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، می گوید که ژنرال آستین علاوه بر آن، درباره روسیه و چین نیز با همتای بریتانیایی خود حرف زده است.

بنا به اظهارات او، گفت وگو درباره مسایل استراتژیک مورد علاقه دو طرف، از جمله پاسخ به بیماری کویید-19، نگرانی فزاینده از سوی چین، تهدیدهای روسیه، و ماموریت جاری در افغانستان و عراق بوده است.

آستین نخستین ژنرال سیاه پوست آمریکایی است که با تایید بیشتر سناتورهای آمریکایی به ریاست پنتاگون رسیده است. او در جریان تایید صلاحیتش روسیه را دشمن اصلی خواند که در سال های آینده به تهدیدی واقعی برای آمریکا بدل خواهد شد. اما او بر اهمیت همکاری با آن کشور نیز تاکید نمود.

آمریکا شمار نیروهای خود را در عراق و افغانستان به کمترین حد، یعنی 2500 نفر رسانده است. نیروهای ناتو اما در افغانستان که حضور سربازان بریتانیایی نیز در آن قالب آن گنجانده شده است، به حدود 8 هزار تن می رسد.

آمریکا متعهد شده است که تا ماه مه امسال میلادی تمام نیروهای خود را به شرط پایبندی طالبان به کاهش خشونت، قطع رابطه با القاعده و مذاکرات معنادار با دولت افغانستان، از آن کشور خارج کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو، نیز پیش تر گفته بود که سربازان آن سازمان همراه با آمریکا به افغانستان رفته بودند و با هم نیز خارج خواهند شد، اما او بر خروج مسئولانه این نیروها از افغانستان تاکید نموده بود.

اکنون دولت جدید جو بایدن بازنگری موافقت نامه صلح آمریکا با طالبان را شروع نموده است و انتظار می رود که سیاست دولت جدید در قبال افغانستان به زودی اعلام گردد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "گفتگوی وزیر دفاع جدید آمریکا با همتای انگلیسی اش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی وزیر دفاع جدید آمریکا با همتای انگلیسی اش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید