از همسان سازی حقوق بازنشستگان چه خبر؟

به گزارش وبلاگ تیم مسلم، 3.5 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی حالا با مصوبه کمیسیون تلفیق درباره شرایط حقوقی شان برای سال 1400 کمی از نگرانی هایشان کاسته می شود؛ چراکه با مصوبه نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق، اعتبار لازم برای اجرای دومین مرحله همسان سازی حقوق آن ها در لایحه بودجه سال آینده لحاظ شده است.

از همسان سازی حقوق بازنشستگان چه خبر؟

مشکل لایحه 1400 چه بود؟

طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان که پس از سال ها پیگیری، امسال به همت دولت اجرایی شد، توانست حقوق های چندمیلیون بازنشسته کشوری، لشکری و تامین اجتماعی را ارتقا دهد و کمک حال بسکمک از خانواده ها باشد. با این حال، اختلاف قابل توجه بین حقوق 3.5 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی با حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، شکاف حقوقی میان آن ها را پر نکرد و گلایه های به حقی را به دنبال داشت. پاسخ سازمان برنامه و بودجه به این گلایه ها، وعده اجرای دومین مرحله همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بود که در لایحه 1400 هم اعتباری برای آن پیش بینی شده بود اما این ردیف بودجه، حاشیه ای داشت که نگرانی هایی را ایجاد کرد. دولت مدعی بود که در بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه، 90 هزار میلیاردتومان برای مرحله دوم همسان سازی پیش بینی کرده، اما این ادعا دو ایراد مهم داشت: اول این که در بند (و) تبصره 2، اشاره صریحی به همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی وجود نداشت و فقط رد بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ذکر شده بود. ایراد دوم هم این که، در همین بند بودجه، هووهای دیگری هم برای همسان سازی وجود داشت که باید بودجه موردنیاز آن ها از همین 90 هزار میلیارد تومان اعتبار تامین می شد؛ از جمله تامین بخشی از پاداش خاتمه خدمت کارکنان دستگاه های اجرایی، رتبه بندی معلمان، تأمین بخشی از مطالبات ایثارگران و بیمه های تکمیلی، تامین پاداش خاتمه خدمت و ذخیره مرخصی خانواده شهدا و ایثارگران بازنشسته مشمول قانون حالت اشتغال.

60 هزار میلیارد افزایش یافت

اما حالا با مصوبه کمیسیون تلفیق، این مشکل رفع شده و 60 هزار میلیارد تومان به 90 هزار میلیارد تومان اعتبار پیشنهادی در لایحه بودجه اضافه شده تا مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل اجرایی شود. علی اکبر بسطامی عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در گفت وگو با خراسان می گوید: از 90 هزار میلیارد تومان بودجه پیشنهادی دولت در لایحه، حدود 30 هزار میلیارد تومان آن برای همسان سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده بود که پس از جلسات کارشناسی و بررسی های لازم، مقرر شد 60 هزار میلیارد تومان دیگر به طور ویژه به این موضوع اختصاص پیدا کند و اعتبار همسان سازی در سال 1400 معادل 90هزار میلیارد تومان باشد.

جبران شکاف حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این نکته را هم می گوید که: این اعتبار به طور خاص برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی لحاظ خواهد شد، دلیلش هم این است که در طرح همسان سازی، میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری قابل قبول بود اما افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رضایت بخش نبود و عدالت حکم می کرد این مشکل حل شود.

موضع صحن علنی چه خواهد بود؟

بسطامی درباره پیش بینی تایید یا رد این مصوبه در صحن علنی مجلس نیز می گوید: در جلسات کمیسیون تلفیق، هم دولت و هم سازمان تامین اجتماعی با این مصوبه موافقت کرده اند و هیچ مخالفی در این زمینه نداریم؛ ضمن آن که منبع تامین این اعتبار هم از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی به سازمان تامین اجتماعی و کاهش بدهی 300 هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان است، به همین دلیل قطعا این مصوبه در صحن علنی مجلس نیز تایید خواهد شد.

تلاشی که به ثمر رسید

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران هم در این باره به خراسان می گوید: کانون های بازنشستگی سراسر کشور برای افزایش اعتبار همسان سازی در لایحه بودجه تلاش زیادی داشتند و خوشبختانه کنندگان مجلس همکاری خوبی کردند که باید به کنندگی از بازنشستگان از آن ها تشکر کنم. وی ادامه می دهد: آقای نوبخت هم قول داده اند برای اجرایی شدن مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کمک کنند و امیدواریم این طرح اوایل سال آینده اجرایی شود تا شکاف حقوقی موجود را پُر کند.

منبع: خراسان نیوز

منبع: تجارت نیوز

به "از همسان سازی حقوق بازنشستگان چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از همسان سازی حقوق بازنشستگان چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید